Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Zvíře jako dárek Vánocům? Pro malé děti určitě ne

Zvíře jako dárek Vánocům? Pro malé děti určitě ne

28.11.2020 - redakce Babinet.cz

Vánoce se kvapem blíží a vy se rozhlížíte a nakupujete dárky. Letošní svátky budou jiné. Do obchodů se zřejmě nepodíváme. A tak nezbývá než nakupovat on-line. Zverimexy ale jedou dál a právě zvířata bývají velmi častým a často také ve finále velmi nechtěným a velmi špatně odřeknutelným dárkem.

To, že se po Vánocích zaplňují útulky a zvířecí azyly je známá věc. Každoročně se také všude mluví a píše o tom, proč zvíře nekupovat jako dárek pro děti. Přesto si lidé stále neuvědomují, jaký nesmysl je koupit zvíře, pokud po něm zamýšlený obdarovaný celý život tajně netouží.

Pořídit si domů živou bytost, ač sebemenší, ale není jen tak. K živému tvoru, který s námi bude sdílet domácnost, máme odpovědnost.  Zvířátku musíme věnovat nejen lásku, ale také péči a čas. Domácí mazlíček není hračkou. Tak jako my máme své potřeby, mají své potřeby i zvířata.  Ta mají jen nás, jsou na nás závislá a od naší péče se odvíjí délka a kvalita jejich života. Při neuváženém rozhodnutí mohou být i na obtíž. Správný výběr zvířete je základem dobrého vztahu i spokojenosti člověka a zvířátka.

Malému a nezkušenému dítěti ne

Zvíře se také nikdy nekupuje pro dítě. Váš potomek může být jakkoli dobře vychován, není zralý na to, aby se stara o zvíře. Zvláště v případě, jedná-li se o malé dítě. I to si tedy řádně promyslete, protože ve finále zvíře nekupujete dítěti, ale sobě.

Zde si dovolím malou osobní poznámku. Jako malá jsem toužila po králíkovi či po morčeti a dostala jsem křečka. Tedy zvířátko sice chlupaté, leč nastavené tak, že celé dny spí a aktivní je až v noci. Bylo mi tak sedm let, spát jsem chodila v osm a poslouchala jsem jedině výčitky, že se o křečka nestarám, nehraji si s ním a nečistím mu klec. No a kdy taky, že ano? I takové věci je dobré zohlednit při nákupu zvířete.

Pokud vaše dítko otravuje a moc chce chlupatého kamaráda, uděláte lépe, pokud jej přihlásíte, v lepší době, do chovatelského kroužku, ať se nejprve ukáže. Ušetříte nervy sobě i okolí. A kamarádům, rodičům, nebo komukoli zvíře kupte jedině tehdy, pokud opravdu stoprocentně víte, že ho chce. Jako vánoční dárek zvíře nikdy nepořizujte. Je to asi nejhorší možné rozhodnut, protože jde o dobu, kdy se špatně hledá náhradní páníček. Útulkům a azylům byste také jen zbytečně přidělali práci navíc.

 

napsala Zuzana Zelenková

foto: topdogtips.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz