Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pozor - klíšťata jsou opět tady. Největší mýty o klíšťatech a očkování

Pozor - klíšťata jsou opět tady. Největší mýty o klíšťatech a očkování

29.5.2020 - redakce Babinet.cz

Nejvíce infikovaných klíšťat se vyskytuje na území České republiky a jejich počet rok od roku stoupá a s tím stoupá i počet nakažených. Klíšťovou encefalitidou se lze nakazit nejen přímo od klíštěte, ale také např. pitím nepasterovaného mléka. Jak správně vyndat klíště a kde si na jejich přítomnost dát největší pozor? Přinášíme vám seznam největších mýtů a polopravd, které o klíšťatech kolují.

Klíšťata žijí pouze v lesích a mohou na vás skočit ze stromu.

Výskyt klíštěte je sice opravdu nejvyšší v listnatých a smíšených lesích, neznamená to ovšem, že na něho nemůžete narazit třeba na sídlišti. Obezřetní byste měli být všude tam, kde jsou traviny vyšší než 20 cm. Ze stromu na vás ale neskočí. Klíště se pohybuje v relativně nízkém prostoru do jednoho metru nad zemí, kde číhá na procházející kořist (člověk, pes, kráva). Ke svému životu potřebuje vlhkost, takže se hojně vyskytuje i na březích vodních toků a ploch. Statistiky uvádějí, že 90 % nakažených lidí se věnovalo v době kontaktu s klíštětem práci na zahradě, kempování nebo pěší turistice. Na zahradě proto udržujte co nejnižší trávník a na podzim spalte shrabané listí, pod kterým klíšťata přezimují.

Nejvíce klíšťat se vyskytuje uprostřed léta.

Klíšťata nemají ráda teplo, ale především vlhko. Při extrémně vysokých teplotách jim vlhkost chybí a tak se schovávají pod zem. Největší výskyt je proto na jaře – od března do června a potom na podzim -  od září do zimy, dokud nepřijdou mrazy.

Nemám sladkou krev, klíšťata na mě nepůjdou.

Je pravda, že klíšťata se řídí čichem a vnímají pach lidí, vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý. Traduje se, že pot mění složení po požití piva a česneku a jeho pach pak klíště odpuzuje, ale žádné výzkumy nepotvrdily tuto souvislost. Odpuzuje je pach repelentů, ale jelikož časem vyprchají, ochrana není trvalá. Vyzařované teplo a vydechovaný oxid uhličitý ovlivní jen místo, kam se klíště zakousne.

Když se obléknu do světlého oblečení, klíšťata to spolehlivě odpudí.

Barva oblečení nemá pro klíště žádný význam. Pravdou je, že na světlém oblečení máte šanci klíště zahlédnout a můžete ho odstranit dříve, než se zakousne. Klíšťata se hůře zachycují na hladký materiál a špatně po něm šplhají. Nejvhodnějším oblečením do přírody proto jsou dlouhé světlé kalhoty, nejlépe s gumou přes kotníkovou botu nebo s nohavicemi zastrčenými do ponožek.

Klíště nejdříve pokapeme olejem a potom vytočíme po směru hodinových ručiček.

Pokud klíště pokapete olejem, nebo namažete krémem, udusíte ho. Vyhráno ale nemáte. Klíště se nepustí, naopak vyvrhne do rány obsah svého trávicího ústrojí, čímž zvýšíte jen riziko možné nákazy. Klíště tedy v žádném případě ničím nenatírejte. K jeho vyjmutí pak nepostačí ani otáčivý pohyb proti či po směru hodinových ručiček. Klíště se má odstraňovat pinzetou nebo speciálními kleštěmi kývavým pohybem (vyviklat). Po odstranění je nutné místo pečlivě vydezinfikovat.

Očkovat lze pouze v zimě.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1–3 měsíců.

Očkování má nežádoucí účinky.

Očkovací látka proti klíšťové encefalitidě je vysoce bezpečná. Jsou známé lokální nežádoucí účinky, které se mohou objevit po podání vakcíny: zarudnutí, otok, mírná bolest v místě vpichu, apod. Po první dávce se může v ojedinělých případech objevit i teplota nad 38°C, popřípadě s bolestmi hlavy, nevolností a zvracením. Tyto příznaky obvykle velmi rychle odezní. Podávání dalších dávek bývá prakticky bez shora uvedených nežádoucích příznaků.

Když člověk chytne klíště mezi jednotlivými dávkami očkování, onemocní a průběh nemoci to mnohem zhorší.

Po očkování první dávkou se postupně začínají tvořit protilátky. Téměř 100% ochrana ale nastupuje asi dva týdny po aplikaci druhé dávky. Pokud v mezidobí mezi aplikováním vakcíny chytíte infikované klíště, rozhodně to nezpůsobí zhoršení průběhu onemocnění. Po aplikaci třetí dávky pak ochrana trvá po dobu 3 – 5 let.

Po očkování na mě klíšťata nepůjdou a vakcína mě ochrání před všemi nemocemi, které přenášejí.

Očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě vás ochrání jen před touto nemocí. Na lymskou boreliózu očkovací látka zatím neexistuje. Očkování nezabrání ani tomu, aby se na vás klíště nepřisálo.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip