Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Seznamovací aplikace a jejich vliv na společnost

Seznamovací aplikace a jejich vliv na společnost

14.7.2023 - redakce Babinet.cz

Žijeme v uspěchané době. Seznámit se s někým a začít randit je, díky dlouhým hodinám v práci, čím dál složitější. Do toho se přidávají faktory jako přílišná stydlivost anebo snaha, najít si co nejvíce kompatibilní protějšek. Proto se hodně lidí snaží najít svého partnera na seznamovacích aplikacích, kterých je v současnosti bezpočet. Například Tinder funguje již 10 let a k němu se během let přidalo velké množství aplikací s různými specifikacemi, například na Bumble píší vždy první ženy. A i když Tinder, Chappy či Bumble jsou tou nejméně oblíbenou cestou k poznávání nových lidí, přesto je používá zhruba polovina lidí mezi šestnácti a čtyřiatřiceti lety, ukazuje průzkum britského Radia 1 Newsbeat. Téměř třetina uživatelů seznamovacích aplikací je údajně používá proto, že jsou stydliví a nedokáží se sblížit s lidmi, které znají v reálném životě. Skoro polovina z nich navíc podle průzkumu použila některou z aplikací ještě před dovršením jednadvacátých narozenin. A skoro třetina očekává, že za pomoci aplikací zažije krátký románek.

foto / Freepik

Algoritmy a psychologické párování lidí, jimiž se seznamovací aplikace snaží vybrat svým klientům ten pravý protějšek, nejsou vůbec trefou do černého. Klíčem ke spokojenému vztahu není, zda se k sobě hodí. Jde totiž o něco mnohem prostšího a to je, zda je onen druhý jednoduše hodný, svědomitý, vstřícný. Alespoň to tvrdí aktuální studie. Vědci z Michiganské státní univerzity svůj výzkum, který vyšel v magazínu Journal of Research in Personality, pojali nadmíru velkoryse. Zkoumali vztahy 2 500 sezdaných heterosexuálních párů, a to po dobu dvaceti let. Univerzita proto svou práci uvádí jako zatím nejobsáhlejší studii svého druhu, připomíná server Inc.

Vědce zajímalo, jaké faktory podmiňují spokojený, naplněný a šťastný vztah. Ukázalo se, že společné zájmy, shodná hodnotová nastavení, obdobné vlastnosti to podle jejich závěrů rozhodně nejsou. Klíčem ke šťastnému vztahu je mít vedle sebe hodného, vyrovnaného partnera, shrnuje server CBS Philly. Seznamovací aplikace navíc zajišťují hlavně „levný dopamin“, který souvisí celkově s moderními technologiemi. Když vám někdo dá „lajk“, v hlavě se vám rozlije dopamin, kterému se přezdívá také hormon štěstí. Tohoto pocitu štěstí se tak dosáhne snadno, ale stejně snadno zase vyprchá. Pak člověk chce víc, což vede k závislosti na sociálních sítích. No a podobně to funguje i na seznamovacích aplikacích. Jenomže tam se namísto „lajků“ dávají „swipy“ a když oba dají „swipe doprava“, je to „match“, neboli shoda. Podle studie z roku 2020 se v našem mozku stane při získání shody to stejné, jako kdybychom dostali právě ten „lajk“ na Instagramu.

Stejně jako nás levný dopamin (kterému se tak přezdívá, protože je tak lehce získatelný) vede k závislosti na „lajcíh“ na sociálních sítích, v aplikacích vede k závislosti na „swipování“. Z procházení profilů a získávání „matchů“ se pak stává pouhá hra.

Podle psycholožky Madeleine Mason Roantreeové, specialistky na milostné vztahy, očekává většina lidí od podobných aplikací spíše rozptýlení. „Když se s někým spárujeme (myšleno v aplikaci), je to skoro jako dostat dávku drogy – v našem mozku se aktivují senzory pro potěšení, takže se aplikace může stát i návykovou,“ vysvětlila serveru BBC. Zároveň však podle Roantreeové mohou vést podobné aplikace k depresivním stavům, protože se lidé jejich prostřednictvím snadno mohou setkat s odmítnutím. Zkušenosti s tím má například šestadvacetiletý Jordan. „Seznamovací aplikace napomohly mnohým mým problémům s mentálním zdravím – úzkostem a pochybování a sobě samém,“ říká.

Aby toho nebylo málo, seznamovací aplikace přivedly na svět trendy jako je ghosting, zombing či vstup do „backburner vztahu“, který vede k tomu, že se jeden z partnerů vrátí na tyto aplikace, protože má pocit, že mu něco uniká a může potkat „někoho lepšího“. To si pak vybírá daň na vnímání své sebehodnoty a vede k pocitu méněcennosti, jak prokázaly studie.

Rozhodně je potřeba ke všemu přistupovat s opatrností a zdravým rozumem. Vnímat jako výhodu, že na aplikaci můžete narazit na lidi, které byste třeba nepotkali ve fyzickém světě. Nevzdávat to a doufat, že najdete někoho, kdo bude chtít vést normální konverzaci a bude takový, jaký tvrdí, že je, a vypadá stejně jako na profilu, protože takoví lidé tam skutečně jsou! Jen to chce trpělivost, protože často se člověk musí probrat spoustou těch, kteří to mají pro zábavu a čekají od toho něco jiného, než vy. Já sama jsem našla svého manžela přes seznamku, protože jsem měla v té době těžké životní období a neměla jsem možnost randit offline. Trvalo to, prošla jsem si přes vtipálky, muže, co chtěli jen sex a i přes nudné plkání o ničem, ale to čekání stálo zato. Věřím, že pokud se pro tuto cestu rozhodnete, máte šanci na štěstí.

Máte zkušenosti se seznamovacími aplikacemi? Podělte se s námi o ně.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.idnes.cz/xman/styl/vztah-stastny-seznamovaci-aplikace-algoritmus-studie.A190802_162329_xman-styl_fro

https://www.lidovky.cz/relax/lide/seznamovaci-aplikace-lide-nepreferuji-ale-jsou-nutnosti-mist-k-seznameni-ubyva.A180804_163123_lide_krku

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/seznamovaci-aplikace-tu-jsou-jiz-dekadu-podle-studii-vyrazne-ovlivnily-lidsky-mozek

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip