Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Letní dětský tábor a stesk po domově. Jak ho pomoci zvládnout?

Letní dětský tábor a stesk po domově. Jak ho pomoci zvládnout?

22.6.2023 - redakce Babinet.cz

Blíží se období letních prázdnin a k němu neodmyslitelně patří i letní tábory a odjezdy k prarodičům. Pracující rodiče dovolenou nedokáží časově pokrýt dva měsíce prázdnin a je tedy potřeba zajistit na zbývající čas pro děti program. Někdo preferuje odjezd k prarodičům, pokud je tato možnost k dispozici, jiní příměstské tábory nebo tábory klasické. Pokud dítě jede už po několikáté a je to ostřílený táborník, který tam má kamarády, pak se těší a není třeba řešit jeho stesk po domově. Jsou ale děti, které jsou na rodiče hodně fixované anebo se chystají jet poprvé a tady je třeba se připravit.

foto / Freepik

Dětský tábor a obzvlášť ten první dá citově zabrat nejen dítěti, ale většinou i rodičům, kteří doma přemýšlí, zda udělali dobře, zda je jejich potomek v pořádku, jestli mu mají posílat dopisy a volat anebo se mu raději nepřipomínat atd. Jestli má za sebou vaše dítě třeba školku nebo školu v přírodě, je to rozhodně výhoda. Už si vyzkoušelo, jaké to je, být na pár dnů bez rodičů, v jiném prostředí, byť se spolužáky a paní učitelkou. Pokud ne, máte ještě čas na malý trénink.

Nejprve důkladně zvažte, zda je vaše dítě pro tábor zralé. Vydrží bez vás víkend u prarodičů? Chodí nebo chodilo do školky, do družiny, do zájmových kroužků? Tohle všechno jsou klady, které vám napoví. Úplně nejlepší je, pokud dítě navštěvuje zájmový oddíl, se kterým pak na tábor pojede. Pokud máte možnost, vyšlete ho na víkend někam pryč, ale babička s dědou se nepočítají. Pokuste se zorganizovat víkend na chalupě s kamarádem, spolužákem a jeho rodiči nebo prostě s někým, s kým normálně moc času netráví. Vlastně tím nasimulujete takový kratší tábor. Pokud to v pohodě zvládne, bude na ten skutečný odjíždět s vědomím, že pár nocí bez rodičů není žádná hrůza, dodá mu to sebevědomí a pocit bezpečí.

Další důležitý krok je o táboře v dostatečném předstihu mluvit. Zjistěte si co nejvíce informací o středisku a programu, popište mu, kde bude spát, v jakém bude oddílu nebo jaká dobrodružství bude zažívat. Z legrace si nanečisto vyzkoušejte táborovou ranní rozcvičku nebo večerku. Tímto způsobem vytvoříte v hlavičce svého malého táborníka z neznámého místa místo přátelské, plné výzev a nových zážitků a jeho aklimatizace na táboře pak bude o něco snazší a o pár slziček chudší. Každopádně záleží na tom, jaký tábor jste pro dítě vybrali. Základním předpokladem pro to, aby se mu na něm příliš nestýskalo, je, že se tam nesmí nudit. Pokud máte doma vášnivého sportovce, hledejte tábor se sportovním zaměřením. Je vaše dcera milovnice tance? Pošlete ji na taneční tábor, kde hudbu vypínají až s příchodem večerky. A pokud je to pro vaše dítě opravdu poprvé, volte kratší termíny. Týden je tak akorát. Když ale, přes vaši veškerou snahu, dítě tvrdošíjně odmítá, respektujte to a zkuste štěstí za rok. V opačném případě riskujete, že mu pořídíte trauma, a za třicet let se od svého dospělého potomka dozvíte, že se mu pořád zdají zlé sny o tom, jak se na táboře bál a bylo mu smutno.

Dobré řešení, jak také zmírnit smutek vašeho dítěte, které ale ne vždy je možné, sežeňte mu na tábor parťáka. Když pojede se starším sourozencem, máte v podstatě vyhráno, ale i kamarád ze školy či z kroužku se počítá. Výhoda je i nějaký známý v řadách vedoucích, který bude jakýmsi opěrným bodem, že o nic nejde.

A co můžete pro vaše dítě během tábora udělat vy sami? Je to rozhodně korespondence, a to v dostatečné míře, ideálně obden. Každé dítě má neskutečnou radost, když dostane z domova dopis nebo alespoň pohled. U menších dětí se doporučuje poslat pár pohledů ještě před táborem nebo je nenápadně předat vedoucímu při odjezdu, aby na ně čekaly už na začátku pobytu, protože to je nejtěžší období. Dopisy by měly být povzbudivé a pozitivní. Popisujte, co děláte, pochvalte své dítě, jak pobyt skvěle zvládá. Můžete například zmínit i překvapení, aby se dítě mělo nač těšit. Pište, jak se na něj těšíte, ale vyvarujte se emotivních zpráv a vět o tom, že se vám stýská, to děti zbytečně rozesmutní.

Pokud to jde, vyberte tábor bez možnosti mobilního telefonu a raději dítěti místo mobilu přibalte nějakou jeho oblíbenou drobnost. Nenavštěvujte ho, už jednou rozloučení proběhlo a vaším příjezdem bude dítě zbytečně znovu tomuto citlivému zážitku vystaveno.

Bohužel se, i přes veškerou snahu, někdy stává, že nepomůže čas, ani zabavení dítěte jinou aktivitou a dítě zůstává i po několika dnech na táboře plačtivé, apatické a místo toho, aby si program užívalo, jen počítá dny do odjezdu. Jakmile si vedoucí takového projevu všimne a všechny snahy o změnu k lepšímu zůstanou beze změny k lepšímu, pak je lepší dál malého táborníka netrápit, po dohodě s vedením ho vzít domů a zkusit to třeba znovu za rok. Nikdy dítěti předčasný návrat z tábora nevyčítejte a nepředhazujte mu to jako jeho selhání. Buďte naopak vlídní a mluvte s ním o jeho pozitivních zážitcích z tábora. Třeba vaše ratolest jen letos nebyla ještě dostatečně zralá, ale za rok už to zvládne s přehledem.

Každopádně by léto a prázdniny měly být tím pozitivním v životě malých školáků, aby měli hezké vzpomínky a tak předem důkladně uvažte, co je pro ně to nejlepší a podle toho si léto naplánujte. Přeci jen pouze vy svoje dítě znáte nejlépe a víte, co se pro něj nejlépe hodí, aby bylo veselé a spokojené a nezažívalo zbytečný stres.

 

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.marianne.cz/rodina-deti/detske-tabory-2023-jak-detem-pomoci-aby-zvladly-stesk-po-domove

https://www.psychoweb.cz/psychologie/jak-zvladnout-detsky-tabor-a-stesk-po-domove/

https://www.adam.cz/clanek-2012080029-co-delat-kdyz-se-diteti-na-tabore-styska.html

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-ulehcit-detem-pobyt-na-tabore-trenujte-predem-nedelejte-z-toho-udalost-a-nevolejte-jim-81450

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip