Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Bydlení: Chcete bydlet levněji a zdravěji?

Bydlení: Chcete bydlet levněji a zdravěji?

Redakce Babinet

Vyberte si nízkoenergetické bydlení

Stručně řečeno se jedná o bydlení s velmi nízkou spotřebou energie na vytápění ve srovnání se současnou běžnou výstavbou. Podstatnými znaky těchto budov je spotřeba energie až o 90 % nižší než u běžné výstavby.

Máte-li tedy standardní byt o velikosti 90 m2, zaplatíte ročně za vytápění přibližně 21.600,- Kč. Pořídíte-li si nízkoenergetický byt o stejné rozloze, zaplatíte ročně cca 6.300,- Kč.

Jak je možné, že nízkoenergetický dům má tak malou „spotřebu“?

Je to tím, že využívá stavební prvky, které teplo ven propouští minimálně, ale také dokáže zpracovat až 90 % odpadní energie, které se jinak zbavujeme větráním. Základem je tedy velmi dobrá izolace obvodového pláště, kvalitní okna a využívání alternativních zdrojů energie – solárních panelů a rekuperací tepla.

Něco pro alergiky!

Jste alergik a nemůžete se zbavit potíží? Pravidelně navštěvujete lékaře, berete léky, vyhýbáte se kritickým místům? A napadlo vás, že příčina všech vašich obtíží může být schovaná doma? V obyčejném bytě je totiž docela problematické dosáhnout vhodné relativní vlhkosti, protože řada hledisek si v tomto případě vzájemně odporuje. Bydlíte-li v suchém prostředí panelákového bytu, měli byste jej zvlhčovat na doporučených 50 – 60 %. Suchý vzduch totiž způsobuje vysychání sliznic a jejich podráždění, které se projevuje kašlem či slzením očí. Pokud se však v běžném prostředí budete snažit dosáhnout ideální vlhkosti, zavdáváte příčinu vzniku nejrůznějších plísní a šíření bakterií, které způsobují nejen alergie, ale i řadu daleko závažnějších onemocnění – např. smrtelná zánětová onemocnění plic. Pokud vlhký byt či dům budete větrat, zvyšujete náklady na jeho vytápění… Jak tedy situaci vyřešit?

Nízkoenergetický byt JRD je vybaven řízeným automatickým větráním, které neustále přivádí čerstvý vzduch do místností. Navíc prochází skrz prachový filtr, takže snižujete i obsah prachu ve vzduchu, který dýcháte – toto ocení nejen alergici, ale i hospodyňky, které tak mohou snížit frekvenci utírání prachu a luxování. Pokud máte doma alergika, je vhodné doplnit prachový filtr pylovým. Ten zachytí většinu alergenních částic, takže se vašemu alergikovi bude podstatně lépe dýchat. V nízkoenergetických bytech je téměř ideální vlhkost. Té je navíc, u bytů společnosti JRD, dosaženo již po měsíci bydlení (na rozdíl od standardních novostaveb, v nichž musíte často větrat i rok, abyste zamezili vzniku plísní) a hladina vlhkosti je stále udržovaná na stejné úrovni.

V zimě teplo, v létě chladno…

… tak by se dala charakterizovat snaha o moderní prostředí pro bydlení. Dnešní doba s sebou nese negativa v podobě centrálně řízeného vytápění, ohřevu teplé vody a sucha v bytě. Zatímco naše předky vůbec nenapadlo, že by museli řešit vlhkost a teplotu v bytě, my jsme postaveni před těžký úkol. Naši předci totiž bydleli v kamenných či cihlových budovách, topili v každé místnosti kamny, větrání bylo zajištěno komínem a na kamnech stál obvykle hrnec s vodou, která zvlhčovala vzduch. Takové prostředí jim obyvatel běžného panelového domu může jen závidět.

Současné byty, realizované společností JRD podle posledních vědeckých poznatků, jsou od běžné výstavby výrazně odlišné. V nízkoenergetických bytech je vzduch z pokojů, koupelen, WC a kuchyně odsáván přes jednotku s rekuperačním výměníkem ven z objektu. Místo něj je z venkovního prostředí nasáván čerstvý vzduch. Ten je po průchodu rekuperačním výměníkem (kde je předehřán odpadním vzduchem) podle potřeby dohříván a přiveden do jednotlivých místností plochými vzduchovody uloženými v tepelně-izolační vrstvě podlahy. V interiérech nejsou žádné radiátory, pouze v podlaze mřížky s průduchy o velikosti cca 25 x 12 cm. Díky cirkulaci vzduchu je v celém bytě konstantní teplota a vlhkost.

Za kolik?

Obecně se dá říci, že náklady na výstavbu nízkoenergetického bydlení jsou o cca 7 – 10 % vyšší než u standardních novostaveb. Tento cenový rozdíl je dán vyššími náklady na návrh stavby a její realizaci. Ceny pro zákazníky jsou však konkurenční standardním bytovým výstavbám v dané lokalitě.

Navíc - díky nižším nákladům na provoz si kupující, kteří použijí k úhradě hypotéku, mohou dovolit vyšší měsíční splátku bance a tím i koupi většího bytu, než by to bylo možné i běžného typu výstavby!

O JRD

Společnost JRD byla založena v roce 2003. Až dosud je jediným developerem v České republice, který realizuje nízkoenergetické bytové domy s použitím teplovzdušného vytápění s rekuperací tepla a dalších úsporných technologií. Cílem společnosti je výstavba nízkoenergetických domů, v budoucnu možná i energeticky pasivních, ve velmi vysoké kvalitě. Jako první v ČR dokončila projekt bytu s teplovzdušným větráním a rekuperací tepla v Praze - Štěrboholích. Následoval první vícebytový nízkoenergetický dům s teplovzdušným vytápěním a rekuperací tepla v ČR, který vyrostl ve Velké Chuchli. Za tento projekt získala JRD ocenění „Stavba s ekologickým přínosem pro rok 2005“ od Ministerstva životního prostředí. Nyní se společnost soustředí na výstavbu nízkoenergetických bytových komplexů v Dolních Měcholupech.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz