Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Krtci vylézají na světlo. Jak je šetrně vyhnat ze zahrady

Krtci vylézají na světlo. Jak je šetrně vyhnat ze zahrady

5.2.2021 - redakce Babinet.cz

Krtek je velmi neoblíbený škůdce na zahrádce, dělá chodbičky a hlavně vyhrabává kopečky hlíny, které v záhonech se zeleninou, květinami a v anglických trávnících jednoduše nepotřebujeme. Přesto všechno jde o velmi obdivuhodného tvora.

Krtčí život je poměrně drsný, jsou jen ve tmě, pod zemí a vytvářejí chodbičky, kterými se        pohybují. Přežít jim pomáhají velké silné přední packy. Krtek není ale žádný dobrák. Je to hmyzožravec,, takže také predátor pro řadu zemních živočichů.

Jeho chodbičky mohou měřit až neuvěřitelných 100 metrů a vytváří je jen zmáněnými tlapičkami. Když zapojí přední i zadní nohy, tak hrne hlínu nahoru a vznikne krtina, která nám pije kver. Krtkova chodba je navíc asi jen 5 centimetrů vysoká a nachází se 10 centimetrů pod zemí.

Každý den tenhle „roztomilý krteček“ spořádá 20 až 30 žážal a červů. To je asi polovina jeho tělesné váhy. Chodby navíc tvoří také jednu velkou past pro potravu. Ta se do nich totiž propadává a on už si následně jen posbírá co mu sem přišlo. Má oči, ty ale rozeznají jen světlo a tmu, k tomu, aby jídlo našel, mu slouží perfektní čich.

Pozorovatelé také zjistili, že existuje určité spojení mezi krtky a houbami slzivkami. Pro ty je totiž výborný krtčí trus. Jsou totiž velmi čistotní, nechtějí mít v chodbách nepořádek a chodí stále na jedno místo. To je vhodné pro růst těchto houbiček.

Krtek ale neškodí jen tím, že podhrabává zeleninu nebo dělá neoblíbení hromádky. On k tomu všemu právě vyjídá žížaly, které naopak na zahrádkách velmi potřebujeme, ony totiž kypří a provzdušňují půdu. K tomu všemu potřebujeme také jejich trus, který půdu pro změnu dobře pohnojí.

Jak se krtka zbavit

Říká se, že krtek vylézá ze země každou lichou hodinu. V takovém případě na něj čeká velké nebezpečí v podobě dravců, kteří by si na něm rádi pochutnali. Pro zahradníka je to ale skvělá příležitost, protože jej můžete sebrat třeba do kýble a odnést někam, do volné přírody, kde nebude škodit. Když vyleze ven, tak prostě zabloudil.

  • Proti krtkovi dobře působí vysazování pryžce křižmolistého.
  • Pokud jsou krtince na místech, kde vám až tolik nevadí, je prý efektivnější nelikvidovat je. Když srovnáme krtinec se zemí, omezíme krtkovi přísun vzduchu. A to se mu líbit nebude. Ihned svůj výtvor přispěchá opravit, nebo udělá nový
  • Nejčastěji doporučovanou radou je skleněná láhev. Láhev bez dna vsuneme do nory tak, aby vyčníval otvor. Zvuky, které v láhvi vyluzuje vítr, se krtkovi vůbec nezamlouvají.
  • Oblíbená je plašička z PET lahve (větrníček, který dělá hluk a vibrace se přenášejí do země)
  • Elektroakustické odpuzovače jsou také jednou z variant
  • V boji s krtkem se často osvědčí i nekastrovaná kočka
  • Stejně jako tomu bylo v případě kuny, doporučuje se vytasit se na krtka s lidskými vlasy, nebo psími chlupy. Krtek by měl z těchto pachů vycítit predátora
  • Můžete také zkusit krtka vyčoudit dýmovnicí. K této babské radě se přiklání i někteří odborníci

 

foto: pixabay.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

kočkoun
7.2.2021 18:06

Zmáněné žážaly nám taky pijí kver.

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz