Babinet.cz  /  Magazín  /  Styl  /  Květinový horoskop 22.12. až 20.1.: Kozoroh - Karafiát

Květinový horoskop 22.12. až 20.1.: Kozoroh - Karafiát

Redakce Babinet

Kozorohové nebývají nápadní, většinou se, stejně jako plachý bájný živočich, po kterém mají jméno, drží stranou a nepřitahují zvláštní pozornost. Ve skutečnosti se však jedná o velmi ctižádostivé a úspěšné lidi. Jak muži, tak i ženy narozené v tomto znamení v sobě skrývají určitou jemnost a takt, příjemně hovoří, avšak někdy z nich vyzařuje melancholie a zvláštní chlad. Velmi dobře se k nim hodí karafiát, o kterém můžeme říci, že provází dějiny. Hrdé karafiáty se objevují již v malbách a tiscích z doby renesance. Používali je i milenci jako vyznání věrné lásky. Možná byste je přehlédli, ale nakonec se ukáže, že by to bez nich jaksi nebylo ono, zkrátka jako Kozorozi. V pozdější době se karafiáty staly symbolem revoluce – každý, kdo dělá revoluci chce zvítězit. Stejné je to s Kozorohy a nedejme se zmýlit. Jakkoliv malá se zdá jeho šance na vítězství, Kozoroh vyhraje.

Mezi muži zůstává karafiát upřednostňovanou květinou do klopy; tento módní doplněk si velmi oblíbil nizozemský kníže Bernhard, kterého můžeme spatřit na nesčetných fotografiích s krásnými plnokvětými karafiáty zdobícími jeho sako. Velkokvěté karafiáty se na rozdíl od těch běžných objevily až v pozdější době. Vznikly dlouholetým šlechtěním, které bylo zakončeno v USA, odkud se vrátily zpět do Evropy. S pomocí karafiátu lze vytvořit nápadité až extravagantní aranžmá, ale i aranžmá velmi decentní. K dispozici je velká řada barev, včetně dnes tak velmi módní zelené. Snad jen v modrém provedení jej nehledejte. Neuspěli byste.

Se zbarvením květu karafiátu je ale třeba zacházet opatrně. Kozoroh, ač se to zprvu nemusí projevit, je velmi výřečný, vtipný, prostě úžasný společník. S karafiátem a jeho barvami je to podobné – dodnes uznávaná pravidla květomluvy, „jazyka květin“, hovoří jasně: červená vyjadřuje nešťastné srdce, žlutá opovržení, růžová lásku ženy a pruhovaná variace znamená odmítnutí. A navíc je Kozoroh konzervativní, takže na symbolice barev bude jistě trvat.

Plnokvěté karafiáty s delikátními krajkovými okvětními plátky vypadají jako rozpustilé střapce. Mají schopnost vytvářet protiváhu zejména k ostrým listům rostlin, jako je například Banksia. Karafiáty je možno aranžovat tak nápaditě, že ve výsledku jen ztěží poznáte, že jsou to ony.

Jeden dobrý tip na závěr. Lidé zrození ve znamení Kozoroha mívají citlivou imunitu. Podobně karafiáty jsou velmi citlivé na etylén, proto je nikdy nenechávejte v blízkosti zrajícího ovoce. A nezapomeňte – latinský název karafiátu je Dianthus. To v překladu znamená božská květina. Potřebujete snad vědět víc?

Předcházející znamení: Štír, Střelec

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip