Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Cukrovka: Proč potřebujeme kyselinu alfa-lipoovou

Cukrovka: Proč potřebujeme kyselinu alfa-lipoovou

Redakce Babinet

V dnešním přetechnizovaném světě, kdy se neustále zvyšuje ohrožení našeho zdraví, ať už hektickým životním stylem, či nepříznivými změnami kvality ovzduší, přibývá tzv. civilizačních nemocí.

Jednou z těchto civilizačních nemocí, bohužel velmi častá a závažná, je cukrovka (diabetes mellitus) 1. i 2. typu. Cukrovka 1. typu se vyznačuje geneticky determinovaným nedostatkem hormonu inzulinu, cukrovku 2. typu můžeme získat během života nadbytečným příjmem potravy bohaté na cukry a tuky, k manifestaci tohoto typu cukrovky přispívá také obezita a nedostatek fyzické aktivity.

O cukrovce se říká, že nebolí, za to má velmi nepříznivé důsledky – odborně označované jako tzv. pozdní komplikace. Neustálá zvýšená hladina cukru v krvi způsobuje mimo jiné poškození jemných nervových zakončení – diabetickou neuropatií.

Diabetická neuropatie vzniká plíživě a její nejčastější forma je postižení nervových vláken, kterými cítíme dotyk či bolest, nejčastěji na dolních, později horních končetinách. Prvním projevem diabetické neuropatie je necitlivost kůže na podněty nebo nemocný cítí něco úplně odlišného, než by měl (např. zimu místo tepla). Nebezpečí je především ve snížené schopnosti vnímat bolest. V důsledku přehlédnutých zranění často dochází k těžkému poškození končetiny. Mohou být postiženy i nervy v dalších oblastech, včetně tzv. vegetativního nervstva, s různými příznaky (pocení, zácpa, průjem apod.).

Jak zabránit poškození nervů?

Důležité je, nepodceňovat první příznaky. Zvýšená hladina cukru v krvi se projevuje velkou žízní a častým močením, neustálou únavou, ztrátou tělesné hmotnosti. V takovém případě je nutné ihned vyhledat lékaře.

Pokud již cukrovku máte, měli byste být ostražití na projevy dalších komplikací. Například neuropatie se projevuje nočním brněním končetin či poruchami jejich citlivosti. Pacienti špatně vnímají chlad, vysokou teplotu, nevnímají bolestivě nejrůznější otlaky a drobná poranění.

Pozdní komplikace můžeme oddálit Především důslednou kompenzací diabetu, to znamená dodržováním diabetické diety, užíváním předepsaných léků, event. inzulínu a dbáním doporučení lékaře tak, aby hodnota cukru byla co nejblíže normy. Pomoci si také můžeme tím, že zařadíme do svého jídelníčku potravinový doplněk, který obsahuje optimální množství kyseliny alfa-lipoové.

Přiznivé účinky kyseliny alfa-lipoové

Kyselina alfa-lipoová je látka, která zasahuje do mnoha procesů látkové výměny. Celou řadou publikovaných světových klinických studií bylo prokázáno, že právě tato kyselina zlepšuje projevy diabetické neuropatie. Navíc chrání tkáně (včetně nervů) před poškozením kyslíkovými radikály.

Na trhu nalezneme hned několik přípravků, ale jen Dialevel obsahuje optimální množství kyseliny alfa-lipoové v 1 tabletě. Navíc obsahuje také výtažek ze skořice, který, jak ukázal výzkum, podporuje normalizaci hladin glukózy a tuků. Důležitá je i role některých minerálů, především chromu, při regulaci hladiny glukózy v krvi. V běžné stravě bývá chromu nedostatek (a diabetici navíc často mívají jeho hladinu sníženou), je proto vhodné jeho doplňování.

Kdy používat Dialevel s kyselinou alfa-lipoovou

Přípravek Dialevel pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi u diabetiků a osob s porušenou glukózovou tolerancí; je vhodný při bolestech, pálení, pocitu neklidu a mravenčení v nohou jako příznacích komplikací diabetu, pomáhá zlepšit využití glukózy u sportovců – diabetiků, dále je vhodný k úpravě rovnováhy při redukční dietě, pomáhá chránit nervový systém. Účinky jednotlivých složek přípravku se vzájemně doplňují.

Mějme ale na paměti, že stejně důležité pro správnou léčbu diabetu je změna životního režimu, zařazení pohybu a pravidelné návštěvy u lékaře.

Doporučená MOC: 30 tablet – 169 Kč, 60 tablet – 318 Kč

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip