Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak vyzrát na chřipku? Pitím čaje!

Jak vyzrát na chřipku? Pitím čaje!

6.1.2012 - Redakce Babinet

Přestože lidí nakažených chřipkou stále přibývá, o epidemii prozatím nejde. Tuzemsko se jí ale zřejmě ani letos nevyhne. „Kdy chřipková epidemie vypukne nelze zcela přesně určit, sezonní zvýšený počet respiračních onemocnění očekáváme na přelomu ledna a února,“ uvedla Zdeňka Jágrová z pražské Hygienické stanice. Odborníci doporučují pít v tomto období větší množství čaje.

čaj„Během chřipkových onemocnění je obecně doporučováno pít víc tekutin, než je běžné. Tělo je vlivem zvýšené teploty dehydrováno, a proto je nutné častěji pít. Vhodným nápojem je čaj, který má schopnost regulovat tělesnou teplotu. Při horečce tělo ochlazuje a naopak při podchlazení organismus rozehřívá. Některé čaje navíc obsahují látky, které podporují imunitní systém,“ uvedla lékařka Yvona Šebková.

Čaj obsahuje polyfenoly, které působí jako antioxidanty a podporují tvorbu bílých krvinek, které posilují imunitu. To platí pro všechny druhy čajů, ale ne všechny jsou vhodné pro každého. Například děti a těhotné by se měly vyhnout konzumaci čaje z čajovníku obsahující kofein neboli tein. Pro ně jsou vhodné zejména čaje ovocné, rooibos, honeybush nebo speciální bylinné směsi a bylinky určené právě pro tuto skupinu.

„Řada bylinek působí preventivně, je tedy dobré pít je v průběhu celého roku. Například heřmánek má hojivý a regenerační účinek, působí protizánětlivě a dezinfekčně. Šípkový čaj má vysoký obsah vitaminu C a funguje jako výborná prevence proti nachlazení. Nachlazení a chřipku často doprovázejí bolesti hlavy, proti nimž skvěle účinkuje lipový květ, který je uklidňující a snižuje teplotu. Při kašli a nachlazení bych doporučil pití čajů, které mají ve složení květ z černého bezu. Takřka zázračné účinky má mateřídouška, která pomáhá při zánětech uší a dýchacích cest a při všech druzích infekce nachlazení, chřipky a bronchitidy.“ řekl Petr Zelík, zakladatel a vlastník společnosti Oxalis, která se specializuje na čaj a kávu.

„Černé čaje lze rozdělit do dvou skupin na čaje čisté nebo černé čaje aromatizované. Ty jsou smíchány například s kousky ovoce a koření nebo s bylinkami. Konzumace pěti šálků černého čaje denně během dvou týdnů zajistí, že buňky zvyšující imunitu, budou produkovat desetkrát více proteinu interferonu, který dokáže účinně bojovat proti nachlazení a chřipce. Černý čaj má mírně nahořklou chuť, lze ho osladit medem, který obsahuje řadu zdraví prospěšných látek,“ doplnil Petr Zelík.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz