Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Úklid ve vztazích je někdy stejně prospěšný jako vytřídění šatníku. Znáte vztahový minimalismus?

Úklid ve vztazích je někdy stejně prospěšný jako vytřídění šatníku. Znáte vztahový minimalismus?

23.4.2023 - redakce Babinet.cz

Při změnách ročního období si většinou děláme pořádek v šatní skříni. Co jsme dlouho nenosili, nebo vyšlo z módy, to dáváme pryč. Hned se nám uvolní místo, lépe najdeme své oblíbené kousky oblečení a dokonce si pořídíme i nové. Může se zdát, že takový úklid a protřídění se nedá vztáhnout i na lidi, ale to je omyl. Ruku na srdce, kolik z vašich známých a kamarádů vlastně máte v životě jen tak z nostalgie, jako staré kousky oblečení ve skříni?

foto / Freepik

Za život každý pozná mnoho lidí, se kterými si je v jednu chvíli velmi blízký, ale časem o nich neslyší dlouhé týdny. Během své životní cesty také narazíme na lidi, kteří se vydávají za naše údajné přátele, avšak k upřímnému a vyrovnanému přátelství má takový vztah daleko. Možná je bez ostychu můžeme nazvat toxickými přáteli, možná je pro ně přesnější označení energetický upír.

Nemějte obavy, vztahový minimalismus neříká, abyste ze dne na den odstřihli kontakt se svými přáteli a do konce svých dnů žili opuštění a bez přátel. Naopak vás vyzývá k tomu, abyste si udělali pořádek mezi lidmi, které si pouštíte k tělu. Sami tím zjistíte, že ve svém okolí máte člověka, jehož přítomnost vás spíše unavuje, než nabíjí. „Možná existuje člověk, se kterým se domluvíte na schůzce, ale pokaždé sraz na poslední chvíli zrušíte. Někdo, jehož telefonní hovory záměrně nezvedáte. Nebo někdo, jehož toxická společnost vás vyčerpává jak po fyzické, tak po psychické stránce. Případně jenom zjistíte, že některé pocity, které byly nedílnou součástí vašeho přátelství, už neexistují. Pokud jste se alespoň v jednom z případů našli, je nejvyšší čas na očistu přátelství,“ říká psychoterapeutka Lucy Baresford pro Stylist.

Nechte si jenom ty přátele, kteří s vámi jednají jako dospělí lidé, dokáží o nedorozumění mluvit na rovinu a zbytečně vás neobviňují. Je docela prospěšné přestat si domlouvat srazy s lidmi, se kterými jste kdysi sice zažili skvělé pařby, ale dnes se ozývají pouze tehdy, když od vás něco potřebují. Když si uvědomíte, že jste se na své cestě posunuli někam jinam, než kde se nachází vaše parta například tří dříve blízkých kamarádek, přestaňte se trápit tím, že se v jejich společnosti už necítíte dobře a přestaňte se násilně nutit chodit dál na kafíčka a oslavy. Samozřejmě to trvá, než si uvědomíte, že lidé se mění, a tedy i vy už jste někdo jiný, než když jste se seznámily.

Připadá vám stále zmiňované probrání přátel příliš kruté? Podle psychoterapeutky je důležité přemýšlet o přátelství jako o vztazích, které přirozeně přicházejí a odcházejí z našeho života. „Každý člověk by měl ve svém životě eliminovat negativní energii, a pokud proudí právě od domnělých přátel, pak nezbývá nic jiného, než s nimi přerušit kontakt. Při posuzování přátelství jde vlastně o to, že si uvědomíme, v jakých vztazích se energie vychýlila z rovnováhy,“ vysvětluje psychoterapeutka a dodává, že zkoumání nefunkčních vztahů vám prozradí mnohé o vás samých. Ono totiž není od věci, když se kritickým okem podíváte na to, proč jste v nefungujícím přátelství setrvávali.

Vaše vztahy s okolím jsou stejně jako věci, které vás obklopují, jakýmsi zrcadlem vašeho vnitřního sebevnímání. Začít třídit musíte v sobě. Pokud si uvědomíte, že si přejete být klidní, respektující a respektovaní, pak ve vašem životě není místo pro kamarádky, se kterými jste zažili sice spoustu zábavy, ale které jsou schopné ztropit scénu kvůli tomu, že s nimi nechcete chodit každý pátek na mejdan.

Nejtěžší je tedy si uvědomit, koho nechat jít a kdo ve vašem životě má zůstat. Neexistuje nějaké pravidlo nebo předpis, protože odpověď znáte jen vy sami. Obecně ale platí, že nemá smysl, abyste udržovali kontakt s lidmi, kteří vás vysávají, shazují, nepodporují, se kterými se cítíte jako ta špatná verze sama sebe. Navíc, nikde není psáno, že přátelství musíte ukončit jako dramatické představení se scénami a obviňováním. Pokud nechcete ihned pálit mosty, bohatě postačí, když zatím s daným člověkem budete minimalizovat kontakt. Dost pravděpodobně vaši odtažitost vycítí a rychle pochopí, jak se věci mají. „Výhodou detoxikace přátelství je fakt, že si následně budete více vážit sami sebe, díky čemuž si do života přitáhnete lidi, kteří si vás také budou vážit,“ tvrdí psychoterapeutka. Detoxikace přátelství vám navíc přinese více volného času a energie, kterou můžete investovat do svých skutečných přátel, na které se za každých okolností můžete spolehnout.

Když si v klidu sednete a proberete si, kolik lidí kolem sebe máte a kolik z nich vám zvedne telefon, když budete o půlnoci potřebovat pomoc, oproti původní, zřejmě široké skupině lidí, se kterými jste trávili volno, vám zbude tak asi 4 - 5 opravdu blízkých přátel. Po vyčlenění této skupiny, budete mít na sebe více času a můžete se jeden druhému opravdu věnovat, dodržet to, na čem se domluvíte a hlavně s nimi otevřeně diskutovat o všem. Někdy opravdu platí, že méně je více.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://chcibytlepsi.cz/minimalismus-jako-zivotni-styl-k-dosazeni-vnitrni-svobody/

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/vztahovy-minimalismus-daji-se-pratele-vytridit-stejne-jako-satnik-5474.html

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/vztahovy-minimalismus-aneb-kolik-pratel-potrebujeme-ke-stastnemu-zivotu

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/minimalismus-nakupy.A200303_105524_vztahy-sex_abr

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip