Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Suchá pokožka: jak jí předejít?

Suchá pokožka: jak jí předejít?

8.2.2019 - redakce Babinet.cz

Každý, kdo se někdy potýkal s problémem velmi suché pokožky, chápe frustraci, která přichází s hrubou, napjatou, popraskanou a svědivou kůží. A v zimě, při velkých mrazech, je tento problém ještě větší a citlivější.

Cesta za krásnou pokožkou ale nemusí být tak velkým bojem a správná péče může okamžitě obnovit hebký pocit vaší kůže. Suchá pokožka bývá obvykle důsledkem úbytku přirozené tvorby tuku a narušením obranných mechanizmů kůže. Z těchto důvodů kůže ztrácí schopnost udržet si vlhkost, je přecitlivělá a v průběhu dne se poškozuje.

Prvním krokem k nápravě a předcházení suché pokožky je umět rozeznat svůj typ pleti.

Stejně důležité je i určení faktorů v našem prostředí, které mohou být spouštěčem problému.

Pokožku  mohou poškodit jednoduché denní aktivity, jako je dlouhý pobyt v místnostech s centrálním vytápěním a klimatizací, nebo sprchování bez užívání zvláčňujících sprchových gelů. Stejně tak jako by měly dávat větší pozor na účinky prostředí ženy, které mají přirozeně suchou pokožku, tak i všichni ostatní mohou zlepšit její stav tím, že udělají drobné změny ve svých denních návycích.

Je vhodné omezit přímý styk pokožky s tvrdými látkami a přijímat dostatečné množství tekutin. Ve vaně nebo sprše je lepší strávit kratší čas a agresivní mýdlo nahradit sprchovými gely bohatými na zvláčňující látky. Především lidé, kteří trpí pocitem suché pokožky, by měli denně používat přípravky, které jí dodají dostatek vláhy a ochrání ji v průběhu celého dne.

Jednou z možností, jak se starat o suchou pokožku, je časté používání kvalitních hydratačních přípravků. Nejúčinnějšími jsou ty speciálně vyvinuté pro extra suchou pokožku s dostatkem hydratačního krému a vyživujícího oleje. Obě tyto látky promění suchou pokožku na hebkou a krásnou, kterou budete s hrdostí ukazovat.

 

jak předejít suché pokožce?

- Sprchujte nebo se koupejte denně maximálně 15 minut

- Používejte vlažnou (ne horkou) vodu

- Namísto používání běžných mýdel, používejte ty s přidanými zvláčňujícími látkami.

- Vysušte (nedrhněte) svoji pokožku pořádně jemným ručníkem

- Po sprchování nebo koupání ihned použijte zvláčňující přípravek

- Používejte hodně a často zvláčňující/hydratační přípravky na tělo, obličej a ruce

- Udržujte váš domov, zvláště vaši ložnici vlhkou používáním zvlhčovačů

- Vyhněte se styku pokožky s tvrdými látkami, a místo toho používejte jemné materiály jako je bavlna nebo hedvábí

- Dodržujte pitný režim tím, že budete mít vodu neustále s sebou a po ruce. Tak se vám snadněji podaří dodržet konzumaci doporučených dvou litrů tekutin denně

- Vyhněte se dlouhému pobytu na slunci a v případě, že musíte být na něm, chraňte si kůži přikrývkou

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip