Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Vzdělaná tchyně pořád shazuje moji mámu. V rodině jsou kvůli tomu nepříjemné rozbroje, píše Lenka

Vzdělaná tchyně pořád shazuje moji mámu. V rodině jsou kvůli tomu nepříjemné rozbroje, píše Lenka

3.11.2023 - redakce Babinet.cz

S mým manželem jsme oba z úplně jiného prostředí. Já jsem dcera prodavačky a údržbáře, můj manžel má maminku profesorku a tatínka inženýra. My jsme doma měli vždycky tak trochu hluboko do kapsy, můj manžel a jeho sestra měli vše, na co si ukázali. Můj muž sám má dvě vysoké školy, já pouze výuční list. Já a můj muž se ale milujeme už dlouhých sedm let a nikdy jsme neřešili, kdo má jaké vzdělání. Zato moje tchyně nemá nic lepšího na práci, než neustále shazovat mou mámu.

ilustrační foto / Freepik

Moje maminka je tichý typ. Řekla bych, až přímo typická mouchy snězte si mě. Kdykoliv do ní tchyně ryje, máma se nikdy neohradí a všechno si nechá líbit. Nikdy jí nic neřekne. Tchyně si mou mámu pořád dobírá hlavně kvůli vzdělání a zaměstnání. Paní profesorka je zvyklá, že k ní všichni mají respekt a za celý život, kdy jí všichni museli poklonkovat, jí narostl nosánek pěkně nahoru. S každým se baví povýšenecky, nadřazeně a všem kolem vždy ukazovala a ukazuje, že jsou něco míň než ona. Někdy mám pocit, že se v tom tchyně naprosto vyžívá.

Naposledy, když jsme slavili první narozeniny našeho syna, byli u nás všichni. Jak moji rodiče, tak manželovi rodiče a jeho sestra. A dělo se přesně to, co vždy. Při předávání dárků si tchyně opět neodpustila, že koupila tenhle obrovský dar, protože jí bylo jasné, že prodavačka na něj mít nebude. Vrcholem všeho bylo, že to byl dárek, o kterém jsem jí jasně řekla, že si ho nepřejeme. Ona si však pochopitelně udělala své, jako vždy. Máma se nad jejím rýpnutím jen pousmála a to bylo vše. Když jsem se mámy jako jediná zastala, protože všichni zase mlčky seděli jako pecky, tchyně argumentovala tím, že se mnou ještě pořád mlátí hormony a jedu v poporodním blues. Já ale rok po narození syna skutečně v žádném poporodním blues již nejedu.

Totéž oblečení, vzdělání, názory, záliby nebo dokonce televizní seriály. To všechno tchyně mojí mámě kritizuje před námi všemi. Moje máma se dle tchyně obléká jako důchodkyně, měla by na sebe prý více dbát, pravidelně chodit ke kadeřnici, měla by číst a nekoukat na stupidní seriály v televizi, které ji nic nedají. A zase znovu se mámy vždy zastávám jen já. Nikdy nic neřekne ani její manžel, ani můj táta. Tihle dva jsou si v něčem strašně podobní a vždy dělají, že tam nejsou. Můj manžel sice na mojí straně stojí, ale spíš tiše. Kdykoliv se o tom bavíme spolu, razí teorii, že s jeho mámou to nemá smysl, jde-li o protichůdný názor. Zkoušel se jí prý postavit celý život a nikdy neuspěl. Zkrátka rezignoval a už se s ní nedohaduje.

Mně to ale jedno není. Mojí maminky je mi vždy velmi líto a přede všemi se jí nahlas ptám, proč nic neřekne. Proč se nechá takto shazovat? Máma vždy jen mávne rukou, usměje se a ať to nechám být. Tchyně má o to víc pocit vítězství a vždy ještě přitvrdí. Nakonec to tradičně dopadne tak, že i mně tchyně nezapomene připomenout, že s mým výučním listem nemůžu chápat noblesu a váženost jejich rodiny. Mám být ráda, že si mě její, pro mě prý až příliš vzdělaný syn, vzal.

Tečkou už je klasicky opakující se situace, kdy jsme všichni v sobě. Manžel usměrňuje mě, tchán krotí manžela, moje švagrová je na straně svojí mámy a stejně tak se začne ohánět titulem, můj táta jde kouřit na balkon, máma sedí, hraje si s vnoučkem a dělá, že nic neslyší.

Lenka, 33 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Jména osob byla na její žádost pozměněna. korektura textu Bára Klímová. Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vierazkosic
3.11.2023 14:01

Vaše maminka z toho vychází jako nejinteligentnější a nejchytřejší člověk. Vaše tchýně má problém a kompenzuje si ho shazováním druhých. Proč ji to nevysvětlí její syn, proč se Vás a vaší maminky nezastane? To se jí tak bojí? Vysoká škola z nikoho inteligenta neudělala. A Vaše tchýně (a pokud vzdělání připomíná i její dcera tak ona taky) je toho příkladem. Opravdu inteligentní lidé jsou skromní a nemluví o tom, že něco znamenaní, neshazují jiné jenom proto, že nemají vzdělání jako oni. Je to jednoduchá žena se vzděláním. Dejte jí to přečíst, jak ji chápou jiní. Pokud je chytrá, zamyslí se nad sebou.

NašeMinka
4.11.2023 18:43

Vaši tchýni by měl v mezích slušného vychování držet váš manžel, pokud to nezvládne, přestaňte ji zvát domů. Na dotaz proč, jednoduchá odpověď: až se naučí slušně chovat, což s její nespornou inteligencí, určitě zvládne, může zase začít chodit na návštěvu... Švagrovou bych nezvala vůbec, ze stejného důvodu. Pokud se dovede tchán chovat slušně, může chodit dál, jednoduché. Dovedete si představit, co by to časem mohlo udělat s vašimi dětmi? To platí i o nevhodném dárku, byla-li upozorněna, dárek vrátit...

Důra můra
7.11.2023 18:14

Vzdělaná tchyně = nevycválaná svině. Vzdělání nerovná se inteligence a úroveň. Souhlasím s Naší Minkou, jak to udělat.

Babi63
22.11.2023 12:18

Myslím, že nemáte pravdu. Nejinteligentnější a nejrozumnější je vaše nevzdělaná matka - prodavačka a všichni ostatní vzdělanci i nevzdělanci v rodině jsou psychopati :-D Včetně vás, bohužel, protože nechápu, proč se zastáváte veřejně vaší matky v její přítomnosti, kdy ji tím ještě víc ponižujete a dáváte jí najevo, že není schopná se obhájit. Jenže mám milá, ona se nemá proč obhajovat, víte? Když vás napadne slovně psychopat, je nejlepší si ho nevšímat a nepodporovat dál jeho neuvolněnou agresi. Jste to vy, kdo vytváří to napětí a posléze otevřený boj, protože to řešíte veřejně. Kdybyste si po návštěvě promluvila s matkou, řekla jí, že vás ty kecy psychopata mrzí a ať si z toho nic nedělá, že jí máte ráda takovou, jaká je a pak si odděleně promluvila s tchýní a řekla jí, že si nepřejete, aby se tak neuctivě chovala k vaší matce a k vám a že v případě, že s tím nepřestane, se s ní přestanete stýkat, abyste tomu předešla, tak je to situace win-win pro vás a vaší matku a ne vítězství tchýně. A řekla bych to v klidu a slušně, bez urážení jeho rodičů, i manželovi - buď nás budou respektovat a chovat se slušně, nebo se s nimi nebude naše rodina stýkat. Je to tak prosté.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz