Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trápí vás pískání v uších?

Trápí vás pískání v uších?

24.5.2010 - MUDr. Petr Hoffmann

Pískání v uších neboli tinnitus bývá rovněž doprovodným příznakem, a to nejenom bolestí hlavy. Jde o subjektivní pocit v uších, který se obtížně ovlivňuje jak západní, tak i čínskou medicínou. Ne nadarmo se říká, že kdo vyléčí tinnitus, je kandidátem na Nobelovu cenu... Proto se každé zlepšení či stabilizace stavu považuje za úspěch. Záleží samozřejmě i na tom, kdy se pacient dostaví, zdali po 15 letech obtíží či v prvním roce nemoci, na stáří pacienta, jeho konstituci, dodržování životosprávy apod.

Čínská medicína může ovlivnit funkční tinnitus (tj. bez zjevné příčiny – kupř. špatné prokrvování sluchového aparátu apod.). Nejprve je vždy nutné vyloučit organickou příčinu tinnitu (kupř. nádor sluchového ústrojí či poškození sluchu vlivem služby u dělostřelectva apod.).

Jak jsme si už v čínské medicíně zvykli, rozlišujeme případy tinnitu podle příčiny vzniku, tedy podle nedostatku nebo nadbytku. Můžeme si pomoct jednoduchým grifem: zatlačíme na tragus (to je vyvýšenina na ušním boltci, která vyrůstá z tváře a rostou na ní chloupky) a zjišťujeme, jak se mění intenzita tinnitu – zeslabí-li se intenzita, jedná se o stav nedostatku, pokud se zesílí nebo zůstane beze změn, jedná se o stav nadbytku.

  1. Tinnitus z nedostatku se vyznačuje pozvolnějším nástupem, postupně sílícím, který je podobný šumění vody (nízkofrekvenční zvuk). Objevuje se v záchvatech a zvýrazňuje se v klidu. …

UVOLNĚNÍ NAPJATÉ TĚTIVY (112)

TIAN MA GOU TENG WAN

Působení:

Utišuje vítr jater NEI FENG

Ochlazuje horko RE

Upravuje oběh krve XUE

Doplňuje játra a ledviny

Z hlediska tradiční čínské medicíny příznivě působí u stavů jako je kupř.:

Vysoký krevní tlak

Stavy po mozkové mrtvici

Bolesti hlavy

Svalové třesy a záškuby, oční tiky

Popis - Všechny tyto nemoci jsou způsobeny případnou nedostatečností ledvinového a jaterního jinu, který umožní jaternímu jangu se vzedmout a rozhýbat vnitřní jaterní vítr. Když je jaterní krev nedostatečná, nemůže řádně vyživit a zvlhčit svaly a šlachy. Když jsou svaly a šlachy suché, objeví se křeče a záškuby. Všechny nepřirozené pohyby těla nebo částí těla, jako jsou záškuby, tiky či stáčení očí či jazyka, jsou projevem jaterního větru. Jedná se vždy o udržování rovnováhy mezi jinovými tekutinami a jangovou energií. Když jsou jinové tekutiny oslabené, tak se tělo dostane do nerovnováhy. Je to jako v přírodě, když není dostatek vody, aby hasila oheň, tak oheň se rozhoří a jeho plameny šlehají vysoko. V našem případě jinová voda neovládá jangový oheň, který stoupá do hlavy a způsobuje bolesti hlavy, pískání v uších, tiky v očích, podrážděnost, nervozitu a vysoký krevní tlak. Spousta bylin v této směsi má vliv na snížení vysokého krevního tlaku, cholesterolu, nadváhy a z nich vyplývajících otoků kolem kotníků. Tato směs čistí horko z jater, zklidňuje mysl, vylučuje vnitřní vítr a vyživuje játra a ledviny.

Chcete se zbavit pískání v uších? Může vám pomoci čínská medicína a její bylinné produkty? Více se dozvíte v knize MUDr. Petra Hoffmanna: Od pramene čínské medicíny (nakl. Euromedia 2007) či v jeho ordinaci U Černé věže 6 v Českých Budějovicích (kontakt ), nebo na stránkách www.abcxyzbabinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip