Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zabydlela se u vás kuna? Osvědčené babské rady, jak se jí zbavit

Zabydlela se u vás kuna? Osvědčené babské rady, jak se jí zbavit

22.5.2020 - redakce Babinet.cz

Kuna opravdu není návštěvou, o kterou by někdo stál. Rozkouše, na co přijde, takže paseka, kterou kuna dokáže nadělat, vás také může přijít pěkně draho. Během noci dělá nesnesitelný randál a to, co po ní zůstává, rozhodně nevoní po fialkách. Co se ale kun a jejich vypuzení z vašeho obydlí, nebo auta, týče, je to spíš sázka do loterie. Rad, jak se zbavit kuny, totiž existuje spousta, ale ne každá funguje každému. Nad tím, co si jeden nemůže vynachválit, někdo druhý dávno zlomil hůl. Platí to i pro akustické, nebo ultrazvukové odpuzovače, které můžete koupit. Dokonce i ty někomu pomohou, a někomu ne. My se dnes ale podíváme na babské rady.

  • Trus kočkovitých šelem

Možná tenhle tip zní jako absurdita měsíce. Avšak ti, kteří se kun definitivně zbavili přesně tímto způsobem, si to rozhodně nemyslí. Účinnost této metody potvrzují i hojné prosby o lví a tygří výkaly. Této poptávce, se kterou se lidé ve velkém na zoologické zahrady obracejí, je někde vyhověno a jinde zase ne. Za pokus to však určitě stojí. Poohlédněte se po kontaktu na nějakou zoologickou zahradu a zeptejte se, zda by vám exkrementy kočkovitých šelem nepodarovali.

  • Lidské vlasy

Další, často doporučovanou radou, jsou lidské vlasy. Konkrétně má jít o vlasy pánské, nebarvené a ustřižené před umytím. Chuchvalce vlasů můžete rozházet v místech, kde se kuna pohybuje. Někdo chuchvalce vlasů fixuje do silonkových ponožek a na různá místa pak zavěsí. Tento vlasový odpuzovač je nutné obměňovat dle potřeby.

  • Psí chlupy

Trsy psích chlupů můžete proti kunám používat úplně stejně, jako zmíněné lidské vlasy.

  • Vlastní moč

V tomto případě jde o trochu choulostivý, pro někoho až nechutný, či neslušný způsob, ale po trusu šelem se zdá být druhým spolehlivě nejúčinnějším. Když si vlastní teritorium označkujete svou močí, kuna by vám měla dát pokoj. Babské rady praví, že moč můžete aplikovat na půdu, nebo na různá místa kolem domu.

  • Naftalín

Na internetu, i v některých drogeriích, jsou stále k dostání naftalínové válečky, nebo kuličky. Ty pak stačí rozvěsit tam, kde se kuna nachází. Tento způsob je opěvovaný i tehdy, když vás kuna trápí v autě.

  • Silně aromatické vůně

Pokud se vám někdy někdo netrefil do vkusu s parfémem a opravdu byste na sebe v životě nekápli ani kapku takové vůně, můžete teď parfém ještě využít. Nechte jej otevřený, bez rozprašovacího aplikátoru, otevřený na půdě. Silné vůně prý kunám taktéž nejsou vůbec sympatické.

  • Nafta

Kousky látky namočené do nafty jsou také možností. Stačí je rozházet po půdě.

 

Napsala Bára Klmová

Ilustrační foto: thesun.ie

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Ferdinand Mravenec
22.5.2020 09:00

Milá Báro. S pobytem a činností kun v lidském obydlí, případně jeho blízkosti, jisté zkušenosti mám, a proto si dovoluji Váš článek komentovat. Že fungují exkrementy velkých kočkovitých šelem a máte pokoj od malé lasicovité šelmičky, tak to opravdu potvrzuji. Jenže ono to není až tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Vašemu obydlí se potom nebudou zdaleka vyhýbat jen kuny. Jste-li chovatelem či majitelem psa nebo kočky, připravte se na to, že Váš miláček bude mít poměrně dost dlouhou dobu silné trauma z pobytu v místě "ohraničeném" lvem nebo tygrem. Alespoň tak dlouho, dokud pach velké kočky "nevyčichne". A počítejte s tím, že čich koček a psů je sakra výkonný. Takže až zmizí pach lva, zmizí i stres Vašich chovanců. Jenže pak zmizí i strach kuny z ošetřeného místa a máte podnájemnici znovu doma... Stějně "perfektní" rada je lidská moč. Zkuste si to třeba na půdě v létě. Sebe z budovy vypudíte zaručeně, o kuně to netvrdím, nevím. Dostatečným důkazem jsou okolí hospod. Nenapadlo by mne močit si v objektu na půdu... Naftalín lze použít proti molům v šatní skříni, ale rozhazovat jej jako snadno sublimující těkavou hořlavinu na vyhřátou (v létě) půdu je trochu risk. To samé platí o kusech látky namočených v naftě. V lepším případě si "koledujete o mastnou" pokutu od požární inspekce (pokud se to dozví), v tom horším o vyhořelou nemovitost (a tutéž pokutu od inspekce, protože po vyšetření příčiny požáru ji navíc jistě udělí). Sečteno a podtrženo, všechny Vaše rady proti kunám jsou pro "kočku" nebo jen na škodu. Nejlepší je prevence, t.j. utěsnění domu, chalupy a nebo chaty tak, aby se toto roztomilé zvířátko na půdu vůbec nedostalo a je od něj navždy pokoj bez toho, abyste smrděli nebo vyhořeli...

Oliva
22.5.2020 10:14

Mne se podarilo vyhnat kunu cesnekem, levanduli a hlukem. Nechala jsem tyden pustene radio a kuna se presidlila jinam.

Jonatan
22.5.2020 13:41

S Ferdou Mravencem bych ve všem souhlasil, ale s tou jeho radou na závěr tomu nasadil korunu. Ty všechny rady od Báry byly sice pro kočku, ale ta rada Ferdova je ze všech ta nejhloupější. Kuna se totiž dostane kamkoli chce. I těžkou střešní tašku snadno nadzvedne (jak jsem byl sám očitým svědkem), prokouše se čímkoli a kamkoli. A radit někomu, aby tomu zabránil znamená poslat ho do nikdy nekončícího, těžkého a marného boje.........Ale i snaha se cení. Tady je totiž každá dobrá rada drahá.

Zdenka1
22.5.2020 20:35

Taky s tímto stvořením máme problém. Náš dům prodělal rekonstrukci a pak se k nám nastěhovala kuna. Prokousala podbití, vytrhala skelnou vatu i parafolii. Škoda neuvěřitelná. Zkoušeli jsme co se dalo, vlasy, vejce, do kterých jsme stříkli fridex, levanduli, česnek, elektronické odpuzovače a všechno k ničemu. Máme ložnici v patře a nad ložnicí v podbití máme každým rokem mladé. V noci to piští, strašné. Nevadí jim ani když na ně křičím. Tady je opravdu každá rada drahá.

Oliva
5.6.2020 19:35

Pani Zdenko, kuny maji rady klid. Vase loznice a prostor nad ni je pro ne asi idealni misto. Zkuste nechat v loznici zapnute radio asi tyden, pekne nahlas, chodte tam nekolikat za den tleskat a kricet. U nas to zabralo. Navic jsem ji pripravila na tacek nekolik strouzku cesneku a levanduli. Kazdopadne jsme se ji zbavili.

Stastnypavel
4.11.2020 08:08

Také musím uznat, že po všech snaženích jsem musel použít elektronický odpuzovač z internetového obchodu delisa .cz, který mě konečně dokázal problému s kunou v domě zbavit. Je to do zásuvky, takže se o něho člověk nemusí ani starat.

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip