Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty? Zkuste jód, radí květinářka

Jak pěstovat ty nejkrásnější muškáty? Zkuste jód, radí květinářka

3.5.2024 - redakce Babinet.cz

Pelargonie neboli muškáty. Dá se jim vůbec něco vytknout? Jsou to snad ty nejkrásnější květiny na českých balkonech. Muškáty jsou pastvou pro oko. Syté a pestré barvy vzbuzují u pozorovatelů radost a vyvolávají pozitivní pocity.

Vodopády okouzlujících muškátů jsou jednoduše nádherné. I vy chcete mít tuto záplavu pelargonií? Dnes si letem světem ukážeme, jak na to. 

  foto / Unsplash, Pexels

Nenáročné, ale s pravidly

Muškáty vás potěší nejen bohatými květy a omamnou vůní, ale také svou nenáročností. Pelargonie a jejich odolnost je úžasná. Škůdci i různé choroby se jim téměř úplně vyhýbají.

Naše klima, počasí a podmínky jsou ideální k tomu, aby se i ve vašem okně muškáty objevily. I přes svou nenáročnost však mají muškáty jistá pravidla, které je dobré dodržovat. Nebo se o to alespoň snažit.

  • Zbavujte muškáty pravidelně suchých částí. To se týká jak lístků, tak květů. (Muškáty pokvetou mnohem intenzivněji, pokud je budete pravidelně zbavovat zvadlých květů. Mnoho zahrádkářů si tuto činnost velmi užívá a považuje odstraňování suchých květů za meditaci. Pokud však mezi tuto skupinu nepatříte, vyberte si pro pěstování samočistící odrůdu pelargonií. Jedná se o hojně kvetoucí muškáty, které dokážou zvadlé a uschlé květy shazovat samy. Vzhledem k vertikálnímu růstu jsou tyto samočistící druhy muškátů ideální do balkonových truhlíků a závěsných květináčů.)
  • Pravidelným prořezáváním podporujete růst dalších květů.
  • Nezapomínejte udržovat nástroje, se kterými na muškátech pracujete, v čistotě. Když ne pokaždé, tak alespoň čas od času použijte dezinfekci.
  • Nástroje by měly být ostré.
  • Nikdy muškáty nepřelévejte. Zbytečně mokrá půda jim škodí a mají pak tendenci uhnívat, chřadnout a celkově se jim nedaří.  Milují spíše sucho, teplo a slunce. Přestože díky svým silným stonkům snadno zvládají krátká období sucha, aby bohatě rostly i kvetly potřebují pravidelně zalévat. Pokud jsou navíc umístěné na přímém slunci, je během horkých dní nutné dopřát jim dostatek vody ráno i večer.

Osvědčené rady

Každý má svůj supertip, díky kterému mu muškáty kvetou před očima. Tak se podíváme na vyzkoušené triky.

Jód - TIP od květinářky

Tento způsob, podle paní květinářky, zaručuje muškátům nekonečné a bohaté kvetení. Do litru vody přikápněte kapku čistého jódu. Jodové hnojivo ale používejte jednou, maximálně dvakrát týdně. Nikdy ho nelejte na květy, ani na listy. Nesnažte se nic uspěchat a muškátům dopřát. Jódem, kterého bude moc, muškátům spálíte kořeny.

Cukrová voda s kvasnicemi

Domácí výživnou zálivku, určenou speciálně pro muškáty, si můžete připravit v kuchyni. Nepotřebujete nic jiného, než kostku droždí a cukr. Lžičkou cukru zasypte kvasnice a rozmíchejte na hladkou kaši. Ze začátku to nebude vypadat jako dobrý nápad. Spíš, jako bychom se v textu spletli. Ale opravdu se pokuste droždí vymíchat. Uvidíte, nakonec to půjde. Tuhle kaši poté zalijte 3 l vlažné vody. Nejlepší je uzavíratelná sklenice. Směs pak uložte na teplé místo. Občas protřepte. Nakonec vždy, když budete muškáty zalévat, přidejte do vody i trošku směsi. Zhruba menší sklenici.

Sušené banánové slupky

Tento způsob půdu muškátům báječně prokypří a vyživí zároveň. Nemusíte udělat nic jiného, než nechat usušit pár banánových slupek. Ty poté rozmixujte, nebo rozdrťte na prášek. Ten už pak jen stačí po částech smísit s půdou.

 

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce, abecedazahrady, semena.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz