Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Podceňovat klíšťata se nevyplácí

Podceňovat klíšťata se nevyplácí

25.3.2010 - Lucie Janečková

KlíštěJen co vylezlo sluníčko a teplé paprsky začaly probouzet přírodu po zimním spánku, mají se k životu i klíšťata. Malí celkem nenápadní broučci, kteří člověka dokáží pořádně potrápit. Někteří mohou přenášet bakterie, jejichž dalším následkem je nemoc zvaná lymeská borrelióza, jiní přenášejí viry, které pak způsobují klíšťovou encefalitidu. Proti ní se lze očkovat. Na lymeskou borreliózu zatím vědci vakcínu neumí vytvořit.

Na očkování je pravý čas
Ještě pár vhodných dní zbývá na to, aby se lidé nechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Ideální jsou zimní měsíce tj. listopad až konec března, kdy klíšťata ještě nejsou příliš aktivní. Proti klíšťové encefalitidě se sice lze po celý rok, ale vakcína u některých jedinců už nemusí dostatečně silně účinkovat.

Základní zimní očkování probíhá ve třech fázích. Dostanete první vakcínu, po jednom až třech měsících druhou a poslední za devět až za jeden rok po druhém očkování. Pamatujte však na to, že vakcína funguje i dlouhodobě a to za předpokladu, že se po třech letech necháte přeočkovat. Pokud se chcete očkovat v létě, bude se aplikace vakcín řídit podle zrychleného schématu tak, že týden po první dávce dostanete druhou a za dva týdny poslední vakcínu. V tomto případě se ale doporučuje nechat se přeočkovat minimálně za rok nebo nejpozději do roku a půl. Poté už lze plynule přejít do zimního očkovacího schématu.

Rozdíly mezi encefalitidou a borreliózou
Každý tyto názvy nepříjemných chorob už určitě slyšel, ale málokdo je od sebe dokáže rozeznat.

Lymeská borrelióza je nemoc, na jejímž začátku se po kousnutí klíštětem objeví netypická červená skvrna s bílým místem zhruba uprostřed rány.  U některých jedinců může dokonce zčervenat až zfialovět ušní lalůček či špička nosu. Borrelióza se dále projevuje bolestmi hlavy a kloubů, zvýšenou teplotou, třesavkou, celkovou únavou připomínající vyčerpání organismu a také náhlým ztuhnutím šíje. Protože je bakteriového původu, léčí se antibiotiky.

Klíšťová encefalitida je svými příznaky borrelióze hodně podobná. Je to virové onemocnění, které způsobuje nehnisavý zánět mozkových blan, případně mozku. Objevovat se však mohou vysoké teploty, malátnost, nevolnost a to vše doprovází bolesti svalů a kloubů, v extrémních případech dojde až k ochrnutí končetin. Encefalitida ale probíhá v několika etapách. V první, která trvá přibližně deset dní, se může člověk potýkat s projevy chřipky (únava, teploty), které zase odezní. Druhou fázi provází nejen teploty a poruchy ovládat centrální nervový systém, ale také bolest hlavy, problémy s pamětí, spánkem, orientací. Dále se člověk může setkat s příznaky jako se závratě, obrna některých nervů až po ochablé končetiny. Proti klíšťové encefalitidě se však lze očkovat.

Jak klíště vyndat z pokožky?
Jakmile klíště objevíte, ihned postižené místo vydezinfikujte, například jodovou tinkturou. Po chvíli si vezměte pinzetu, parazita uzavřete mezi jeho konce a pohybem dopředu dozadu klíště opatrně vyndejte. Poté místo opět vydezinfikujte. Postup je jednoduchý, nicméně se lidé obávají toho, že klíště přetrhnout. Podle odborníků si se zbytkem klíštěte, které zůstane v kůži, dokáže tělo poradit, protože už žádné další nebezpeční nehrozí. Nejdůležitější je klíště včas najít a vyndat.

Existuje pár typů, které se občas vyplatí dodržet. Pokud tedy jdete do lesa či na místa, kde roste dlouhá tráva, vezměte si dlouhé kalhoty, holinky a dlouhé rukávy. Klíště tak bude mít těžší cestu se do vás zakousnout. Po návratu se ihned prohlídněte. Čím dříve parazita najdete, tím menší zdravotní nebezpečí vám hrozí.

Foto: SteveFE

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip