Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Slunce, slaná voda, chlor, tělesný pot či opalovací prostředky aneb Jak správně pečovat o plavky

Slunce, slaná voda, chlor, tělesný pot či opalovací prostředky aneb Jak správně pečovat o plavky

14.7.2023 - redakce Babinet.cz

Víte, jak ideálně pečovat o své nové plavky, aby vám zůstaly krásné a jako nové co možná nejdéle? Stačí dodržovat 3 základní kroky a uvidíte, že i další sezonu budou vaše plavky vypadat naprosto perfektně.

foto / Pexels

Slunce, slaná voda, chlor, tělesný pot či opalovací prostředky mohou být hlavními příčinami nevratného poškození plavek. Pokud tedy i vy chcete předejít nevzhlednému blednutí a zničení, nechte se inspirovat naším článkem.

Dávat pozor byste si rozhodně měli i na mechanická poškození a odírání. Například takové šperky či ostré povrchy, jako jsou například písčité pláže nebo hrubé povrchy tobogánů, mohou vaše plavky rovněž znehodnotit.

Před prvním použitím

Péče o plavky začíná ještě předtím, než si je na sebe vůbec poprvé obléknete. Pokud totiž chcete zachovat krásnou barvu svých nových plavek co možná nejdéle, ještě před prvním použitím je dobré je namočit do vlažné vody s mýdlem a lžící jablečného nebo vinného octa. Po 30 minutách pak plavky z lázně vyndejte, položte je na froté ručník a přebytečnou vodu z nich velmi opatrně vymačkejte. Následně nechte plavky uschnout (jak plavky ideálně sušit se dočtete níže).

Pomocí tohoto kroku snadno docílíte toho, že se barva tkaniny ustálí a v budoucnu nebude docházet k blednutí plavek.

Perte plavky ihned po koupání

Pokud chcete barevnou stálost svých plavek zachovat opravdu co nejdéle, ihned po koupání (nebo i po pouhém opalování) byste měli plavky vymáchat ve studené vodě. Všechny výše zmiňované aspekty (sůl, chlór, opalovací přípravky, pot, …) narušují elastická vlákna v plavkách, a proto byste se je měli vždy snažit odstranit co možná nejdříve.

Jestliže například trávíte celý den na pláži či u bazénu, je vhodné plavky vymáchat po každém pobytu ve vodě ještě předtím, než se jdete opalovat. Neboť je to právě kombinace chemického působení chlóru či soli a slunečních paprsků, která plavkám škodí ze všeho nejvíce.

Jak správně prát plavky?

Plavky byste měli kromě rychlého vymáhání pravidelně prát. Odborníci doporučují prát plavky v ruce na konci každého dne. Je však praní plavek v ruce dostatečné a co když se je přeci jen rozhodneme dát do pračky?

Praní plavek v ruce

Pro ruční praní plavek napusťte umyvadlo studenou vodou a přidejte do ní přiměřené množství tekutého pracího prostředku, který je speciálně určený pro ruční praní prádla. Do takto připravené vody vložte plavky, nechte je zhruba 15 minut namočené a následně je lehce promněte mezi prsty, abyste z nich dostali všechny nečistoty. Na závěr plavky důkladně propláchněte a vymáchejte ve studené vodě. Plavky nikdy neždímejte.

Praní plavek v pračce

I když se praní plavek v pračce nedoporučuje, je všem asi zřejmé, že ruční praní nedokáže veškeré nečistoty dostat z vláken plavek nikdy tak dokonale, jako právě praní v pračce.

Plavky perte v pračce zhruba každé páté praní. (Pokud jste například na dovolené v zahraničí, kde nemáte možnost použít pračku, nic se neděje. Plavky perte pravidelně ručně a v pračce je vyperete až po návratu domů.)

Během praní v pračce vložte plavky do speciálního pytlíku na praní jemného prádla. Lehce tak zabráníte poškození pevných částí, jako jsou jezdce ramínek nebo kostice u vyztužených plavek. Plavky perte ideálně s ručníky, které jsou dostatečně velké a měkké, aby plavky v bubnu pračky perfektně ochránily. Volte co nejšetrnější prací program při nízkých teplotách a vždy perte pouze s tekutým pracím prostředkem. Nikdy k praní plavek v pračce (ani v ruce) nepřidávejte aviváž.

Nesušte plavky v sušičce a na slunci

Plavky nikdy neždímejte. Přebytečnou vodu z nich odstraníte tak, že je zarolujete do ručníku a opravdu velmi jemně je promačkáte.

Následně plavky umístěte někam, kde budou dobře větrat. Nedoporučujeme plavky věšet na šňůru, protože by se mohly vlivem působení gravitace a vody nepříjemně vytahat a deformovat. Stejně tak je dobré plavky při sušení nevystavovat přímému slunci, které vede k blednutí barev. Plavky rovněž nesušte v sušičce nebo dokonce fénem. Ideální je rozložit plavky na sušák a nechat je ve stínu přirozeně uschnout.

TIP: Ručníky nevyužívejte pouze k praní a sušení plavek. Plavky zamotané do ručníku představují ideální způsob, jak je můžete přenášet z bazénu či od moře domů. I když to bývá častým zvykem, plavky by se nikdy neměly ukládat do igelitových sáčků (nebo do jiných neprodyšných obalů). V těch by se mohly velmi rychle zapařit a začaly by se v nich množit bakterie.

 

napsala Dana Klementová

 

zdroj: astratex, redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip