Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Je možné zhubnout, aniž bychom se hýbali? Na otázky odpovídá odborník na výživu

Je možné zhubnout, aniž bychom se hýbali? Na otázky odpovídá odborník na výživu

1.2.2024 - redakce Babinet.cz

Takzvaný intermitentní fasting, neboli přerušované hladovění, je dnes sice velmi populární, ale z dlouhodobého hlediska vede spíše k obezitě.

Alespoň to tvrdí odborník na výživu Pavel Suchánek, podle kterého stačí, když budeme jíst třikrát denně, dodržovat pohybovou aktivitu a pravidelný přísun bílkovin.

foto / Freepik

Je možné zhubnout, aniž bychom se hýbali? Prý při hubnutí pohyb dělá jen 20 procent úbytku váhy.

Dokonce i méně. Dlouhodobé výzkumy to jednoznačně potvrzují. Když budete sledovat velkou skupinu lidí, kteří zhubnou 12 kg, tak 11 kg zhubnou ti, co dodržovali dietu, a 12 kg ti, co dodržovali dietu a cvičili. To znamená, že pohybová aktivita z dlouhodobého hlediska dělá asi 10 procent, 90 procent dělá složení stravy. Už dneska víme, že nadváha se nevycvičí, dá se pouze zlepšit kardiorespirační systém, zlepší se funkce srdce a cév.

Na druhou stranu pohybová aktivita uvolňuje endorfiny, klouby, zlepšuje funkci srdce a plic, je to obrovský sociální pozitivní element. Když držíte dietu, je to naopak. Jste naštvaní, všichni jedí a vy nemůžete.

Jak rozpohybuje metabolismus?

Dostatečným přísunem bílkovin a také pravidelnější pohybovou aktivitou, která vůbec nemusí souviset s nějakým sportem, tělu je jedno, jestli hrabete listí, jdete na procházku nebo ryjete na záhonku. Dále je udržování pravidelnosti stravy, to znamená, že nedělám nárazovité výpadky v jídelníčku nebo nárazovité přejídání, ale snažím se udržovat pravidelný přísun energie pokud možno v nějakých časových intervalech.

Stále platí pět jídel po třech hodinách denně? Co teď funguje?

Jídlo po pěti hodinách třikrát denně s dostatečnou porcí bílkovin. A k tomu pravidelná pohybová aktivita, ob den nebo dva dny kolem dvaceti minut intenzivní zátěže.

Odpovědi na další otázky na toto téma si poslechněte v našem podcastu s RNDr. Pavlem Suchánkem, odborníkem na výživu

zdroj: Institut klinické a experimentální medicíny Praha (IKEM)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz