Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zamávejme létu aneb Podzimní úklid v zahradě i doma

Zamávejme létu aneb Podzimní úklid v zahradě i doma

11.10.2023 - redakce Babinet.cz

Sezónní úklidy mají lidé spojené spíše s jarem a Vánoci. Majitelé domů, chataři a chalupáři se pouští i do toho podzimního. Na terasách a zahradách je důležité zazimovat zahradní nábytek, grily i aku nářadí, doma je zase potřeba nechat si vyčistit komín nebo vyměnit filtry v klimatizaci.

foto / Freepik

Uskladněte venkovní nábytek, aku nářadí vezměte domů

Pokud máte i zahradu či terasu, naplánujte si úklid i zde, a to tak, abyste práce stihli, než přijde chladnější počasí. Vyhraďte si některý slunečnější den na umytí a uložení zahradního nábytku, uskladněte slunečníky či letní dekorace, vyčistěte a uschovejte gril. Nezapomeňte ani na přenesení zahradnického aku nářadí do vnitřních prostor. Akumulátor je totiž na nízké teploty citlivý a mráz by jej mohl trvale poškodit. „Baterie nejen v aku nářadí je ideální skladovat v pokojové teplotě, tedy přibližně 15 až 20 stupňů Celsia, proto je v zimních měsících mějte raději doma nebo ve vytápěné garáži. Pokud se nechystáte nářadí delší dobu využívat, vyjměte baterii z přístroje a skladujte ji odděleně na suchém a tmavém místě. Nezapomínejte však akumulátor během nečinnosti pravidelně dobíjet na zhruba polovinu kapacity. Jsou-li Li-Ion baterie, které dnes v aku nářadí převažují, dlouhodobě uskladněny ve vybitém stavu, dochází u nich k poškození, takže na jaře byste mohli být nepříjemně překvapeni. Zároveň ale není dobré je neustále nabíjet na plnou kapacitu,“ radí Barbora Stárková z kolektivních systémů REMA. Dobře uskladnit byste měli i další venkovní elektrická zařízení, u nichž by vlhko mohlo způsobit korozi nebo poškození konektorů. Pozornost věnujte hlavně patřičnému zazimování sekaček a podobných větších zařízení.

Drobné zahradní náčiní jako jsou motyčky, rýče či lopatky je třeba pečlivě očistit od zeminy. „Vhodné je mechanicky ošetřit všechno ruční nářadí a následně je dobře zakonzervovat olejem. Největším nebezpečím je rez, proto náčiní uskladněte na suchém místě,“ radí zkušený zahrádkář Zdeněk Malát. Máte-li kůlnu, je nejlepší vyhradit si místo, kam si na háčky přehledně pověsíte vše, co je třeba. Pokud máte nářadí ve sklepě, dopřejte mu přes zimu odpočinek v bedně s pískem.

Péči věnujte klimatizaci, komínu i šatníku

Z dalších úklidových prací venku určitě nezapomeňte na vyčištění okapů a žlabů, a máte-li bazén nebo jiné vodní prvky, udělejte si čas na jejich patřičné zazimování. Při úklidu doma se můžete držet osvědčených postupů z jarního úklidu. Péči si zaslouží okna, podlahy i koberce. Vyperte bytový textil a rovnou jej můžete obměnit do podzimněji laděných barevných tónů a vzorů. Přetočte i matraci, abyste ji neměli z jedné strany proleženou. Máte-li doma klimatizaci, je podzim vhodnou dobou, abyste povolali odborníka na její revizi, servis, výměnu filtrů a odborné vyčištění. Obdobně by měl odborník zkontrolovat i kamna a komín, abyste byli připraveni na topnou sezónu.

A jelikož budete s odchodem teplých měsíců určitě obměňovat i šatník, zařaďte do podzimního úklidu i jeho protřídění. Pokud při uschovávání letních kousků najdete nějaké, které jste za celé léto neměli vůbec na sobě, anebo jste je naopak unosili až do obnošení, neváhejte a zbavte se jich. Myslete ale ekologicky a popelnici si nechejte až jako poslední možnost. Zachovalé oblečení můžete odnést do kontejneru na textil, prodat na internetu nebo nabídnout na swapech. U toho starého se nejprve zamyslete nad možnostmi přešití nebo jiné upcyklace. Když už to nebude možné, například staré tričko jistě poslouží alespoň jako hadr při dalším úklidu.

Při úklidu zkontrolujte energetické štítky spotřebičů

Díky podzimnímu úklidu vykročí váš domov do nové sezóny zbavený nepotřebných věcí, které vám zbytečně zabírají prostor k životu. A s ohledem na ceny energií a zvyšující se zájem lidí o jejich úsporu se vyplatí zaměřit se během úklidu na elektrospotřebiče. Přesněji řečeno si hlavně u těch starších zjistit třídu energetické náročnosti a zvážit jejich výměnu za úspornější modely. Kam se starými spotřebiči, si nemusíte dělat hlavu a jednoduše stačí objednat si jejich svoz přímo od domu. „Pro větší elektronická zařízení nebo více zařízení s celkovou váhou nad deset kilogramů si mohou lidé snadno objednat svoz přes internet. Za tento komfortní servis navíc nemusíte platit, protože je zdarma díky službě Buď líný,“ dodává Barbora Stárková.

 

zdroj: redakce, REMA

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz