Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak si udělat plán vaší příští cesty?

Jak si udělat plán vaší příští cesty?

29.11.2023 - redakce Babinet.cz

Všichni se na to těšíme. Už už abychom sedli do letadla a vydali se vstříc zážitkům na druhé straně Evropy, nebo dokonce světa. Abyste si ale svou dovolenou užili co nejvíc, je třeba se na ni připravit. Sbaleno určitě máte, ale jak moc jste se věnovali plánování? Na následujících řádcích vám poradíme, jak byste k plánování své cesty měli přistupovat, abyste si z ní odvezli jen ty nejskvělejší zážitky.

Plánujte včas

Pokud jste člověk, který o plánu dovolené vůbec uvažuje, pravděpodobně by vás ani nenapadlo jej nechat na poslední chvíli. Pořádný plán se rodí pomalu, může se měnit a vyvíjet podle toho, co se dozvíte nového. Správnému plánu totiž předchází studium. Ne, nebojte se nudit se čtením nezáživné faktografie nebudete. Přímo naopak. Co může být lepšího, než se od šedi běžných dnů odpoutat tím, že si budete číst o nádherných místech v oblasti, kam se hodláte vydat na dovolenou? Co na tom, že ta dovolená přijde na řadu třeba až za půl roku? Letenky už můžete mít koupené a teď se jen v duchu vydáváte do klidu vaší vysněné dovolenkové destinace. No není to uklidňující? Všichni navíc víme, že těšení se je to úplně nejkrásnější. 

A klidně plánujte i to, jak správně plánovat. Zní to možná krkolomně, ale jen si zkuste do internetového vyhledávače zadat heslo Dovolená v zahraničí - několik užitečných tipů. Uvidíte, že i v tomto ohledu se najdou vychytávky, které vám vše ulehčí. A hledání takových vychytávek je už napůl dovolená, ne?

Plánujte od začátku

Plánování dovolené vezměte skutečně od začátku. A tím rozhodně není přílet do cílové destinace. Dovolená začíná posledním odchodem z práce. Patří k ní tedy i vše, co příletu předchází. Předně třeba balení. Jasně, myslet na něj a připravovat se na něj není nic příjemného. Pokud ale pořádně promyslíte, co vše budete doopravdy potřebovat a do čeho to sbalíte, můžete si ušetřit hodně času i nervů. A vlastně i peněz. Správně naplánované zavazadlo totiž může být lehčí a to může znamenat levnější cestu letadlem.

O té byste vůbec měli také přemýšlet. Rozhodně se nevyplatí koupit první letenky, které se vám namanou. Dopřejte i tomuto úkonu trochu péče a času. Vážně jen trochu. Pokud totiž použijete kvalitní srovnávač letenek, po několika málo intuitivních krocích se dostanete ke kompletní nabídce všech letenek. Ty nejen uvidíte, ale můžete je i přímo koupit. Ty nejlepší srovnávače, jako je například eSky.cz, dokonce umožní platbu na splátky nebo ji odložit na později. Když se pak dozvíte, že si tu můžete i vybrat, zabookovat a zaplatit i hotel nebo penzion, pochopíte, že vám internetový srovnávač letenek s plánováním celé dovolené hodně pomůže.

Dělejte si poznámky

Další rada je spíše technického rázu. Každý jsme zvyklý plánovat a připravovat se trochu jinak. Někdo si všechny plány nosí v hlavě, jiný si založí složku nebo šanon, kam ukládá vše možné, a někdo další zase popíše stohy papíru.

Psaní tedy rozhodně doporučit musíme, a to psaní jednoduché a přehledné. Plánujte v bodech a krátkých poznámkách, ideálně v počítači. Věřte tomu, že důkladnou přípravu provází změny, škrtání a mazání. Z původně přehledných poznámek psaných rukou se během několika dnů může stát abstraktní umění, v jehož obsahu se jen těžko zorientujete. To v počítači nehrozí.

Co v počítači hrozí, to je nadbytek poznámek. Pište si skutečně jen to klíčové. Na delší texty raději jen odkazujte a držte se základní jednoduché šablony, ať se ve svých plánech neztratíte. A pak je tu ještě jeden důvod, proč to s poznámkami nepřehánět... 

Zahoďte ambiciózní plány

Nejdůležitější pravidlo plánování dovolené si necháváme na závěr. Všechna tři předchozí staví tak trochu do jiného světla. Ne nadarmo se říká, že nic se nemá přehánět. Proto nepřehánějte ani plánování. Nesnažte se mít dokonalý itinerář na každou minutu svého volna. Můžete mít ideálně sbaleno, koupeny ty nejlevnější letenky, vybráno to nejskvělejší ubytování, ale jakmile budete celou dovolenou kmitat, abyste všechno stihli, vrátíte se jen a jen unavení a znechucení. Uvidíte, že stejně nestihnete všechno, co jste chtěli, a o zážitcích ani nemá smysl mluvit. Zato pro hádky a konflikty je to skvělé podhoubí. Plánování tedy v žádném případě nepodceňte, ale ani se nesnažte narýsovat každou minutu vaší dovolené. Trocha improvizace a čas na nicnedělání jsou tím pravým kořením té nejbáječnější cesty.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz