Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Přírodní terapie 1.: Termoterapie

Přírodní terapie 1.: Termoterapie

Zuzana Fuková

Milé dámy, mnohdy si s Vašimi malými zdravotními problémy můžete poradit i bez lékaře. Jedným ze způsobů je i termoterapie.

Termoterapie, to znamená léčení teplem, je jednou z nejstarších přírodních terapií. Název pochází od řeckých slov thermos - teplý, horký a therapeia - léčení. Samotná technika spočívá v různých způsobech nahřívání jednotlivých částí těla, což je podmíněno druhem zdravotních potíží. Hlavním cílem terapie je způsobit pomocí vysokých teplot rozšíření cév v bolestivém místě. V důsledku tohoto zákroku dochází k lepšímu prokrvení místa a tím také ke stimulování regenerace nemocných tkání. Lépe mohou být odstraněny produkty rozpadu a toxické látky, je urychlen metabolizmus a zvyšuje se odolnost celého organizmu. Tepelná léčba je velmi účinná u obtíží jako migrény, veškeré neuralgie, záněty nosních dutin, koliky, revmatizmus kloubů, neurozy, degenerativní artrozy, bolesti a atrofie svalů. Vždy je však nutné mít na zřeteli kontraindikace. Termoterapie se nesmí používat u vředové choroby žaludku, hemofilie(krvácivosti), zvýšené funkce štítné žlázy, u veškerého vnitřního krvácení, nedostatečné činnosti krevního oběhu, při vysokém krevním tlaku(hypertenze), nádorového onemocnění, zánětu pobřišnice nebo slepého střeva, poinfarktovém stavu a vysokých teplotách. Nesmí se nahřívat křečové žíly. Tuto léčbu je třeba přerušit také v průběhu těhotenství, v porodních stavech, u nemocných psychickými chorobami a lidí s duševními potížemi stáří, při stařecké nemohoucnosti.

Při léčbě teplem je třeba postupovat kvalifikovaně a opatrně, protože může mít na organismus velký vliv. teplo dodávané do daných míst musí být přesně dávkováno. V případě, že se nemocný začne cítit nepříjemně, je třeba léčbu okamžitě přerušit. Tepelné kúry můžeme aplikovat prakticky v kteroukoliv denní dobu, nejlépe však těsně před spaním, protože hodiny nočního odpočinku prodlužují pobyt organizmu v teplém prostředí a spánek má vliv na regeneraci.

K základním metodám termoterapie patří:

nahřívání horkým vzduchem

sluneční lázeň

písečná lázeň

rašelinové bahenní zábaly

horká koupel

sauna

horké suché obklady

nahřívání dekou nebo elektrickým polštářem

nahřívání termoforem nebo váčkem s horkým pískem

parafínové obklady

O jednotlivých metodách termoterapie se s Vámi budu postupně dělit na stránkách Babinec.NET.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz