Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Dovolená v zahraničí - několik užitečných tipů

Dovolená v zahraničí - několik užitečných tipů

28.6.2022 - redakce Babinet.cz

Cesty na dovolenou, zejména do zahraničí, jsou jedním z nejvíce se rozvíjejících a nezapomenutelných okamžiků, které nás v životě potkávají. Bez ohledu na to, zda se chystáte strávit blažený týden opalováním na pláži nebo chcete poznat a vidět co nejvíce, přinášíme vám několik užitečných tipů.

Pokuste se ze své cesty vytěžit maximum

V první řadě je důležitý váš pozitivní přístup a upřímná ochota učit se. Spojení s exotickou kulturou, tradicemi a dokonce i regionální kuchyní je nesmírně příjemné a umožňuje pochopit, že co neznáme, co je jiné, neznamená, že je to horší. Pamatujte, že vaše otevřenost světu a lidem a nedocenění jejich modelu života je zárukou úspěšné cesty, ze které si přivezete jen ty nejlepší vzpomínky. Na druhou stranu být nesnesitelným, neustále si stěžujícím a kritizujícím turistou, kterému se nic nelíbí a stále něčeho lituje a stěžuje si, se nikdy nevyplácí. Přeci jen jste na tento dovolenou čekali celý rok, tak si ji užijte a vytěžte z ní maximum.

Když plánujete výlet na neznámé místo, první věc, kterou byste měli udělat, je prozkoumat a získat základní znalosti o zemi nebo zemích, které navštívíte. Lépe ho tak poznáte, dozvíte se více o minulosti nebo zajímavých zajímavostech, které byste rozhodně měli navštívit. V dnešní době, kdy máte internet a chytrý telefon na dosah ruky, by vám takové hledání nemělo dělat problém, stejně jako třeba sehnat levné letenky https://www.esky.cz/letenky/0/0/ci/ams/amsterdam.

Naučte se základní fráze v jazyce hostitelů

Předpokládalo se, že mezinárodním jazykem je angličtina, kterou mluví každý šestý člověk na světě, takže pokud ji ovládáte, nebudete mít větší problémy s domluvou v žádném regionu. Nicméně stojí za to se naučit pár základních frází před odjezdem. Díky tomu si získáte přízeň obyvatel a i znalost těchto pár slov se může hodit, když se ztratíte – a místní neumí anglicky, nebo když budete chtít poděkovat za jídlo v restauraci nebo se rozloučit.

Otevřete se na cestách novým věcem

Bez ohledu na to, kde se nacházíte, měli byste být otevření jinakosti, jako je jídlo. Při cestování máte jedinečnou šanci vyzkoušet místní delikatesy, takže místo toho, abyste se soustředili na to, že místní jídlo je tak odlišné od toho, co znáte (a už vám chybí knedlo, vepřo, zelo), raději hledejte pozitiva a možná se trefíte do své oblíbené příchutě. Evropský žaludek samozřejmě nebude zvyklý na všechna jídla či koření, takže experimentujte s kuchyní opatrně. Nemusíte ani kráčet stejnými místy jako ostatní turisté. Můžete se vydat do méně známých čtvrtí, kde například najdete malá muzea či útulné kavárničky a mnohdy i nižší ceny.

Kupte si letenky

Dobrá cesta začíná dobře naplánovanou dopravou. Musíte si tedy koupit ty správné letenky a dbát na to, abyste je příliš nepřeplatili. Logicky to vypadá, že nejlevnější letenky lze najít na stránkách leteckých společností (např. Wizzair, LOT). Koneckonců, nakupujete přímo od společnosti, na kterou odkazujete - takže na cestě nejsou žádní prostředníci. A v mnoha případech tomu tak je. Než však kliknete na tlačítko „zaplatit“, vyplatí se zkontrolovat stejné lety na jiných webech, například https://www.esky.cz/letenky/ci/prg/0/0/praha. Můžete ušetřit nemalé peníze.

Pamatujte, že návrat domů ze stejného letiště je pouze jednou z dostupných možností. Možná vás zaujme možnost multi-city, která je dostupná v různých vyhledávačích. Pro snížení nákladů (nebo pro zatraktivnění cesty) si můžete zakoupit zpáteční letenky z jiného letiště v okolí. Jednak budete mít možnost vidět další kousek místa, kam se chystáte, jednak můžete na letu hodně ušetřit. Nemusíte se vracet na stejné letiště, ze kterého jste přiletěli. Může se ukázat, že je mnohem výhodnější vrátit se na letiště vzdálené 100-200 km od domova a domů pak cestovat např. vlakem.

Připravte si rámcový plán dovolené

Pozorně si prohlédněte cestovatelské blogy, papírové průvodce a zeptejte se na tipy od lidí, kteří už byli na místě, kam se chystáte. Před odjezdem si udělejte rámcový plán své cesty. Pamatujte, že plán vaší cesty by neměl být naplánován do puntíku. Jde jen o to znát obecné cíle dne vaší návštěvy. Co by měl obsahovat váš rámcový plán návštěvy?

  • místa, kde budete nocovat (umožní vám to zarezervovat si vhodné ubytování předem), seznam míst, která chcete určitě navštívit,
  • informace o tom, jak se pohybovat mezi atrakcemi a mezi dalšími body výletu (nejbližší stanice metra, ceny, umístění autobusového a vlakového nádraží),
  • obecné informace o cenách vstupenek (abyste nebyli u pokladny překvapeni, že vám na vstup do daného místa došla hotovost).
  • Nezapomeňte si ověřit dostupné možnosti dopravy mezi městy a pravidla veřejné dopravy.

Nebojte se naplánovat si cestu sami – je to velmi snadný a hlavně opakovatelný proces. Dovolenou si tak užijete na maximum a bez zbytečného stresu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz