Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak efektivně roztáhnout boty? Tyto ověřené triky skutečně fungují!

Jak efektivně roztáhnout boty? Tyto ověřené triky skutečně fungují!

20.5.2023 - redakce Babinet.cz

Pořídili jste si nové boty a až doma jste zjistili, že vás tlačí? Není hned potřeba je běžet vyměnit za větší. Poradit si jednoduše můžete i doma. Jak tedy roztáhnout boty do délky i šířky, a předejít tak zbytečným puchýřům? 

 

foto / Freepik

Boty je potřeba rozchodit

Nejjednodušším a nejověřenějším způsobem, jak menší boty roztáhnout, je jejich časté nošení. Jedná se navíc o techniku, která funguje u každého typu bot. Vůbec nejlepší efektivita je však u bot kožených. Ideálně se doporučuje nosit boty večer v pohodlí domova. Právě večer jsou již naše nohy lehce oteklé, a tak se boty mohou snadněji roztáhnout. Ne nadarmo se říká, že nové boty je potřeba „prošlápnout“. 

Pořiďte si napínáky na boty

Dalším skvělým trikem, jak lze snadno roztáhnout kožené boty, jsou tzv. napínáky na boty. Tyto napínáky navíc dokáží boty nejen o něco málo zvětšit, ale především pak předejít jejich deformaci. Jestliže tedy zrovna nemáte své kožené boty na noze, je důležité je uchovávat právě na napínácích, aby vám vydržely v dobrém stavu co nejdéle. Vůbec nejoblíbenější bývají dřevěné napínáky

Vsaďte na fén a tlusté ponožky

K roztažené bot můžete využít i klasický fén. Jednoduše si na nohy nasaďte silnější ponožky a nazujte si boty. Fénem pak stačí chvíli zahřívat místa, kde vás dané boty tlačí. Následně si ponechte boty na noze až do té chvíle, dokud nevychladnou. Celý proces je možné opakovat tak dlouho, než dosáhnete kýženého výsledku.

Použijte běžné noviny

Tenisky nebo syntetickou obuv lze roztáhnout pomocí předem navlhčených novin. Ty zmačkejte, nacpěte do bot a nechte je vyschnout. Opět je možné způsob opakovat, dokud nedocílíte toho, že vás boty přestanou tlačit. 

Spreje na roztažení bot

Kromě výše zmíněných triků, které vám s roztažením bot zaručeně pomohou, si lze pořídit i speciální sprej na roztažení bot (tzv. roztahovák bot). Tento přípravek zajistí, že se kůže změkčí, a tím i dokonale přizpůsobí tvaru vaší nohy.

Většina podobných sprejů funguje na takovém principu, že se aplikují zevnitř boty na místa, kde vás obuv tlačí. Následně si boty ihned nazujete a chodíte v nich alespoň 5 minut. 

napsala Dana Klementová

Zdroj: https://www.healthline.com/health/shoes-too-tight#stretch-them-out 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip