Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Poznáte toxického člověka a víte, jak si s ním poradit?

Poznáte toxického člověka a víte, jak si s ním poradit?

29.1.2023 - redakce Babinet.cz

Co si budeme povídat, doba není zrovna lehká a každý má svých problémů nad hlavu. Bývá těžké udržet si dobrou náladu, rozdávat radost lidem kolem sebe, být tím optimistou, co druhé podpoří. Stále víc a víc lidí na světě prožívá nepříjemné životní etapy, ať už jsou delší nebo kratší. Mají pocit, že je nic nebaví, nic nemá smysl, nic jim nedělá radost. Někdy to může být způsobené nemocí (diagnostikovanou depresí), jindy okolnostmi v rodině, ale co když je vaše nálada způsobená tím, jakými lidmi se obklopujete, jaké lidi máte ve svém okolí?

foto / Freepik

Někdy zjistíte, že máte ve svém okolí člověka, se kterým se necítíte dobře, snažíte se mu nějak pomoci, ale on stále hledá další a další překážky, proč to nejde. Ve všem vidí jen to špatné, vše pro něj údajně špatně dopadne a vy stále nabízíte pomocnou ruku, posloucháte jeho stesky, ale nikam to nevede. Stačí, že vám zazvoní mobil, vidíte jeho jméno a vše se ve vás sevře, protože víte, že budete zase vtaženi do světa jeho věčných stížností a negace. A co teprve osobní setkání s někým takovým. Odcházíte domů úplně vyčerpaní, doslova s vycucnutou energií. Tak to je právě setkání s člověkem, kterému říkáme tzv. toxický. Někdo je může nazvat emočními či psychickými upíry. A upřímně, od těch ruce pryč.

Obecně tedy můžeme říct, že to jsou lidé, kteří si pořád na něco a na někoho stěžují, vyhledávají konflikty, jsou stále nespokojení, libují si v hádkách a vše je pro ně problém. Cokoliv řeknete je nakonec špatně anebo to dokonce otočí proti vám. Proto je důležité rozlišovat, jestli ten, kdo se potřebuje vypovídat a třeba si i zanadává je toxický nebo jen dává průchod svým momentálním pocitům.

Nastíníme si tedy ukázku charakteristik toxických lidí, aby pro vás bylo snadnější je rozpoznat.

Vyžadují zvláštní zacházení:

Jsou přesvědčeni, že si před nimi každý sedne tzv. na zadek a udělá pro ně první poslední. Např. chtějí, abyste se jim věnovali v době, kdy se vám to vůbec nehodí a očekávají, že se jim podřídíte. Jejich problémy a život je přeci důležitější než kterýkoliv jiný a nemá ani smysl je přesvědčovat, že se mýlí.

Brouci Pytlíci:

To jsou ti, co mají pocit, že snědli všechnu moudrost světa, všude byli, všechno a všechny znají a mají tzv. patent na rozum. Jedině jejich rady jsou správné, jedině jejich názor je správný a kdo se jim snaží oponovat, s tím se neváhají pustit do rozsáhlé hádky o své pravdě. 

Citlivky:

To jsou lidé, kteří nemají kontrolu nad svými emocemi. Budou se na vás obořovat a promítat do vás své pocity, zatímco budou tvrdit, že jste to vy, kdo může za jejich potíže. Citlivky je složité dostat ze svého života, protože jejich nedostatek kontroly nad svými emocemi způsobuje, že kvůli nim nakonec máte výčitky svědomí. Rozhodně byste se jich měli zbavit za každou cenu. 

Nerespektují hranice:

Jde o osoby, které příliš zasahují do vašeho prostoru nebo nerespektují věci, které vám jsou nepříjemné. Někdo, kdo např. neustále vypráví stejné neuctivé vtipy, o kterých ví, že vás obtěžují nebo znevažují. Kdo má na vás rádoby vtipné poznámky, kterými vás před ostatními shazuje, což vás raní. Navíc se neomluví. Místo toho se ještě staví do role oběti a obviní vás, že nechápete humor a kazíte zábavu. 

Manipulátoři:

Co se týká manipulace, toxičtí lidé ji zvládají velmi rafinovaně. Jedním ze způsobů je, že na vás svalí veškerou zodpovědnost a přesvědčí vás, že je to něco, co jste potřebovali nebo co vám prospěje víc než jim. Toxičtí lidé ve vás umí vyvolat dojem, že jim něco dlužíte a vzít vám pocit jistoty. Ublíží vám a pak ještě tvrdí, že to všechno dělali ve vašem nejlepším zájmu. S tímhle chováním se nejčastěji můžete setkat v zaměstnání nebo ve vztahu, kde není rovnováha sil.

