Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Postavte si letos vlastní fóliovník. I když nejste kutil, zvládnete ho hravě

Postavte si letos vlastní fóliovník. I když nejste kutil, zvládnete ho hravě

2.3.2021 - redakce Babinet.cz

Foliovník je fajn, jak na předpěstování rostlinek, tak potom na pěstování různých druhů zeleniny. Celkem snadno ho vyrobíte, pokud se budete řídit snadnými postupy. A proč ho budete stavět sami? Doba nás nutí být více doma, takže využijte čas alespoň smysluplně a určitě ze svého výtvoru budete mít mnohem větší radost, než kdybyste ho měli z obchodu. Navíc to, pravděpodobně, vyjde mnohem levněji. Výhody fóliovníku pak oceníte třeba pokud bydlíte v chladnějších horských oblastech, nebo pokud pěstujete například okurky hadovky, které snesou více tepla a vlhka, než kolik jim běžně můžeme poskytnout.

fotografie: Pixabay

Foliovník z obručí

Na úplně jednoduchý foliák vystačí čtyři obruče na cvičení ( Nebo více. Záleží na tom, jak ho budete chtít dlouhý), dále 4 prkna, fólie, 8 tyček, pilku, vrtačku, hřebíky a kladivo.

Nejprve si vyrobíme základ, tedy dřevěnou ohrádku z prken, která stlučeme delšími hřebíky. Ohrádku dáme do záhonu a ukotvíme jí zevnitř tyčkami. Čtyři budou v rozích a dvě po každé delší straně. Obruče následně rozřízneme na poloviny a zapíchneme na tyče.

Kostru máme hotovou, vnitřek ohrádky vyplníme zeminou. A můžeme sázet. Celou kostru pak potáhneme fólií, kterou připevníme třeba napínáčky. Myslete na to, že část musí být dobře odnímatelná kvůli zálivce a dalšímu sázení nebo manipulaci.

Foliák z laťek

Určitě je také možnost nakoupit levné laťky a stlouci si jednoduchou kostru. Mělo bych vám jich stačit 25. Takto si pomocí delších hřebíků uděláte základnu, tedy obdélník 4X2 metry. Na ně přibijete delší latě - do rohů, budou čtyři a na ty nahoru opět připevníte obdélník 4 krát dva metry. Z dalších latí můžete udělat šikmou stříšku, anebo ji nechat plochou. Kostru zasadíte do záhonu, navozíte do ní hlínu a potáhnete pak folií, tu připevníte napínáčky nebo profi sešívačkou, máte-li jí.

Na jedné z kratších stran budete vcházet. Myslete na to. Zde folii pevně nepřidělávejte. Ideální je připevnit ji na horní straně a na jedné svislici, zbytek nechte volný, ať můžete vstupovat a ať vám folijáček větrá. Především v horkých letních měsících bude větrání opravdu nutné.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip