V dřívějších dobách se říkáválo, že rok má pět období - jaro, léto, podzim, zimu a masopust. Posledně jmenované je zvláštní období, kdy vládne ještě zima, ale ve vzduchu už je cítit jaro. Je to období plné veselí a dobrého jídla. Oficiálně se období masopustu počítá od Tří králů do Popeleční středy - následuje období 40-ti denního půstu před Velikonocemi. Nejvíce známé z celého tohoto období jsou tzv. ostatky, což jsou tři dny, a sice neděle-pondělí-úterý právě před již zmíněnou Popeleční středou. A právě toto období je pak nejvhodnější k pořádání hodokvasů. Panovalo přesvědčení, že člověk má jíst a pít co nejvíce, aby vydržel po celý následující rok. A tak se stoly prohýbaly pod mastnými a tučnými jídly. Pečené vepřové, bůček, jitrničky či kachna se zelím, to vše bylo povoleno. A klasickým masopustním jídlem byly a dodnes jsou koblihy.
A právě koblihy budou středem našeho zájmu. Masopustní kobliha je údajně jediným pokrmem, který se již v 1. století rozšířil po celé zemi coby neodmyslitelný a opravdový masopustní chod. Tomuto moučníku byla dříve přisuzována magická síla. Několik kousků z první upečené várky koblih se vždy uschovalo, usušilo a posléze rozdrtilo na prášek. Během roku se pak tento prášek přidával do krmiva nemocným zvířatům. Osobně upřednostňuji koblihy raději sníst, nežli sušit. Ovšem proti gustu žádný dišputát, že ano :)
Masopustní koblihy
- 400 g polohrubé mouky
- 200 g hladké mouky
- 8 žloutků
- 3 lžíce moučkového cukru
- 100 g másla
- 0,3 l mléka
- 42 g droždí
- 3 lžíce rumu
- sůl
- marmeláda
- olej
Do vlažného mléka vsypeme lžíci cukru, lžíci mouky a rozdrobíme droždí. Necháme vzejít kvásek. Mouku smícháme se zbylým cukrem, špetkou soli, vzešlým kváskem a změklým máslem, v němž jsme ušlehali žloutky. Těsto důkladně propracujeme vařečkou, přikryjeme utěrkou a necháme asi hodinu vykynout. Pak jej na vále vyválíme asi na 1 cm silnou placku, vykrájíme kolečka, lžičkou naneseme marmeládu, prázdným kolečkem přikryjeme, okraje stiskneme a přesahující těsto odkrojíme. Ještě chvíli necháme kynout. Mezitím rozehřejeme větší vrstvu tuku, aby v něm koblihy plavaly. Smažíme po obou stranách dozlatova. Usmažené koblihy pocukrujeme.
Vaše názory
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.