Hloupí a ještě hluční:

To jsou lidé, kterých je neustále všude plno a mají potřebu se nahlas ke všemu a všem vyjádřit. Obvykle však jejich názory stojí za houby, pouze plácají nesmyslné teorie, které ostatní příliš neberou. Takoví lidé jsou ale velmi intenzivní, protože jim chybí základy slušného chování a neznají míru. I když je o jejich názor nikdo neprosil, dávají je k dobru a samozřejmě patřičně nahlas.

Mozkomorové:

V jednom rozhovoru autorka knih o Harry Pottrovi J. K. Rowlingová říkala, že k vytvoření postav mozkomorů ji inspirovali negativní lidé. Ten typ člověka, který když vejde do místnosti, okamžitě z ní vysaje veškerý život. Mozkomorové to dělají tak, že svůj pesimismus přenášejí na všechny, s nimiž se setkají. Z jejich pohledu je sklenice s vždy polo prázdná. Dokáží přenášet strach a obavy mezi ostatní i ve zcela běžných situacích. Studie univerzity v Notre Dame ukázala, že studenti, kterým přidělili na pokoj negativně smýšlejícího spolubydlícího, měli větší sklon k negativnímu myšlení nebo dokonce k depresím.

Energetičtí upíři:

Nahrnou na vás své starosti, problémy a vyžadují, abyste je vždy vyslechli. Je jim úplně jedno, že máte své problémy, že si procházíte nepříjemným obdobím nebo jen nemáte chuť je poslouchat. Dosáhnou svého, vysypou na vás své starosti, vysají z vás energii, parazitují na vás, protože se prostě oni potřebují cítit lépe. Absolutně je nezajímá, jestli vám svým chováním nějak ublíží.

Jak se ale s toxickým člověkem vypořádat? 

Člověk s toxickými rysy útočí na lidi hlavně po psychické, mentální a emocionální stránce, takže je složité takové chování rozpoznat a těžko se proti tomu bojuje. Pokud s takovým člověkem nemůžete přerušit styky, což je samozřejmě ideální řešení (je to někdo v práci nebo v rodině), emocionálně se od něj distancujte a přistupujte k němu, jako např. k pacientovi, kterého máte jako psychiatr na starosti. Nereagujte na emocionální chaos, ale pouze na fakta. Většina lidí s někým toxickým pracuje nebo žije a má pocit, že nedokáže nic z toho kontrolovat. Ale to není pravda. Jakmile totiž identifikujete toxickou osobu, je mnohem snazší předvídat a pochopit její chování. Stanovte si hranice, ale musíte to udělat vědomě a aktivně. Pokud jednáte např. s člověkem, který ze sebe dělá oběť a má tendenci přehánět, psychologové doporučují s ním uctivě nesouhlasit, místo abyste mlčeli. Můžete říct: „Mám na situaci jiný názor a popíšete, co se stalo. Držte se faktů. Váš nesouhlas nebude přijat kladně, ale sníží se tím pravděpodobnost, že se vás pokusí znovu zapojit do debat. Drama je v životě toxických lidí neustálé a oni si v něm přímo libují. Ať už má toto drama podobu neustálého stěžování si, obviňování ostatních lidí včetně vás nebo historek o nespravedlivém zacházení s nimi. Odolejte nutkání zapojit se nebo se dokonce bránit proti obviněním, místo toho odpovězte jednoduše: Je mi líto, že to tak cítíš. A dál nereagujte. Tím si zachováte svou energii, protože nedovolíte, aby vás do toho svého dramatu zatáhli. Což je to, o co jim jde, donutit vás reagovat.

Nemůžete být vším pro všechny a zejména pro toxickou osobu. Dejte přednost sobě. Pokud vám takový člověk zavolá, abyste mu opět s něčím pomohli, nebo se s vámi bude chtít sejít, řekněte, že máte jiné plány. Doplňte energii, kterou z vás takový člověk vysál a soustřeďte se už jen na sebe a své problémy.

napsala Gabriela Horáčková

zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/lide-kteri-vysavaji-energii-mate-je-kolem-sebe-take-54653

https://www.svetzeny.cz/psychologie/od-techto-lidi-se-radeji-drzte-dal-energeticti-upiri-kteri-vam-znici-zivot

https://forbes.cz/znate-lidske-upiry-tohle-je-10-druhu-toxickych-lidi-a-navod-jak-jim-celit/

https://www.marekvegricht.cz/jak-poznat-lidi-kteri-jsou-pro-nas-toxicti/

https://sanvit.cz/jak-rozpoznat-toxicke-lidi-a-jak-s-nimi-jednat/

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip