Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Q10: Schází vám elán do života?

Q10: Schází vám elán do života?

Redakce Babinet

Koenzym Q10 učinil obrovský krok kupředu. Z doplňku stravy se díky jeho účinkům na lidské zdraví stal uznávaný lék při chronickém srdečním selhávání. Zázračné schopnosti koenzymu Q10 ale ocení i lidé, kteří chtějí přivítat jaro plni energie. První společností, která přípravek s koenzymem Q10 (Bioaktivní Q10 Super) představila v Evropě, byla v roce 1991 farmaceutická společnost Pharma Nord.

První evropskou zemí, kde je dnes možné dostat Q10 (Myoquinone 100 mg® od Pharma Nord) na předpis, je Maďarsko. Díky němu je možné léčit pacienty s příznaky chronického selhávání srdce, které se vyznačují snadnou únavností, dušností a při větší námaze bolestí na hrudi. „Po této registraci mají pacienti trpící těmito závažnými symptomy možnost získat tento účinný přípravek na lékařský předpis, a tím si značně zvýšit kvalitu života,“ říká Sven Moesgaard, ředitel technického a výzkumného oddělení ve Pharma Nord, která přichází s tímto novým lékem na srdce.

Studie prováděné na pacientech s chronickým selháváním srdce dokazují, že suplementace koenzymem Q10 zvyšuje buněčný energetický metabolismus v srdečním svalu, což vede k výrazně lepší srdeční funkci. Odborná vyšetření prokazují zlepšení všech příznaků, které prokazují zvýšení srdečního výkonu.

S nedostatkem koenzymu Q10, který si lidské tělo samo vyrábí v játrech a který je důležitým zdrojem tělesné energie, souvisí například i snížená svalová výkonnost, neurologické choroby, vysoký krevní tlak, parodontóza, cukrovka nebo poruchy imunity. Koenzym Q10 je vhodným doplňkem energie i pro lidi, kteří jsou dlouhodobě vystaveni náročné fyzické aktivitě, trápí je vyčerpanost, schází jim elán do života nebo se často cítí unaveni.

Přestože v současné době existují lékařsky ověřené studie, že koenzym Q10 má na lidské zdraví velmi dobrý vliv, stále existují dohady o jeho účincích. „Největšími nepřáteli koenzymu Q10 jsou vědecky nepodložené reklamy a otázka jeho dávkování při různých onemocněních - účinek totiž závisí na dávce a délce podávání. Třetím důvodem je druh užívaného koenzymu Q10. Dnes je jednoznačně prokázané, že pouze krystalické formy Q10 se dostatečně vstřebávají v našem trávicím traktu. Většina koenzymů Q10 nabízených na trhu však toto kritérium nesplňuje,“ vysvětluje Prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. Obzvlášť zajímavá je na koenzymu Q10 skutečnost, že nevyvolává žádné nežádoucí vedlejší účinky ani ve vysokých dávkách. Studie zkoumající toxicitu koenzymu Q10 naopak jasně prokázaly naprostou neexistenci vážných nepříznivých účinků.

V lékárnách na českém trhu je dostupný doplněk stravy Bioaktivní Q10 (174 Kč, 30 cps.), Bioaktivní Q10 Super (363 Kč, 30 cps.) a Bioaktivní Q10 GOLD 100 mg (659 Kč, 30 cps.) od Pharma Nord. V těchto přípravcích jsou molekuly Q10 specificky seřazeny do krystalů a spolu se sójovým olejem uloženy v měkké želatinové kapsli. Kapsle s tímto složením mají prokazatelně maximální biologickou dostupnost, vstřebatelnost, a tedy i účinnost.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz