Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  První třída bez stresu aneb Co by měl prvňáček před vstupem do školy umět

První třída bez stresu aneb Co by měl prvňáček před vstupem do školy umět

13.8.2023 - redakce Babinet.cz

Další mezník v životě vašeho dítěte nastává. V září půjde poprvé do školy. Jak ho na důležitou změnu připravit, aby vše zvládlo bez stresu a roli školáka si užívalo?

foto / Pexels

Dobrá nálada je základ

Nové prostředí, noví spolužáci, nové povinnosti. Mnoho budoucích prvňáků se nadšeně těší. Přechod na školu v dětech ale logicky vyvolává i obavy, zažívají velký tlak. Pracujte už o prázdninách na jejich psychické kondici, aby byly motivované a vnímaly školu jako pozitivní místo. „Rozhodně děti školou nestrašte,“ říká učitelka Lada Kudláčková. „Nemá smysl jim vyhrožovat, že teprve od září pochopí, co to znamená mít vojnu, kolik budou mít práce s úkoly, nebo že paní učitelka je srovná do latě. Na druhou stranu jim školu nemalujte příliš narůžovo, aby pak nepřišlo zklamání,“ dodává. Jak tedy navodit tu správnou atmosféru? Postupně a s vědomím, že nervozita rodičů se přenáší na děti.

Povídejte si o škole, kdykoliv a kdekoliv

První adaptační fáze nastává ještě před samotným nástupem. Při vhodné příležitosti dětem vyprávějte vaše školní zážitky, samozřejmě jen ty hezké. „Vzpomínejte, co se vám na první třídě nejvíce líbilo,“ radí učitelka Lada Kudláčková. „Každá maličkost se počítá. I kdyby to měl být jen fakt, že v jídelně dobře vařili nebo jste v lavici seděli s nejlepším kamarádem ze školky,“ doplňuje. Máte-li doma předškoláka zapáleného do konkrétní problematiky (dinosauři, vesmír, mechanika, …), využijte toho. „Odpovězte mu vždy na otázky, které ho k tématu zajímají, a zároveň navnaďte, že víc se dozví právě ve škole,“ říká Lada. Tím vzbudíte jeho zájem.

Vyberte společně školní výbavu

Vezměte s sebou předškoláka na nákupy a nechte ho, ať se podílí na výběru. Dítě bude mít pocit důležitosti, zároveň si uvědomí blížící se povinnosti. Základní pilíř výbavy představuje školní batoh, nebo aktovka – tu by si měl každý prvňáček zvolit sám. Neznamená to ale, že koupíte sice líbivou tašku, nicméně nepraktickou, zdraví škodlivou a drahou. Výběr musíte usměrňovat, abyste došli k oboustranné spokojenosti. Ostatní pomůcky, jako penál, pastelky, láhev a box na svačinu, desky na sešity apod., už můžete zvládnout vybrat sami, nebo jejich nákup alespoň časově rozložte. Ať nerozjedete nakupovací maraton, který předškoláka otráví a množstvím nakoupených věcí vyděsí.

Upravte režim a zapojte prvňáčka do organizace dne

Před koncem prázdnin zkuste dětem nastavit večerku a budíček. Lépe je tak navyknete na zářijový režim. Můžete jim naplánovat i pravidelné dopolední aktivity, třeba společná tvoření. Rána bývají hektická, to známe všichni. Ulehčete si práci tím, že jasně delegujete úkoly. Kdo bude dítě druhý den vyzvedávat? Kdo připraví svačinu? Kdo zkontroluje tašku? Využívejte rodinné plánovače. Některé činnosti udělejte ještě večer, vyplatí se to – připravte spolu s dítětem oblečení, nadělejte si dopředu svačiny a uložte v boxu do ledničky. „Přeneste část povinností na budoucího prvňáčka. Naučte ho, jak si nachystat na druhý den aktovku do školy,“ doporučuje učitelka Lada Kudláčková. „Pravděpodobně celou první třídu na něj při této činnosti budete dohlížet, uděláte z ní ale rutinu, kterou dítě dříve či později přijme za svou.“

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Podpořte rozvoj dětí správnými učebními pomůckami. Jedna věc je školní aktovka naplněná věcmi, druhá grafomotorická a znalostní připravenost dítěte. „Spoustu užitečných dovedností trénujte doma formou hry a společně. Zásadní je podporovat jemnou motoriku a správný úchop tužky a pera, dále smyslové vnímání, logické uvažování a rozšiřování slovní zásoby,“ připomíná speciální pedagožka Ivana Vlková. „Tužky volte trojhranné, aby podpořily tzv. špetkový úchop. Při něm jsou palec a ukazováček bříšky proti sobě, prostředníček hranou bříška podpírá psací náčiní, dlaň je volná. Mezi hrotem tužky a prsty by měla být mezera,“ vysvětluje. Pracujte i na uvolnění celé ruky. Nechte dítě malovat na velké plochy papíru, kde se může dostatečně rozmáchnout. A pamatujte, že při přípravě na školu více než kde jinde platí: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Čím víc toho zvládnete doma, tím snadněji to pak půjde v lavici. 

Seznam dovedností budoucího prvňáčka – co by měl před vstupem do školy umět, aby byl jeho start ve škole co nejsnazší.

 1. Zná své jméno a ví, kde bydlí.
 2. Používá kouzelná slovíčka prosím a děkuji.
 3. Je pořádný a čistotný.
 4. Sám se obléká a obouvá.
 5. Drží správně tužku.
 6. Ví, kde je levá a pravá strana.
 7. Napočítá do 10.
 8. Správně poznává základní tvary a barvy.
 9. Zazpívá písničku a přednese básničku či říkanku.
 10. Vypráví pohádku nebo příběh.
 11. Umí nakreslit jednoduchý obrázek.
 12. Najde podobnosti a rozdíly.
 13. Umí určit první a poslední hlásku ve slově.
 14. Uposlechne žádost a soustředí se na práci.
 15. Pomáhá doma s drobnými úkoly, například prostíráním.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Ivanou Vlkovou, speciální pedagožkou a Mgr. Ladou Kudláčkovou, učitelkou a metodičkou - spolupracovnicemi vzdělávacího programu Albi Škola s hrou

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip