Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Příčina onemocnění není zdaleka objasněna. Riziko vzniku Parkinsonovy nemoci stoupá po padesátém roku života

Příčina onemocnění není zdaleka objasněna. Riziko vzniku Parkinsonovy nemoci stoupá po padesátém roku života

29.1.2022 - redakce Babinet.cz

Parkinsonova nemoc je pomalu se rozvíjející onemocnění mozku, které patří mezi nejzávažnější a stále nevyléčitelné nemoci mozku. Typický věk na počátku PN je mezi 55. a 65. rokem. V populaci nad 65 let je prevalence nemoci jedno až dvě procenta. Asi u 10 procent nemocných však PN vzniká již před 40. rokem. Nemoc tak může člověku v produktivním věku vymezit limity jeho života jednou provždy.

fotografie Freepik

Ze zatím neznámých příčin dochází u Parkinsonovy nemoci k odumírání buněk ve střední části mozku, které tvoří dopamin. Ten zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Dopamin umožňuje bezproblémovou koordinovanou činnost svalstva a při jeho úbytku pacient ztrácí schopnost kontroly nad svými pohyby. Příznaky se obvykle objevují až poté, když dojde ke zničení  60 - 80 % buněk produkujících dopamin. Rizikové faktory pro vznik této nemoci může být možnost genetických predispozic a nepříznivého vlivu vnějšího prostředí. Rizikové se uvádí i užívání heroinu a jiných toxických látek, vniknutí virové mozkové infekce a opakované zhmoždění hlavy.

Motorické příznaky – obtížné zahájení pohybu, celková zpomalenost a snížený rozsah pohybu spojený s neobratností, třes, ztuhlost, tzv. stavy „on“ a „off“ (střídání stavů dobré a špatné hybnosti v průběhu dne), sehnuté držení trupu a šíje a potíže s udržením rovnováhy jsou nejviditelnějšími projevy nemoci.

Nemotorické příznaky, jako jsou deprese, bolest, únava, zácpa, pocení či zhoršený čich, mají zásadní vliv na kvalitu života. U některých pacientů se projevuje zvýšená sexualita či patologické hráčství (gambling).

S postupným zhoršováním příznaků se u pacientů mohou objevovat závažné potíže s chůzí, řečí nebo prováděním každodenních jednoduchých úkonů.

Prevence Parkinsonové choroby

Žádná účinná prevence tohoto onemocnění bohužel neexistuje. Jsou však dostupné látky, které jsou schopny zvýšit produkci dopaminu a působí blahodárně na mozkovou tkáň a nervové funkce. Významným producentem dopaminu je vitamín B6, který je obsažen především v avokádu, bramborách, banánech, rybách a drůbeži. Pozitivně ovlivňují funkci mozku i byliny jako ploštičník, ženšen, mučenka, kozlík lékařský a česnek.

 

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/parkinson/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím nebo zaregistrujte)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz