Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Partnerská dovolená snů, nebo horor v podobě ponorkové nemoci

Partnerská dovolená snů, nebo horor v podobě ponorkové nemoci

20.4.2024 - redakce Babinet.cz

Pomalu se k nám blíží léto a s ním i dlouho plánovaná společná dovolená. Už od podzimu vybíráte,  zda jet k moři, trávit čas na pláži, procházkami při západu slunce a večer prožívat s osvěžujícím nápojem na terase v romantickém objetí nebo vyrazit do hor na pořádné túry s výlety na kolech a večer v místní hospůdce pít zasloužené pivo, či jet kempovat, koupat se v jezeře, opékat na ohni buřty, grilovat a spokojeně unavení večer zalézt ve stanu do spacáků.

Čas trávený plánováním trávíte v radostném očekávání, jak si dovolenou užijete, konečně si vyčistíte hlavu a odpočinete si od každodenní rutiny. Ale bude to skutečně probíhat podle vašich představ anebo se vysněná dovolená změní v hádky, snůšku problémů a nesplněných snů?

partnerska dovolena ponorka

foto / Freepik

Nejdříve je dobré, nastavit si jasná pravidla:

  • Rozhodování o podobě volna se mají zúčastnit oba partneři, v přiměřené míře i děti.
  • Pozor na balení: dopřejte si na něj dostatek času, kontrolujte položky s partnerem.
  • Na dovolené neřešte vleklé konflikty.
  • Menší riziko představuje dovolená v hotelu s plnou penzí, protože vás nebude stresovat vaření a s ním spojené další domácí práce.   
  • Dohodněte se předem, kolik jste ochotni na dovolené utratit.

Podle psychologů je společná dovolená prubířským kamenem, na kterém už ztroskotal nejeden vztah. Podle statistik po dovolené dokonce stoupá počet žádostí o rozvod. Jak je možné, že vysněných čtrnáct dnů volna, navíc strávených u moře nebo v horském středisku, jak jste si plánovali, může mít tak katastrofální následky?

Psycholog Pavel Rataj vysvětluje že „každé místo, kde se partneři zastaví a tráví spolu více času, ale mají nestejná nebo nereálná očekávání, je rizikové. Hrozí v něm potenciální zklamání, které se stává zakládající jiskrou pro větší oheň. Partneři si od toho slibují, že po dlouhé době, kdy na sebe neměli čas nebo byli zaneprázdněni prací, dětmi či jinými věcmi, si najednou užijí pěkné a zasloužené blízkosti, uvolnění a radosti. Jaké je to pak překvapení, když při napojení na sebe zjistí, že zažívají jiné pocity a že druhý partner jim představy kazí. Často je to ale jen symptom už existujících problémů ve vztahu. Možná z venku to může vypadat, že krize vzniká na dovolené. Pravdou však je, že lidé, kteří ji vyvolají tam, už s ní většinou odjíždějí. Možná se snaží si to jen nepřipouštět. Na dovolené to jen eskaluje, dostává na povrch nebo to pak vygraduje. Před několika lety se dělal výzkum, který ukázal, že až pětinu párů dovolená rozhodí, a že dokonce nemalé procento lidí z dovolené odjíždí dříve než jejich partner.“ 

Pokud odjíždíte na dovolenou a chcete si na ní vyjasnit věci ve vztahu, které jste kvůli vytížení doma nestihli, vězte, že to dopadne jinak, než si plánujete. S velkou pravděpodobností totiž nevyřešíte nic, neodpočinete si a místo vysněných zážitků si domů přivezete jen vzpomínku na další hádky a stres. V průběhu běžných pracovních týdnů se doma sotva vidíte, kontakt se většinou omezuje na pusu při příchodu domů a řešení provozních záležitostí kolem domácnosti nebo dětí. Najednou jste spolu nonstop dvacet čtyři hodin. Když totiž ke konfliktu dojde doma, můžete se zavřít v jiné místnosti, případně zajít za přáteli. Na dovolené se však od partnera těžko můžete více vzdálit. Ponorková nemoc tak hrozí každým dnem. „Riziko střetu odlišných názorů na trávení volného času, na zvládání dětí a podobně je na dovolené opravdu velké,“ přiznává i psychoterapeut Petr Růžička.

Páry, které jedou na dovolenou v problémovém období, nebo dokonce v partnerské krizi, by si měly jasně stanovit témata, kterým se na dovolené rozhodně vyhnou. Tato tabu témata by měli oba partneři respektovat. Pokud to jeden poruší, druhý může použít tzv. pravidlo „stop“. Tím dává najevo: Promiň, ale o tomto se bavit skutečně nechci, protože jsme se na tom dohodli. Může na chvíli odejít nebo může nabídnout variantu, že se o tom budou bavit po návratu z dovolené.

Pokud si tedy z dovolené chcete raději odvézt příjemné zážitky, veselé fotky a romantické vzpomínky, je dobré si dopřát sem tam chvíle odděleně. Vy si běžte například prohlédnout tržiště, nakoupit si nějaké drobnosti a partnera nechte vyzkoušet kouzlo potápění. Odpočinete si od sebe a nové zážitky vnesou mezi vás dva pozitivní náboj. Nuda totiž bývá další častou příčinou partnerských hádek na společné dovolené. A nezapomeňte, že soužití vždy vyžaduje velký kus tolerance. Nedejte se vykolejit a malichernosti hoďte za hlavu. Nalaďte se na pozitivní vlnu a odpusťte si touhu vyčíst protějšku veškeré nevyluxované koberce za poslední pětiletku, když už na to teď máte konečně čas. Užívejte si na vašem vztahu naopak ty pozitivní stránky. Dovolená je prostorem, kde jste v jiném teritoriu. Je na ní spousta prostoru a možností, ze kterých můžete načerpat novou energii, nové prožitky, myšlenky a získat potřebné rozptýlení. V této jiné perspektivě můžete zažít touženou zklidňující blízkost, odpočinout si a vykřesat nové sny a třeba i nové naděje.

Jak dopadla vaše poslední dovolená? Zažili jste ponorkovou nemoc na dovolené? Napište nám do komentářů.

napsala Gabriela Horáčková

https://zahorami.cz/2019/03/ponorka-na-cestach-jak-se-navzajem-nezabit-a-co-delat-az-prijde/

https://dreamlife.cz/jak-predejit-ponorkove-nemoci-na-dovolene/

https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/dovolena-prinasi-i-krize-vztahu.A160822_112353_ln-zdravi_ape

https://www.denik.cz/zdravi/spolecna-dovolena-raj20100621.html

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz