Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Čím nahradit v kuchyni vejce? Na výběr je mnoho možností, stačí si vybrat tu svou

Čím nahradit v kuchyni vejce? Na výběr je mnoho možností, stačí si vybrat tu svou

24.3.2024 - redakce Babinet.cz

Chystáte se upéct rychlou buchtu pro svou rodinu či nečekanou návštěvu, ale nemáte doma ani jedno vejce? Jste v situaci, kdy s ohledem na intoleranci svou či některého člena rodiny vejce konzumovat nesmíte? Případně jste se rozhodli, že už nehodláte nadále podporovat vaječný průmysl a neblahé zacházení se slepičkami?

Ať je důvod jakýkoliv, vždy máte způsob, jak právě vajíčka nahradit. Dokonce několik způsobů. Jde to! Rozhodně se toho nebojte a zkuste to.

čím nahradit vejce

foto / Unsplash

Při pečení je vejce důležitou součástí těsta hned ze dvou důvodů. První je ten, že vejce „dohlíží“ na soudržnost všech ingrediencí při pečení. Druhá úloha vajec je jejich kypřící umění. Když se to vezme kolem a kolem, vejce mají v mnoha receptech téměř nezastupitelnou funkci.

Existuje takové nepsané pravidlo, že pokud je v receptu tři a více vajec, jsou vajíčka hlavní složkou a bez nich se vám jídlo nepodaří. Nahrazujte pouze 1–2 vejce, více ne.

Čím je tedy můžeme nahradit?

Ovesné vločky

Při pečení sušenek vajíčko nahradí ovesné vločky. Dvě–tři polévkové lžíce ovesných vloček počítejte jako jedno vajíčko.

Prášek do pečiva

Lžička prášku do pečiva (nejlépe bezfosfátového) je jako jedno vejce.

Mletá lněná semínka

Smíchejte 1 polévkovou lžíci mletých lněných semínek  se třemi lžícemi vody. Nechte pár minut odstát, až vznikne krémovitá hmota, podobná rozmíchanému vajíčku.

Použijte do: moučníků, masných nádivek, karbanátků, placek a všude tam, kde vajíčko slouží jako spojovací materiál.

Chia semínka

Jako náhražka za vejce se dají použít i chia semínka. Uvítáte je při vaření i pečení. Lžíci chia semínek smíchejte s 60 ml teplejší vody, cca po dvaceti minutách chia semínka nabobtnají. Takto připravená směs nahradí jedno vejce.

Instantní droždí

5 g droždí ve 100 ml horké vody nahradí jedno až dvě vajíčka.

Banán

Máte málo vajec do koláče? Nahraďte je banánem! Na jedno vejce počítejte polovinu většího zralého banánu nebo jeden, který rozmačkáte nebo rozmixujete na kaši. Ideální pokud má již hnědé tečky nebo je trochu přezrálý. Myslete však na to, že váš kulinářský výsledek může chytit jemně banánovou příchuť.

Použijte do: moučníků, pudinků, krémů.

Jablečné pyré

I jablečné pyré nebo dětská výživa slouží jako náhrada vajec v koláčích. Jedno vajíčko nahradí 5 lžic pyré, smíchaných s lžičkou prášku do pečiva. Podobně jako u banánů, i tady myslete na trochu jinou konzistenci a svěžejší chuť po jablíčkách.

Použijte do: koláčů, palačinek, lívanců.

Škrob

Škrob vám pomůže při přípravě bramboráků, palačinek, cukroví, karbanátků, ale třeba i lívanců. Jedno vajíčko lze nahradit přidáním kašičky, kterou si připravíte ze lžíce škrobu a 50 ml studené vody.

Tofu

Tofu se těší velké oblibě, dá se použít v receptech na slané pokrmy. Dokonce si z něj můžete ukuchtit i míchaná „vajíčka“. Využít se dá i do pomazánek, salátů, do pečiva, nákypů, rizota nebo jako náplň do quiche.

 

napsala Andrea Pastirčáková

Zdroje: ireceptar.cz, itesco.cz, redakce Babinet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz