Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Víte, že rakovina prsu může postihnout i ženy okolo 20. roku?

Víte, že rakovina prsu může postihnout i ženy okolo 20. roku?

20.10.2019 - redakce Babinet.cz

Rakovině prsu nezáleží na věku, pohlaví a ani tolik na genetické predispozici. Může jí onemocnět žena ve věku okolo dvaceti let, stejně jako muž. Mnohé fámy, které se šíří šeptandou nebo je naleznete na internetu, vznikly z nevědomosti lidí a bohužel někteří je považují za pravdy. Proto jsme se rozhodli společně s jedněmi z nejpovolanějších, ve spolupráci s MUDr. Miroslavou Skovajsovou, Evou Knappovou a ženami z projektu Bellis osvětlit pravdu o rakovině prsu.

Mezi nejčastější zhoubné nádorové onemocnění u žen jednoznačně patří rakovina prsu. Která jen v České republice každý rok postihne 7 000 žen. Na celém světě je toto číslo však mnohonásobně vyšší! Každý rok onemocní rakovinou prsu více než 1,67 milionu žen. Dobrou zprávou je, že i když se výskyt zvyšuje, řada pacientek přichází v ranném stádiu, kdy je šance na úspěšnost léčby vysoká.

O této nemoci ale stále koluje mnoho nepravd, které mohou vést k zanedbávání prevence.

7 nejčastějších výmyslů o rakovině prsu!

Mamograf způsobuje rakovinu

Zatím nebylo prokázáno, že by tlak, který mamograf na prsní tkáň během vyšetření vyvine, škodil zdraví.

Mamograf lze nahradit ultrazvukem

Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hustou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. V případě podezřelého nálezu je samozřejmě ideální spojení obou metod.

Na rakovinu prsu jste ještě mladá

Rakovina prsu se objevuje v různém věku. Nejmladším pacientkám může být okolo 20 let. V tomto věku je onemocnění velmi zákeřné. Proto je důležité dbát na prevenci a při jakémkoliv podezření vyhledat lékaře.

Ženám, kde se v jejich rodině nevyskytla rakovina prsu, onemocnění nehrozí.

Jestliže nikdo z rodiny neprodělal rakovinu prsu, neznamená to, že vás nemůže toto onemocnění postihnout. Pravidlo ale platí i obráceně. V rodině, kde se nemoc vyskytla, nemusí postihnout další ženy.

Rakovina prsu je jen ženská záležitost

Každý rok v České republice onemocní rakovinou prsu 70 mužů a každý sedmý zemře. Rakovinu prsu u mužů málokdo předpokládá, a proto je často diagnostikovaná pozdě.

Cysta v prsu znamená rakovinu

Každý nález nemusí znamenat rakovinu. V osmi z deseti případů jde o cystu, tukovou bulku nebo hormonální uzlík. Cysta nepředchází rakovině prsu.

S menšími prsy klesá riziko zhoubného nádoru

Zde platí rčení, na velikosti nezáleží. Vyšetření velkých prsou trvá sice déle, pravděpodobnost onemocnění je ovšem stejná.

Na všechny tyto nepravdy existuje jediná odpověď: Nepodceňujte tuto nemoc, a hlavně nepodceňujte prevenci!

Se svým příběhem se nám svěřuje pacientka z Aliance žen proti rakovině prsu, Jindra Mařincová. „Ačkoliv máme rakovinu prsu v rodině, stejně jsem si říkala, mě to nemůže potkat. Maminka na rakovinu prsu umřela v 68 letech. Mně byla rakovina diagnostikována v 52 letech. Bulku jsem si nahmatala poprvé na dovolené, když jsem si oblékala nové plavky. Nejdříve jsem cítila bouličku, ale nevěnovala jsem jí pozornost. Myslela jsem si, že mě štípl komár. Po dovolené se mi boulička zdála větší, a tak jsem šla na mamografické vyšetření a následně na sonografii, kde mi zjistili, že boulička má již 3 centimetry. Během měsíce jsem šla na operaci a nádor mi vyndali. Stále jsem se moc bála, ale měla jsem velikou podporu rodiny, která se mnou soucítila a stále mě podporovala. Takže jsem se rozhodla dát do boje maximum, abych se z nemoci dostala.“

Kärcher pomáhá

Kärcher se rozhodl také pomoci. V roce 2018 uvedl na trh limitovanou edici proslulé aku stěrky na okna Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon v růžovobílé barvě, jejíž koupí přispíváte 50 Kč na podporu prevence rakoviny prsu. „Za první rok patří velké poděkování všem, kteří ji zakoupili. Vybrali jsme víc jak 319 tisíc korun,“ říká jednatelka společnosti Kärcher, Milada Skutilová. V roce 2019 s tímto projektem pokračujeme a věříme, že se zapojí co nejvíce lidí.

Aku stěrka Kärcher WV2 Premium Pink Ribbon (doporučená akční cena 1390 Kč) umyje okna snadno, rychle a beze šmouh. Padne hezky do ruky, je lehká, váží pouhých 600 g a díky baterii vydrží pracovat až 25 minut. Její koupí přispíváte 50 korunami na boj a prevenci proti rakovině prsu. Věříme ve šťastné konce.

 

Více informací – www.karcher.cz

https://www.karcher.cz/cz/pravda-o-rakovine-prsu.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip