Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dobrá kondice pohybového aparátu. Pomůže pohyb, pestrá strava i snížení hmotnosti

Dobrá kondice pohybového aparátu. Pomůže pohyb, pestrá strava i snížení hmotnosti

20.3.2022 - redakce Babinet.cz

Naše klouby jsou tím, co nás udržuje v pohybu a umožňuje nám aktivní životní styl. S přibývajícím věkem jsou však kloubní chrupavky stále více zatěžovány a dochází k jejich opotřebování – klouby následně ztrácejí svou přirozenou pružnost a začnou se o slovo hlásit bolestí.

fotografie: Freepik

Pohybový aparát je složitý komplexní systém. Měli bychom mu tedy věnovat i kompletní péči a nečekat, až se dostaví první problémy. Na prevenci je dobré myslet už od mládí, nejpozději začátkem středního věku. Inspirujte se pěti kroky, s kterými dáte kloubům zelenou.

Hýbejte se

Pravidelný pohyb má prokázaný příznivý vliv na klouby. Samozřejmě ale platí, že nic se nesmí přehánět – nárazové zatížení, jako např. při squashi, tenisu či volejbalu, zvyšuje riziko opotřebení chrupavky. Přiměřená aktivní zátěž ale naopak pomáhá udržet normální metabolismus a funkci kloubních chrupavek. Mezi nejčastěji doporučované tělesné aktivity patří jízda na kole, plavání, cvičení ve vodě a jak jinak: chůze.

V případě, že vás zastihne bolest nebo ztuhlost kloubů, začnete se pravděpodobně fyzické aktivitě vyhýbat. Nezapomeňte ale, že pravidelný pohyb zajišťuje přirozené promazávání a výživu kloubů, udržuje svaly kolem nich silné a tím je chrání při nadměrné zátěži. Nepřestávejte se tedy přiměřeně hýbat ani tehdy, když klouby bolí nebo jste po úraze.

Kila dolů

Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost. Každé kilo navíc zbytečně zatěžuje nejen vaše klouby, ale i celý organismus. Snížením hmotnosti už o 5 kg prospějete svému zdraví. Je přece rozdíl, jestli na sobě nosíte pětikilové závaží, nebo ne. Pokud máte nadváhu nebo trpíte obezitou, snižujte svou hmotnost pod dohledem lékaře.

Jezte pestrou stravu

Dopřejte si vyváženou stravu obsahující dostatek minerálů, vitaminů a kvalitních bílkovin – základní stavební kameny kostí, svalů, chrupavek i pojivové tkáně. Kloubům prospívají zejména nenasycené mastné kyseliny (Omega 3), vápník, magnesium a stopové prvky jako mangan, měď a vitamin C. Do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které tyto látky obsahují. Hořčík je důležitý pro vstřebávání vápníku, fosforu, sodíku, draslíku a vitaminu C. Ve velkém množství ho obsahují banány, ořechy, mandle nebo celozrnné pečivo. Vitamin C má antioxidační a regenerační vlastnosti, podporuje imunitu, buněčný metabolismus a přispívá ke správné tvorbě kolagenu. Velké množství tohoto vitaminu najdete v černém rybízu, šípcích, jahodách, kiwi, paprikách či brokolici. Nezapomínejte také vypít dostatečné množství tekutin, minimálně 2 litry denně.

Stres má negativní vliv na pohybový aparát

Výčet obtíží, které mohou být způsobeny stresem je značně rozsáhlý: ztuhlé šíjové svalstvo, bolest hlavy, očí, uší, zubů, pocit knedlíků v krku, světélka míhající se před očima, hučení v uších, táhnutí žeber, bolesti v oblasti srdce, hrudníku, žeber (včetně jejich pootočení), útlak nervu způsobující bušení srdce, arytmie, bolest mezi lopatkami, řetězení bolestí do bederní páteře, pánve, kyčlí a kolen...
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/aktuality/stres-a-pohybovy-aparat-iva-bilkova-v-poradu-sama-doma-8-12-2020

 

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/pet-kroku-ke-zdravym-kloubum/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz