Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Na co nezapomenout při zazimování chat a chalup? Přečtěte si pár užitečných rad

Na co nezapomenout při zazimování chat a chalup? Přečtěte si pár užitečných rad

27.10.2022 - redakce Babinet.cz

Celé léto se snažíme o dokonalá letní sídla - vyšperkovaná zahrádka, útulný interiér, perfektně posečený trávník, Koncem roku se s nimi ale musíme rozloučit a připravit je k zimnímu spánku. Udržovat rekreační obydlí při životě je jistě náročné, stejně tak není snadné ani jejich správné zazimování. Přinášíme vám tak seznam toho, na co byste rozhodně neměli zapomenout. Krok po kroku si vše odškrtávejte, abyste se na jaře opět mohli vrátit do svého útulného přírodního království bez nepříjemných překvapení.

autor: Renáta Řeháková

Elektřina, voda a topení

Vypojte ze zásuvek všechny spotřebiče a vypněte elektřinu. Nezapomeňte ani na vodu, i ta může přes zimu nadělat spoustu nepříjemností. Vypněte přívod vody a nezapomeňte ji vypustit z bojleru i ze všech trubek. Pokud by v nich voda zůstala a zamrzla, trubky mohou popraskat. I kdyby voda nezamrzla, vypnutí vody vás ochrání před vytopením.

Lednice a spižírna

V létě jsme do našich lednic a spižíren nastřádali spoustu dobrot a pochoutek. Ty se ale kazí a i když jejich datum spotřeby je ještě daleko, po otevření potraviny rychle ztrácejí chuť. Vždyť na brambůrky nebo cereálie, které jste otevřeli v létě, asi těžko budete mít na jaře chuť. A ani byste si nepochutnali. I když je vám to líto, všechny zbytky před zazimováním odvezte domů, nebo je vyhoďte. Opuštěné potraviny vám mohou zplesnivět nebo se do nich pustí škůdci, kterých se pak můžete obtížně zbavovat.

Oblečení, ručníky a povlečení

Skříně na chalupách jsou většinou plné starého oblečení, kterého jsme se doma chtěli zbavit. Teplé svetry a bundy – to je ráj pro moly. Aby na vás po zimě z ručníků nekoukala prokousaná oka od šatního mola, uložte veškeré tkaniny do plastových obalů, sáčků či igelitek. A pokud se vám nechce vše ukládat do obalů, pořiďte si alespoň prostředky proti okřídleným škůdcům, které se vloží do skříně a svou vůní je budou přes celou zimu odpuzovat.

Dále zkontrolujte okapy, zda nejsou zanesené listím, aby mohla ze střechy odtékat voda. Aby nenasněžilo do komína, zkuste na něj dát kryt.

Zabezpečení chalupy

Zavřete všechny okenice a dobře zamkněte dveře, nezapomeňte ani na ty sklepní a garážové. Zvažte investici do montáže kvalitního zámku, instalace bezpečnostních mříží, pohybového čidla (automatické světlo) a alarmu. A také v chalupě zbytečně nenechávejte cenné předměty, vše odvezte s sebou.

Hodní sousedé

Někteří z nás mají své chaty úplně mimo civilizaci, kde není ani živáčka. Ti, kteří jsou v chatové oblasti nebo tam, kde i přes zimu bývají lidé, mají výhodu a mohou toho využít. Zkuste poprosit své sousedy nebo známé, kteří bydlí poblíž, aby se občas zašli na vaši chatu podívat, jestli je vše v pořádku, zda se nikdo nepokoušel násilím dostat dovnitř či zda není chata poničena živly. Pokud se kolem chaty sem tam někdo objeví, zloděje nebo bezdomovce by to mohlo odradit.

 

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz