Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Odcizení ve vztahu nebo jinak řečeno vyhoření. Jak ho poznáte a co s ním dělat?

Odcizení ve vztahu nebo jinak řečeno vyhoření. Jak ho poznáte a co s ním dělat?

13.6.2023 - redakce Babinet.cz

Na začátku je velká zamilovanost. Toužíte po každé chvilce, kdy můžete být se svým protějškem, těšíte se na každé rande, chystáte se a vybíráte nejhezčí oblečení. Trávíte spolu stále více času a váš vztah přeroste v lásku. Ubíhají roky, projdete si mnoha zkouškami, vezmete se anebo se rozhodnete pro život ve dvou i bez úředního potvrzení, máte děti a pomalu se vše stává zaběhnutou rutinou. Sice i to má své kouzlo, máte se o koho starat, o koho se opřít, užíváte si společné chvíle s dětmi, ale i o takový vztah je třeba pečovat. Chodíte do práce, řešíte studijní výsledky dětí, kdo koho odveze na kroužky a najednou nezbývá mnoho času jen pro vás dva. Nestíháte romantické chvilky, protože ve volnu jste unavení na nějaké plánování a vymýšlení překvapení pro partnera a aniž byste si to plně uvědomovali, pomalu se od sebe vzdalujete. Občas vám problesknou hlavou otázky „Kdy jsme se na sebe přestali dívat s touhou?“, „Udělali jsme někde chybu?“, Proč mám pocit, že mi vůbec nerozumí?“, „Chci tak žít dál?“. To už ale mnohdy bývá pozdě a proto je důležité si uvědomit dříve, že něco není v pořádku a všímat si varovných znamení, že se váš vztah pomalu blíží k bodu vyhoření.

foto / Freepik

Nejdříve se začne projevovat nedostatek tolerance. Děje se tak mnoha způsoby. Každý má své zlozvyky. Někdo nechává rozházené oblečení po bytě, jiný po sobě neumyje vanu nebo nechává vlasy v umyvadle. Dřív se to nezdálo jako velký problém a možná jste to jen se smíchem komentovali, ale teď vás to dovádí k šílenství, ačkoli jsou to v porovnání s problémy života vlastně maličkosti. Stejně tak se menší míra tolerance objevuje ve chvíli, kdy se objeví jakékoli nové problémy, které je potřeba řešit. „Přestože dřív byla na místě domluva a společný postup, teď se partneři nechtějí o ničem bavit a každý trvá na tom svém,“ vysvětluje psycholožka Randi Guntherová a pokračuje: „Z toho nutně vznikne hádka, a tak se problém nikdy nemůže odstranit.“ To s sebou logicky nese vyčerpanost, protože psychické boje jsou vždy velmi únavné.

Dalším varovným signálem je nesdílení pocitů. Máte pocit, že ve vás partner nevyvolává žádné emoce a přestává vás sexuálně vzrušovat. „Sexuální touha může přicházet a odcházet. Pokud se například hádáte, je dost pravděpodobné, že vás choutky na sex absolutně míjí,“ říká terapeutka Susan Edelmanová pro Woman´s Day. Fyzická intimita je ale ve vztazích velmi důležitá, je součástí láskyplného souznění, a pokud se vytrácí, může to mít dalekosáhlé následky. Varování přichází i v případě, že svého partnera berete jako samozřejmost a nepřijde vám jako na začátku vztahu nijak výjimečný. Když nejste s ním, nemyslíte na něj a to je už známka toho, že vám nijak nechybí.

Tohle vše jsou určité výstrahy, že je potřeba změna a začít na vztahu pracovat, protože hrozí v první řadě nevěra, protože si partner pro pochvalu, porozumění a respekt začne hledat náhradu anebo vaše odcizení dojde až do bodu, kdy nezbývá než rozvod nebo rozchod. Pokud tomu chcete zabránit a váš vztah zachránit, je potřeba proto něco udělat.

  • Abyste prolomili pomyslné ledy v odcizení se ve vztahu, je nutné se více druhému otevřít a najít si čas na společnou komunikaci. To znamená, že se pokusíte partnerovi vysvětlit své vnitřní pocity a budete se snažit najít řešení. Partner vám totiž do hlavy nevidí, proto je základem mluvení. Nestyďte se vybalit na něj vše, co vás trápí.
  • Ve fázi odcizení se můžete potýkat i s částečným odporem ke svému protějšku. Už necítíte takovou přitažlivost, jako v době zamilovanosti a jeho zlozvyky vám pijí krev. Jenže otáčením se k problému zády nic nevyřešíte. Jestliže si přejete se svým partnerem zůstat, je potřeba jej přijmout takového, jaký ve skutečnosti je a to bez příkras. Může se to zdát zpočátku dost náročné, ale pokud vám partner za to stojí a vztah chcete zachránit, pak je potřeba na tom pracovat.
  • Vyvětrejte skříně a vypusťte všechny kostlivce. Každý člověk má svou třináctou komnatu, kam ukládá věci nedořešené a bolestivé, ale těch se musíte vzájemně zbavit, abyste se posunuli dál a zastavili proces vzdalování se od sebe.
  • Je potřeba také načerpat novou společnou energii, která se ale nezískává úplně snadno. „Nejlepší je vymyslet nějakou novou společnou činnost, která by vás naplnila. Jenže zvláště v pozdějším věku se to mnohým párům dělá složitě,“ uvádí vztahová koučka. Proto doporučuje zkusit na to jít přes přátele. Vymyslete si s nimi společný výlet anebo uspořádejte společné grilování. Až akce skončí, povídejte si o nich. Nemyslí se tím pomlouvání a hledání špíny, ale připomínejte si jen pozitivní věci, které jste s nimi zažili. Přátelství totiž velice často pomáhá lásce. A v této fázi vašeho vztahu to platí dvojnásob.
  • A v poslední řadě překonejte touhu k výčitkám. Když dvojice zažívá krizi vztahu, má každý tendenci ukázat prstem na toho druhého a říct: Je to tvoje vina. To se ale budete točit v kruhu, z něhož se špatně vystupuje, pak ani jedna strana nechce ustoupit a uznat i tu nejmenší chybu a touží získat převahu morálního vítěze. „Ačkoli dříve dvojice působila jako tým, teď jedná v nepřátelském módu. A to nikdy nevede k ničemu dobrému,“ varuje psycholožka. Zkuste tedy uznat část viny, omluvte se a přijďte s návrhem, jak byste to napravili.

Pokud vám stále na partnerovi záleží a nechcete svůj dlouholetý vztah jen tak poslat do háje, pak se snažte a bojujte. Jistě máte za sebou hodně problémů, ale i krásných vzpomínek a těch se držte. Snažte si na sebe vyšetřit čas, věnujte se tomu druhému, vymyslete program, který vás oba potěší a otevře vám nové možnosti.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.spektrumzdravi.cz/laska-a-vztahy/odcizeni-ve-vztahu-co-jej-zpusobuje-a-jak-ho-resit

https://www.novinky.cz/clanek/zena-vztahy-a-sex-jak-poznat-ze-se-vas-vztah-nachazi-ve-slepe-ulicce-40328468

https://www.idnes.cz/jenprozeny/laska-sex/syndrom-vyhoreni-vztah-krize.A201005_125103_jpz-laska-sex_abr

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip