Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Svačina před sportem ano, nebo ne?

Svačina před sportem ano, nebo ne?

28.2.2022 - redakce Babinet.cz

Mnoho žen neví, jestli se před cvičením najíst nebo ne. S plným žaludkem se necvičí dobře, na druhou stranu bez dostatku energie se při sportu neobejdete. „Naplánujte si svačinu přibližně dvě hodiny před cvičením. Budete tak mít jistotu, že nebudete hladovět a jídlo vás nebude během pohybu brzdit,“ doporučuje Nikola Hanyšová.

fotografie: Freepik

Před sportem vsaďte hlavně na jednoduché sacharidy a volte tedy rychle stravitelné sacharidové potraviny s nízkým podílem vlákniny. Dle vašeho celkového energetického příjmu jich můžete přijmout 20 až 30 gramů. K nim můžete přidat maximálně 10 gramů bílkovin a 5 gramů tuků. Větší množství jednotlivých živin se nedoporučuje, aby nedošlo k přetížení trávicího traktu. Tělo by nestačilo dostatečně zásobovat pracující svaly během cvičení. Navíc by vás mohly během cvičení doprovázet pocity plnosti či nevolnosti.

Velikost a složení svačin vychází z celkového denního energetického příjmu, který se odvíjí od mnoha faktorů včetně věku, životního stylu nebo pohybových aktivit. Jednoduše řečeno, pokud pravidelně sportujete a udržujete si váhu, vaše svačina vypadá jinak, než u ženy, která má sedavé zaměstnání a ráda by se zbavila přebytečných kilogramů.

Příprava svačiny není žádná věda a stihnete si ji přichystat během pár minut. Stačí se držet několika základních pravidel. Dopoledne vsaďte na ovoce s bílkovinou. Kombinace ovocné fruktózy s bílkovinou zvyšuje pocit nasycení a současně snižuje glykemický index, což znamená, že se vyhnete pocitu hladu. Odpoledne ovoce nahraďte zeleninou.

Po cvičení

Jídlo po pohybovém výdaji bude odlišené podle toho, co od sportování očekáváte. Jestli chcete zhubnout, nabrat svaly, zmohutnět anebo udržovat váhu. Jestli chcete zhubnout, tak nejezte hned po cvičení, spíše naopak je dobré nejíst aspoň 1-2 hodiny a potom si dát jídlo – směs sacharidů, bílkovin a málo tuku. Pokud je ale vaším cílem naopak přibrání svalů, tak byste měla sníst do půl hodiny po cvičení něco sladkého (džus, banán) a do dvou hodin pak vyvážené jídlo.

 

zdroj: https://www.stobklub.cz/clanek/tipy-na-svaciny-pred-pri-a-po-cviceni/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

christiana66
28.2.2022 23:42

Před sportem jíst nemůžu, ale po sportu vydržím jen tak půl hodiny bez jídla, pak už cítím opravdu velký hlad.

Schejbalka
20.10.2022 02:01

Jaká je pro vás nejlepší svačina do fitka nebo všeobecně při sportu? Po čem člověku pak není tolik těžko?

Kuliskorenatka
22.10.2022 23:10

Hlavně něco lehkého suchary nebo tak, já jsem si začala do fitka a na sport kupovat tyčinky, které dokáží dodat ztracenou energii a rozhodně mi po nich nikdy není těžko. Sem tak je mlsám i doma jen tak u televize. Jsou totiž velmi dobré.

Schejbalka
26.10.2022 06:17

Jaké tyčinky? Nějaké müsli?

Kuliskorenatka
30.10.2022 22:53

Ne ne, nemyslím tím müsli… začala jsem si kupovat tyčinky plné energie od loskrupos.cz Jsou opravdu super, asi bych mohla říct, že jsem na lepší svačinu nenarazila.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz