Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Jaká prsa se mužům líbí, na to vrhá světlo nová teorie

Jaká prsa se mužům líbí, na to vrhá světlo nová teorie

24.6.2023 - redakce Babinet.cz

Údajně se muži rozdělují na takzvané „horňáky“ a „dolňáky“. Jedni se u žen zaměřují na prsa a druzí na ženská pozadí. Už jsem mezi přáteli zažila pár vášnivých debat mezi těmito tábory, kdy každý obhajoval to své oblíbené a nedal na to dopustit. Samozřejmě netvrdím, že je na ženách nic jiného nezajímá, ale když se řeč stočí na ženská těla, pak mají muži většinou jasno, co je zaujme nejdřív. Vysvětlení uhrančivosti ženských prsů není snadné. Hypotéz se dá najít mnoho, od psychologických, přes antropologické, až po psychoanalytické. Ta nejnovější pochází od neurovědce.

foto / Freepik

Než se zaměříme na tuto teorii, zjistíme, jaká prsa se mužům obvykle nejvíc líbí:

Petr, 33 let: Mám konkrétní požadavky, přes které nejede vlak. Líbí se mi středně velká prsa velikosti 2 maximálně 3, která jsou pevná. Co se bradavek týče, tak ty musí být co nejmenší.

Richard, 41 let: Když si žena lehne na záda, neměla by jí ňadra spadnout až na boky, ale nelíbí se mi ani taková, kdy je na první pohled poznat, že jsou umělá. Nelíbí se mi ani příliš velká ňadra. Hezké je, když drží trochu nahoře a mají malebný oblý tvar. Zabořit se do soutěsky, ale neudusit se. To mám rád.

Jakub, 28 let: Prsa pro mě u žen nejsou tak důležitá. Kdybych si měl vybrat, mám radši menší a pevná než větší a neforemná. Když jsou akorát do ruky, úplně to stačí. Bradavky se mi líbí víc vystouplé.

Jarda, 40 let: Z pohledu známého rozdělení chlapů na horňáky, nebo naopak dolňáky, jsem typický horňák. Na ženách se mi líbí spíš větší prsa, ideálně tak trojky nebo čtyřky. Ale nesmí to být takové ty levnější silikony už od pohledu tvrdé jak skála. Na typu dvorce nebo bradavek už mi tolik nezáleží, ale je fakt, že když se ženě pod tričkem rýsují bradavky, přijde mi to sexy.

A jak to vidí většinou ženy? Zákon gravitace je neúprosný a po třicítce, ho asi řeší všechny ženy. Navíc v té době prsa nejen že klesají dolů, navíc se rozlévají do strany a s přibývajícími roky a kily mění velikost i tvar. „Neznám ženu, která by byla spokojená se svými ňadry,“ říká sexuolog Zlatko Pastor. „Ta, která má drobná, chce velká, a ta s velkými by ráda zase malá. Navíc v čistě ženském kolektivu hraje velikost ňader významnou roli. Prsatější žena získává automaticky dominantní postavení,“ tvrdí sexuolog.

Teď tedy zpět k již zmíněné teorii. Larry Young, profesor psychiatrie na Emory University, studuje prsa po většinu svého života. Jeho základní myšlenka se dá shrnout takto: „muži k prsům získají vztah už jako kojenci, když z nich sají mléko od svých matek. Náš mozek pak tuto uloženou vazbu využije v dospělosti, aby vylepšil vztahy mezi partnerskými dvojicemi.“ Young má pro svou hypotézu velmi solidní argumenty. Když žena kojí dítě, kojenec ústy stimuluje bradavku. Tyto doteky u žen spouští uvolňování oxytocinu, jinak řečeno hormon štěstí. Ten má při kojení několik funkcí. Především zařídí to, aby ženu kojení bavilo, ale současně díky němu vzniká mezi matkou a potomkem silná emocionální vazba. Velmi podobně to v dospělosti funguje u sexuálního vzrušování prsou. Podle Younga se při sexuální stimulaci prsou aktivují ty oblasti mozku, které mají podobný smysl. Mají zajistit, aby ženu milování bavilo, a také se díky spuštění dané reakce v mozku posiluje pouto mezi mužem a ženou. Oxytocin při sexu také zužuje pole vnímání a to pomáhá partnerce, aby ignorovala všechny nevhodné vjemy z okolí a soustředila se jen na partnera. Muži stimulováním bradavek zajišťují slast pro ženu a tím větší soustředění na samotný milostný akt, tedy i na ně.

Psychologové navíc upozorňují na to, že zájem mužů o poprsí je také ovlivněn společenskými normami, médii a kulturou. Už z historie víme, že ženská prsa jsou vnímána jako symbol krásy a sexuálnosti. Média často zobrazují ženská poprsí v jasně erotickém kontextu, což zvyšuje zájem mužů o tuto část ženského těla. Navíc jsou prsa často prezentována i jako reklamní nástroj, který má přitáhnout pozornost mužského publika.

Muži jsou jediným pohlavím, které projevuje zvláštní fascinaci ženským poprsím. Biologické, psychologické a sociální faktory mohou vysvětlovat tento fenomén. Je potřeba si uvědomit, že ovšem každý jedinec je ovlivňován různými aspekty a zájmy, a že generalizace na celou populaci mužů nemůže být zobecňována. Fascinace poprsím je také výsledkem individuálních preferencí, estetického vkusu a osobních zkušeností.

Každému se líbí něco jiného, a proto je škoda, pokud si žena myslí, že má nedokonalá prsa, protože vždy se najde muž, pro kterého bude ta nejlepší a nejhezčí a bude ji brát takovou jaká je.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.triola.cz/magazin/291_velka-zpoved-muzu-jaka-prsa-se-jim-skutecne-l

https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/proc-muzi-miluji-zenska-prsa-nova-teorie-vrha-nove-svetlo-na-nadra

https://zena-in.cz/clanek/anketa-mezi-muzi-jaka-prsa-a-bradavky-se-jim-libi

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/jaka-prsa-se-libi-muzum.A100906_114001_nasi-muzi_job

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip