Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Stačí pár drobných změn, které prospějí zažívání. Dopřejte se začínajícím jarem svému tělu novou energii

Stačí pár drobných změn, které prospějí zažívání. Dopřejte se začínajícím jarem svému tělu novou energii

30.3.2023 - redakce Babinet.cz

Pokud se teď z minuty na minutu zbrkle rozhodnete, že potřebujete radikálně snížit váhu, nikam to nepovede. Bez rozmyslu se poženete za něčím, co jste si rychle rychle předsevzali, a bude vás jen frustrovat, že se nedaří. Navíc, odlehčení není o hubnutí. Tedy není JEN o hubnutí. Ztráta pár kil je příjemným doprovodným bonusem. Ale hlavně vám bude podstatně lépe, utužíte zdraví a budete mít novou energii.

fotografie: Freepik

7 tipů, které prospějí zažívání

Když je v pořádku zažívání, je víceméně v pořádku všechno. Necítíte se plní, unavení a máte lepší náladu. Všechno souvisí se vším a tak je start roku skvělou příležitostí jak pro své zdraví a náladu něco prospěšného udělat.  Příjemné je i to, že nejde o žádné velké zásahy do denní rutiny. Stačí pár drobných změn.

Dostatečný spánek

Často zapomínáme, že nadváha a spánek úzce souvisí. A přitom je to tak prosté. Spíte málo? Hladovíte. Spíte dostatečně? Pocit hladu je ukočírovatelný. Jednoduše řečeno, při nedostatku spánku se člověk mnohem méně před jídlem uhlídá a už to jede. V neposlední řadě se ale tělo ve spánku především regeneruje. Tak regenerujte a odpočívejte.

Pohyb

Každodenní svižná procházka je tělu i psychice jedině ku prospěchu. Přece neslyšíte poprvé, že si na čerstvém vzduchu pročistíte hlavu. A čistá hlava není tolik těžká. Odlehčíte tak psychice a rozhýbete střeva.

Bylinné čaje

Udělejte si z bylinných čajů nový zvyk a bude vám hej. Odpočíváte a usrkáváte blahodárný čaj z heřmánku … nejen, že se díky němu zbavujete plynatosti, ale opět takovou chvilkou pro sebe prospíváte psychice a náladě. Konkrétně na žaludek zkuste také čaj mátový nebo pampeliškový.

Uberte z talíře

K menším a častým porcím už bylo napsáno mnohé. A stále se na tomto moudru nic nemění. Snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře. Nic lepšího pro tělo pořád nikdo nevymyslel a už asi ani nevymyslí. Každý den byste měli mít trochu ovoce, spoustu (dušené) zeleniny a potraviny, které mají základní vliv na náš metabolismus. A pro každé jídlo platí následující: žvýkat, žvýkat a znovu žvýkat!

Alkohol ne

Od alkoholu si dejte na pár dní pauzu. Tělo zdecimované svátky si tak nebude muset přidělávat starosti se zpracováváním zmíněného a vymaníte se tak ze spárů kalorií, které alkohol obsahuje. Ale nemusíte zoufat. Vína se v rozumné míře nebojte. Avšak vaječný likér, který vám po svátcích sídlí v lednici, ten je zapovězený.

Správné koření

Není koření, jako koření. Třeba pepř a červená paprika vám podrážděný žaludek ještě víc nabourají. Zato kmín, skořice a fenykl vašemu trávení jednoznačně prospějí.

Voda, voda, voda

Voda odplavuje škodlivé látky z těla. Tedy vás pročistí, ale také utlumí případný hlad. A kde není hlad, tam není další zbytečné jídlo ve spěchu. A kde není jídlo ve spěchu, tam není zaplácnutý žaludek.

napsala Bára Klímová

zdroj:

https://www.zdraviamy.cz/jak-na-detox-hodne-pit-vyhybat-se-syrovym-jidlum-pri-unave-a-vecer-a-hlavne-poradne-zvykat/

https://www.dama.cz/clanek/10-rannich-navyku-ktere-vam-pomohou-zhubnout#part=1

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz