Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Celý den v jednom kole: Jak šel čas s módními trendy

Celý den v jednom kole: Jak šel čas s módními trendy

Redakce Babinet

(Použité obrázky: Kolekce Otto Blanc 2007)

Dvacátá léta 20.století byla svědkem totálního převratu v dámské módě vedoucí k novému chápání oděvu, jež neztratilo platnost ani na počátku 21.století. V letech hospodářské konjunktury tehdejší média opětovaly „novou ženu“, která jako by z oka vypadla „modelu“ představovanému dnes v televizi a na internetu. Moderní žena 20.let byla nezávislá, sebevědomá, společenská, nespoutaná předsudky, měla vlastní zaměstnání, cestovala, sportovala, neváhala vyzkoušet kdejakou novotu. Začala používat vlastní automobil, byl vynalezen pojem „stres“, provázející šarmantní, úspěšné a emancipované dívky do světa. Od základů se změnily všechny stránky ženského života, což přirozeně vyústilo ve změnu oděvních návyků. Muž přestal být chlebodárcem a žena už nemusela zůstat doma a starat se o rodinu. Znenadání vyvstal požadavek ošacení , jež nejen hezky vypadá, ale vyhovuje pracovnímu prostředí.

Tak se zrodila koncepce kancelářského odívání. Umožnit ženám žít naplno znamenalo nezapomínat ani na oblečení pro volný čas a sport. Večerní oblečení mělo v módě odedávna stálé místo. Ale elegantní oděvy pro den a do zaměstnání se musely teprve vynalézt. Inspirací bylo pánské vycházkové odívání, střízlivě hladké střihy pánských obleků, částečně inspirované vojenskými uniformami.

Vrchol tehdejší ležérní módy představovala kombinace svetru, skládané sukně s délkou pod kolena. Kostým si od počátku vydobyl uznání jako nekomplikovaný elegantní způsob běžného denního odívání. První kostým s krátkými vypasovanými kabátky a dlouhou sukní pochází z 2.poloviny 19. století. Kolem roku 1913 se objevila saka ušitá po vzoru fraku, která se zapínala v pase na jeden knoflík. Marlene Ditrichová si nechávala šít kostými a fraky v proslulém vídeňském pánském krejčovství. Skutečný převrat ovšem způsobila Gabrielle „Coco“ Chanelová, která v roce 1915 nastoupila na dráhu módní návrhářky. Klasický kostým, jenž se stal symbolem stylu „Chanel“, se však zrodil až v roce 1954. Dámské oblečení na přelomu 19. a 20. století hýřilo stuhami, kanýry,krajkami, korzety a gigantickými klobouky. Jejich nositelky pak z praktických důvodů byly nuceny jen nehnutě sedět. Chanelová dokázala ženám, že oblečení má ženám především sloužit, nikoli je zotročovat. Vysvobození žen z korzetu není zásluhou Chanelové, nýbrž návrháře Paul Poireta. Chanelová přesunula dámskou módu do skutečného života. Oděvy se daly vzájemně kombinovat, celek nápaditě oživila cenově dostupnou bižutérií (charakteristické hedvábné květiny jako brože, perlový náhrdelník).

Oděvní prvek sukně zaznamenal rovněž významné proměny. Po 1.světové válce nabrala délka vzestupný směr, takže se postupně vyšplhala od kotníků ke kolenům, aby roztančila 20.léta. Rovný střih a sklady přetrvávaly až do konce 40.let. V 50.létech přišla na pořad dne móda útlého pasu a širokých sukní dlouhých do poloviny lýtek. Nicméně úzké sukně nevyšly z módy, doslaly nescelený zadní šev, jenž vešel ve známost jako „Diorův rozparek“. Ve 2. polovině 60.let na celé čáře zvítězily minisukně zavedené Mary Quantovou v roce 1965. Styl „midi“ neboli délka do poloviny lýtek se představil v 70.letech.

Rovněž maxisukně dlouhé nad kotníky si nezískaly všeobecnou přízeň, neboť ženám se líbilo v minisukních. V posledních desetiletích nastoupil individualismus a přestal platit diktát správné délky. Dospěly jsme tedy ke zdravému konci a ženy si mohou vybrat to, co jim nejlépe sluší.

Prodej oděvů, textilu i doplňků v současnosti vyžadují nejen kvalitní, dobře padnoucí sortiment zboží, ale rovněž zajímavý prostor, originální atmosféru, ochotný a vzdělaný personál, širokou nabídku služeb. Ne všechny prvky jsou v dnešních obchodech či buticích naplněny.

Otázka pro čtenářky:

Jak byste si představovala butik - obchod s oděvy vašich snů?

Uplatněte svojí představivost a své nápady zasílejte na souteze@babinet.cz. Budete slosovány v dalším kole soutěže módní společnosti Otto Blanc, která do ní věnovala opravdu krásné ceny!

První cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 700Kč

Druhá cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 600Kč

Třetí cena: dámský šperk od módních návrhářek v ceně 500Kč

Máte už správně zodpovězenou 1.soutěžní otázku? Pakliže ne, čtěte a soutěžte ZDE

Gratulujeme výherkyním této soutěže:

1) Antonie Křížová, Praha 2) Janka Vaktorová, Slaný 3) Hana Michalová, Nové Město na Moravě

Jako bonus tyto výherkyně získaly zlatou kartu OTTO BLANC a pozvánku na módní přehlídku!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz