Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Konec ledna a začátek února je ideální čas předpěstovat si doma papriky. Jak postupovat krok za krokem

Konec ledna a začátek února je ideální čas předpěstovat si doma papriky. Jak postupovat krok za krokem

24.1.2024 - redakce Babinet.cz

Papriky patří mezi nejoblíbenější zeleninu. Zkuste si je vypěstovat sami doma. Nejen, že vlastní plody chutnají mnohem lépe, ale do budoucna díky nim můžete i ušetřit. Je mnoho odrůd, které si můžete vypěstovat i v domácích podmínkách.

Papriky patří mezi oblíbenou a nejvíce konzumovanou zeleninu. Zkuste si ji svépomocí vypěstovat sami doma. Vlastní plody jsou vždy chutnější. Navíc z dlouhodobého hlediska můžete ušetřit peníze, jelikož papriky nejsou zrovna nejlevnější. Máme pro vás podrobný návod, jak si vypěstovat své vlastní lahodné papriky.

foto / Pixabay

Právě teď je ideální doba, kdy vysít semínka paprik a začít s jejich předpěstováním. Někomu to může připadat zvláštní, když v noci stále vládne mráz. Avšak papriky patří do plodin, které mají dlouhou vegetační dobu. Proto se s jejich předpěstováním začíná právě nejlépe v únoru.

Návod krok za krokem

Nejdříve je důležité si vybrat kvalitní semínka. V tomto případě doporučujeme zvolit ověřené dodavatele, aby vaše úroda byla opravdu bohatá a chutná. Během výběru osiva dbejte na jeho stáří. Rok zabalení najdeme na obalu. Nikdy si nenakupujte semínka do zásoby na další roky, protože každým měsícem klesá jejich klíčivost. V každém specializovaném obchodě vám poradí, jaké odrůdy se budou hodit do bytu, a které naopak na zahradu.

Jakmile máme vybrané osivo, můžeme začít. Jak už bylo řečeno, nejlepším měsícem pro předpěstování je právě únor. Semínka necháme namočená na jeden den ve vlažné vodě. Poté je vysejeme do lehkého substrátu s hrubším pískem a zasypeme ještě centimetrovou vrstvou substrátu. Teplota v místnosti by měla mít až 30 stupňů Celsia, aby sazeničky vyrostly do 10 dnů. Teplota může být i mírně nižší, avšak neměla by klesnout pod 24 stupňů Celsia. Kromě teploty sazeničky vyžadují dostatek sluníčka, nejlépe směr na jih. Substrát stále udržujte vlhký, ale ne vyloženě mokrý. Sazeničky, které se výrazně opožďují v růstu nebo dokonce plesnivý, vyřaďte.

Až rostlina vyklíčí, alespoň na jeden až dva centimetry a objeví se první lístky, přesadíme ji. Vzhledem k její křehkosti, musíme použít pinzetu. Rostlinky přepíchejte do malých samostatných nádob. Je jedno, jestli zvolíte malé květináče s otvory nebo kelímky, u kterých otvory dotvoříte. Rostlina si vyžaduje podobné podmínky jako sazeničky – hodně sluníčka a teplo. Ideální teplota v místnosti by měla být kolem 22 stupňů Celsia.

V průběhu dubna až května rostliny přesadíme do truhlíku a přendáme na balkon nebo na zahradu. Doba přesazení se velmi odvíjí od venkovní teploty. Je důležité, aby již nehrozily přízemní mrazy, které by rostlinu zničily. Truhlík by měl mít ve spodu díry, aby mohla přebytečná voda odtékat. Jinak hrozí, že rostlina začne hnít. Venku by měla mít dostatek sluníčka a teplo.

Jakmile rostlina začne kvést, je potřeba s ní alespoň jednou za dva dny zatřást, abychom zajistili co největší opylení a bohatou úrodu. Nejlepší hnojivo pro papriky je jakýkoliv humusovitý materiál.

V únoru můžete samorřejmě začít i s předpěstováním rajčat

 

Napsala Michalela Procházková

 

zdroj: redakce, http://www.zahradnictvisebrov.cz/postupy-pro-vysev-paprik-rajcat-a-dalsich-druhu-zeleniny

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz