Co se vám vybaví, je-li řeč o srpnu? Druhá půle prázdnin? Dovolená? Odpočinek, na který se v červenci nedostalo? Pozvolné pokukování po školních potřebách, které za chvilku budou vaše děti potřebovat? To všechno je s momentálně probíhajícím měsícem spjato úplně stejně, jako švestky. Ty právě teď dozrávají a rozhodně byste na ně měli vyrazit. Odměnou za sběr vám bude nejen opojně lahodná chuť tohoto ovoce a široké využití v kuchyni, ale také celá řada zdravotních účinků. Na léčivé síle švestek totiž příroda skutečně nešetřila.
fotografie: Freepik
Správná zralost
Někdo se na švestky vydává už během července a někdo vyčkává až na září. Obojí je možné. Srpen je však v souvislosti se švestkami jakousi zlatou střední cestou. Alespoň tak o správně načasovaném sběru nejčastěji mluví zkušení pěstitelé. Je však pravdou, že co odborník, to poněkud jiný názor. Jiní ovocnáři zase naopak radí ponechávat švestky na stromech zrát tak dlouho, jak je to jen možné.
Pokud se nedokážete přiklonit ani k jednomu odbornému názoru, můžete jít vlastní cestou a pohlídat si ukazatele, které vám o zralosti švestek také leccos napoví.
- pozornost věnujte pevnosti švestky, která je zároveň pěkně měkká
- když do letního ovoce kousnete, mělo by již být příjemně sladké a vaše chuťové buňky by měly cítit typicky švestkovou chuť
- nejspolehlivější známkou zralosti je však pravděpodobně opravdu to, když švestky začnou opadávat
Využití švestek
Jen velmi těžko lze psát o využití švestek, aniž by se člověku nesbíhaly sliny. Jen si představte všechny ty dokonale lahodné švestkové koláče s drobenkou, kompoty, marmelády, sladké omáčky například ke zvěřině, sušené švestky s tvarohem, či sušené švestky jako přílohu k masu, maminčiny švestkové knedlíky, švestkové nákypy, povidla. A když švestky? Tak samozřejmě i kvalitní a tak akorát pálivá slivovička.
Prospěšné jsou i pecky
Vzpomínáte si na zpracování pecek z třešní? Skvěle drží teplo a jsou proto fantastickou výplní nahřívacích zdravotních polštářů. Se sušenými peckami švestek je to úplně stejné. Pecky jednoduše nasušíme a vložíme do menšího bavlněného povlaku, který zašijeme. Při různých potížích, jako je například bolest hlavy, menstruační křeče, nebo miminkovská kolika, pak stačí pouze polštářek nahřát a přiložit na postižené místo.
Léčivé účinky švestek
V teplých dnech vás švestky, které jsou plné vlákniny, hezky zchladí a zároveň doplníte potřebné vitamíny, fosfor, draslík, železo i minerály. Kromě toho, že jsou švestky léta letoucí známé jako spolehlivé projímadlo, mají i spoustu dalších zdravotních přínosů.
- posilují a upravují trávení
- podporují zdraví střev
- skvěle detoxikují organismus
- podporují zdraví buněk
- působí jako prevence proti rakovině střev
- blahodárně působí na nervovou soustavu
- zmírňují stres
- navozují dobrou náladu
- rozhání únavu
- působí jako prevence proti osteoporóze
- působí preventivně proti infarktu
- zpomalují stárnutí
- doplní energii
- podporují plodnost
- napomáhají zlepšovat zrak
- posilují imunitu
- zmírňují revmatické bolesti
- působí blahodárně na srdce a cévy
- pomáhají proti mastným vlasům
napsala Bára Klímová
zdroj:
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-plums-prunes
https://www.naturalfoodseries.com/13-benefits-plums/
https://minnetonkaorchards.com/benefits-of-eating-plums/
https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/lebensmittel/obst-fruechte/pflaumen
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.