Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Kvůli cenám paliv manžel v autě odmítá používat klimatizaci, stěžuje si Petra (40)

Kvůli cenám paliv manžel v autě odmítá používat klimatizaci, stěžuje si Petra (40)

7.8.2022 - redakce Babinet.cz

To, co se dříve zdálo jako banalita, teď kazí veškerý náš volný čas a neumíme cestovat bez hádek. Každý normální člověk ve čtyřiceti stupních klimatizaci používá, když cestuje stovky kilometrů, ale můj muž je striktně proti. O nic by v podstatě nešlo, ale téma klimatizace přerostlo v tabu. V autě by se dusno dalo krájet a vypečený interiér dobré náladě také moc nepřispívá. Okénka otevírat nemůžeme, protože to manžela při řízení ruší. Klimatizaci zapnout nemůžeme, protože pak má auto zbytečně moc vysokou spotřebu.

ilustrační foto: Freepik

Mně a dcerám tak nezbývá, než snášet pekelné horko, které teď v létě v autě bývá nebo rezignovat a nikam už nejezdit. Čím dál více se kloníme ke druhé variantě. Ani si nechci představit, jak dopadne dlouhá cesta na dovolenou, která nás teď v parném srpnu čeká. Jen při pomyšlení na tak dlouhou jízdu na mě jdou mrákoty a mám sto chutí se na to vykašlat. Živě si dokážu představit, jak to zase dopadne.

Kdyby mi někdo vyprávěl, že se dá mít tichou domácnost kvůli hloupé klimatizaci, pravděpodobně bych si ťukala na čelo. Na druhou stranu je to ale vlastně pochopitelné. Lidé se většinou nejčastěji hádají právě kvůli maličkostem a malichernostem. My vedeme boje kvůli klimatizaci a kvůli paličatosti mého manžela. Celá věc kolem tohoto tématu došla tak daleko, že jsem se při poslední jízdě nechala vysadit na autobusové zastávce a dál jsem s manželem odmítala v jízdě pokračovat. Hádali jsme se, protože jsem si dovolila klimatizaci pustit. On ji mlčky vypnul. Já jsem ji znovu zapnula. On ji znovu vypnul. Toto se opakovalo asi dvacetkrát a pak už jsem bouchla. Křičela jsem na něj, že je nemožný, tvrdohlavý a že dělá naschvály. Zavelela jsem, aby mě na nejbližší zastávce vysadil a on zřejmě milerád mému přání vyhověl. Taková vyostřená scéna u nás v autě nikdy dřív nebyla.

Musím uznat, že dříve jsme se bez klimatizace skutečně obešli. Zkrátka jsme to nějak zvládli a neubylo nás. V tom má můj muž pravdu, ale když je nyní ta možnost, nechápu, proč ji nemůžeme využívat. Kdyby celý problém s klimatizací vzniknul například kvůli zdraví, ještě bych to pochopila, ale motáme se jen kolem spotřeby. Mrzí mě, že se v autě vždycky pohádáme a někdo je nakonec uražený. Všechny výlety tak poslední dobou nestojí za nic a každá vyjížďka končí křikem.

Přitom jsme zrovna jeden z těch párů, kterému to báječně klape. Umíme za ta léta dělat potřebné kompromisy a nikdo si nikdy nemusel nic vydupávat. Teď je klimatizace tabu téma a před každým nasednutím do auta zbytek rodiny trne, jak moc se kdo s kým kvůli ní pohádá tentokrát.

Petra, 40 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Jména osob byla na její žádost pozměněna

Korektura textu Bára Klímová

Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz