Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Profesionálkou ve vlastní kuchyni: Jak na hovězí steak, aby byl dokonalý

Profesionálkou ve vlastní kuchyni: Jak na hovězí steak, aby byl dokonalý

14.2.2024 - redakce Babinet.cz

nemusíte být profesionální kuchař, abyste si připravili v domácím prostředí kulinářský zážitek. Jak například na takový šťavnatý hovězí steak?

Co je třeba?

Stačí kvalitní suroviny a nádobí. „Základem dobrého steaku je 3-4 cm silný plátek masa, který by měl být přirozeně vyzrálý. Správnou vyzrálost masa poznáme tak, že pokud do něj uděláme palcem ruky důlek, nesmí se vrátit do původní polohy. V opačném případě je lepší steaky několik dní marinovat, potřené pár kapkami kvalitního oleje, zabalené společně s bylinkami. Doporučuji se zcela vyhnout kořenícím směsím s vysokým obsahem soli a glutamátů,“ říká kuchař. Hned ale podotýká, že úspěch závisí stejně tak na výběru pánve. A o tom jako profesonál ví za léta praxe své. „Měla by být těžká, nejlépe litinová nebo ocelová s dobrou akumulací tepla a aby měla žádoucí nepřilnavé vlastnosti,“ dodává.

Postup a…

Před samotným grilováním se ujistěte, že je pánev dostatečně rozpálená. To může u kvalitní pánve trvat i několik minut. Steaky jemně potřené olejem položte na dno pánve a pečte zprudka, dokud se steak sám neuvolní a nepůjde pohodlně otočit. Poté steak otočte a opečte i z druhé strany. Prudkým záhřevem se zdenaturují bílkoviny v povrchových vrstvách a póry masa se uzavřou. Tak se na povrchu masa vytvoří krusta, která zabrání vysušení pokrmu uvnitř. Výsledkem je opečený steak s jemným a vláčným středem. Maso při obracení ničím nepropichujte!

hovězí steak správná příprava

foto / Freepik

Osobní doporučení

„Osobně doporučuji hovězí steaky grilovat v úpravě medium rare, tedy středně krvavý, s vnitřní teplotou okolo 52°C,“ přidává k receptu další radu kuchař. Bez vpichového teploměru toto poznáme tak, že se nám na konci grilování na krustě začne rosit červená šťáva. Poslední fází grilování je nechat steak „odpočinout“ cca 5-8 min na teplém místě. Solíme hrubozrnnou solí z mlýnku až těsně před podáváním.

 

Dobrou chuť!

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz