Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Přítel kouří trávu bohužel už každý den a pak i řídí auto. Na mé obavy a prosby nereaguje, trápí se Soňa

Přítel kouří trávu bohužel už každý den a pak i řídí auto. Na mé obavy a prosby nereaguje, trápí se Soňa

24.2.2023 - redakce Babinet.cz

Můj přítel nikdy nebyl zrovna příkladem všech ctností. Vždycky porušoval některá neškodná pravidla, ale nikdy nešlo o nic vážného. Vždycky se choval tak, aby neohrozil sebe, ani nikoho jiného. Měla jsem na něm trochu toho rebelství vlastně strašně ráda. Jsme spolu už čtyři roky a bylo to vždycky takové příjemné koření, ta jeho nevyzpytatelnost. Ale od té doby, co začal ve velkém kouřit marihuanu, to není zdaleka všechno tak v pořádku.

foto / Pexels

Vím, že čas od času si trávu zakouřil, třeba na koncertu, nebo na kulečníku s kamarády, ale nikdy jsem na něm nepozorovala nic, co by ho extra změnilo. Teď se ale rozkouřil šíleným způsobem a dělá věci, které by se zcela jistě neměly. A nejde s ním absolutně hnout. Mluví úplně stejně, jako pravidelní uživatelé této, prý fantasticky blahodárné, byliny. Snaží se mi namluvit, že mu to například v autě posiluje soustředění, že je klidnější a současně dokáže rychleji reagovat. Ale to je holý nesmysl. Byl v tomhle směru vždy zodpovědný. Sám nadával na řidiče, kteří dokážou sednout za volant po takovém svinstvu. Ale od té doby, co má nový okruh přátel, plus stresy v práci, se k marihuaně uchyluje strašně často. Jestli vynechá jeden den v týdnu, tak je to moc.

Když se mu snažím vysvětlit, že se mi to absolutně nelíbí a že se o něj bojím, reaguje naprosto apaticky. Vede takové ty typicky zkouřené řeči. Jako že je dokázáno, že marihuana rozhodně neškodí, že kouření cigaret je mnohem škodlivější a že třeba kvůli alkoholu se rozpadá každá druhá rodina. Já přítele miluju a stále věřím, že tohle období, kdy je zřejmě pod nějakým tlakem přejde, ale mění se mi před očima v apatického bezmozka. Jsem alergická na ty zkouřené výlevy, jako že na něco se stejně umřít musí, že svět je zkažený a tak si ho musí trochu polidštit a tak dále a dále. Mění se tím i celý náš, doposud bezproblémový, vztah a blízkou budoucnost si dost dobře nedokážu představit.

Soňa, 30 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Jména osob byla na její žádost pozměněna. korektura textu Bára Klímová. Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz