Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Chcete-li zachovat zdravotní benefity česneku, neskladujte jej v lednici. S čím vším vám pak pomůže

Chcete-li zachovat zdravotní benefity česneku, neskladujte jej v lednici. S čím vším vám pak pomůže

16.9.2023 - redakce Babinet.cz

O tom, že příroda dokáže zázraky a umí léčit, snad není pochyb. O česneku pak toto platí stonásobně, protože tak kvalitní a účinné přírodní antibiotikum a antiseptikum, jen těžko nahradíte. Pokud česnek ve vašem jídelníčku zatím chybí a v jeho konzumaci máte mezery, je nejvyšší čas tento prohřešek napravit. Vaše tělo se vám odvděčí zdravím, energií, posílenou imunitou a mnohým dalším.

foto / Freepik

Mějte ho, určitě! Ale ne v lednici

Abyste se nepřipravili o veškeré plusy česneku, neskladujte jej v lednici. Česnek potřebuje suché prostředí a teplotu ideálně kolem 19 stupňů. Najděte pro něj vhodné místo a tam ho, nejlépe, zavěste. Bude tak kdykoliv připravený k odříznutí a použití.

Podle starých povídaček navíc takto zavěšený česnek vyhání z příbytku vše nedobré, zahání zlo a odrazuje zloděje.

Účinky česneku na lidské zdraví

Česnek je pořádnou a přímou antibakteriální a antivirovou dávkou pro váš organismus. Nejen teď na podzim. I když právě v tomto období vás může česnek od lecčeho bezpečně uchránit. Jak to tedy s česnekem je a proč ho do jídelníčku zařadit právě v těchto dnech?

  • Česnek a nachlazení

Česnek, coby mimořádně účinné antiseptikum, určitě v době chřipek nepodceňujte. A už vůbec nezavrhujte. Dostaňte do sebe každé ráno stroužek česneku, rozkousejte, polkněte a uvidíte, že tento rok bude zlomový. Konečně letos nebudete patřit k nemocným.

Můžete do sebe stroužek samozřejmě vpravit kdykoliv během dne, nicméně ráno je jeho účinek největší.

  • Česnekem proti kašli

Vždy se vyplatí mít po ruce česnekový sirup proti kašli. Uvidíte, že na něj absolutně nedáte dopustit, protože kašel se vytrácí už během jediného dne užívání. A co že to musíte udělat?

8 stroužků česneku prolisujte do 250 ml vody a smíchejte. Přidejte 8 polévkových lžic cukru krystal a na mírném plameni prohřívejte 10 minut, ne déle. Nechte přes noc uležet a ráno sceďte. Uložte do tmavé lahvičky a skladujte v lednici. Poté používejte po lžičkách dle potřeby. Avšak nepřekračujte dávku vyšší, než 6 lžiček denně.

  • Česnekem ku silné imunitě

Protože složky česneku nemilosrdně likvidují v těle viry a bakterie, jsou s imunitou jedna ruka. Česnek obranný systém aktivně podporuje, a proto byste ho měli bezpodmínečně do svého jídelníčku zařadit.

  • Česnek a hnisavé rány

Česnek dobře zatahuje rány. Ale hlavně také spolehlivě vytahuje z postižených míst hnis. Nezapomeňte však, že nesmí jít o ránu hlubokou a nehojící se. Přidá li se navíc i horečka, určitě ihned vyhledejte lékaře.

  • Česnek a detoxikace těla

Česnek je obrovským pomocníkem, co se týče vylučování toxinů z těla.

  • Česnek a metabolismus

Línému metabolismu šoupněte česnek. Zrychlíte jej a česnek omezí ukládání tuků. Ale jako u každého bodu, ani v souvislosti s metabolismem vám nepostačí, když si sporadicky dáte česnekovou pomazánku. Dbejte na pravidelnost konzumace.

 

Napsala Bára Klímová

zdroje: vitalweb.cz, novinky.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip