Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Plánujete si letos na zahradě postavit skleník? Nezapomeňte na správné umístění i pevný základ

Plánujete si letos na zahradě postavit skleník? Nezapomeňte na správné umístění i pevný základ

13.2.2024 - redakce Babinet.cz

Také u stavby skleníku platí pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež“. Příprava je důležitá, proto si vysněný skleník před nákupem prohlédněte naživo v obchodě, u souseda nebo třeba na veletrhu. 

foto / Pixabay

Skleník postavte na místě, kde bude mít co nejvíce slunce

Při výstavbě se doporučuje směrovat hřeben skleníku od severu k jihu. To proto, že v dopoledních hodinách se může slunce opírat do jeho delší strany z východu, zatímco přes poledne, kdy je svit nejintenzivnější, ho ozařuje na té nejmenší ploše. A odpoledne se opět může opřít do skleníku z boku na západní straně.

Konstrukci skleníku můžete zakoupit v obchodě nebo na internetu. Zvolit můžete z několika materiálů:

  • Kov – levný a trvanlivý
  • Hliník – kvalitní, lehký, dražší (pozor na levný hliník z Asie), ale zajistí dlouhou životnost
  • Žárově pozinkovaný plech – má vysokou nosnost a je cenově dostupný
  • Dřevo – má přirozený vzhled, ale menší životnost, musí se pravidelně udržovat, kvalitní dřevo je dražší
  • Plast – dobře izoluje, dobrá životnost, ale konstrukce není tak pevná jako kovu nebo dřevo, vyšší cena

Způsob uchycení skel i polykarbonátu ke konstrukci není u všech výrobců stejný, proto bychom si měli být jisti, že systém zvládneme, a pokud ne, zavolat odborníka.

Pořídit si můžete rovněž skleník sloužící jako přístavek k domu. Teplo, které zeď nakumuluje během dne, vytápí prostor přes noc.

Pevné základy

Většina skleníků se neobejde bez vybudování základů. U lehkých skleníků s výplněmi z polykarbonátu je výrobce někdy nevyžaduje. Velikost základů se pak odvíjí od velikosti skleníku, přičemž doporučená hloubka je minimálně 60 cm, ve chladnějších oblastech 80-100 cm. Značnou pozornost věnujeme dveřím – měli bychom do nich být schopni vejít bez zbytečného hrbení. Důležitý je rovněž počet oken. Okénka jsou důležitá pro ventilaci, aby se rostlinky v horkých dnech zbytečně nepřehřívaly. V parném létě je totiž nezbytné skleníky pravidelně větrat.

Výrazně jednodušší je stavba foliovníku. Ty menší nepotřebují žádné velké základy na rozdíl od skleníků, Menší foliovník se dá lehce přenášet, tím pádem ho můžeme na zimu celý uložit.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, Nazeleno.cz, Coopclub.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz