Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Sbohem celulitido! Víme, co na ní platí

Sbohem celulitido! Víme, co na ní platí

14.11.2018 - redakce Babinet.cz

Víte, jaké je nejdiskutovanější kosmetické téma mezi ženami všech věkových kategorií? Ano, tušíte správně: je to CELULITIDA!

Dle odborníků se až 70% všech žen potýká s příznaky tzv. pomerančové kůže. A není divu. Tyto nepopulární dolíčky jsou jakýmsi vedlejším produktem přírody: například během těhotenství se pojivová tkáň ženské pokožky stává díky kolagenu a elastinu velmi pružnou, aby se mohla maximálně napínat. Tato poddajnost pokožky je však nemilosrdně využita tukovými buňkami. Ty pak pronikají mezi pružná vlákna pojivové tkáně pokožky, zvětšují svou původní velikost až 60krát a tak vytváří nerovný, pomerančový povrch pokožky.

Do jisté míry neprávem je celulitida považována pouze za výsledek nevyrovnané stravy a nedostatku pohybu. Vzniká však i ze spousty dalších, těžko ovlivnitelných důvodů: ukládání tuku a činnost lymfatických žláz jsou řízeny hormony, takže jakékoliv hormonální změny v těle mohou mít za následek právě vznik pomerančové kůže. Navíc pružnost a pevnost pojivové tkáně pokožky ovlivňují i genetické dispozice.

Takže, co s tím? Miliony žen na celém světě spoléhají na přípravky proti celulitidě a zpevňující tělovou kosmetiku. A často jsou ochotné investovat i nemalé částky:

V minulém roce byla na západoevropských trzích utracena za anticelulitidní a zpevňující péči více než 1 miliarda dolarů. Nejvíce spotřebitelů najdeme ve Francii, následuje Itálie, Španělsko, Německo a Velká Británie.

 

Tím, co dokáže účinně pomoci v boji proti celulitidě, je spalovač tuků L-karnitin, používaný například v kosmetice. Jedná se o přírodní substanci podobnou vitamínům, která je přirozenou součástí každé buňky těla. Již během dětství však jeho množství v pokožce začne významně ubývat. L-karnitin je již důvěrně známý jako součást potravinových doplňků a účinný pomocník při dietních programech. Bylo potvrzeno, že molekuly L-karnitinu nejen pronikají do tukové vrstvy pokožky, ale zároveň napomáhají přeměně tukových buněk, na čistou buněčnou energii.

 

Co je L-karnitin?

Karnitin je po chemické stránce látkou velmi podobnou aminokyselinám, výrazně stimuluje využití mastných kyselin v tukových buňkách jako zdroje energie.

V praxi to znamená, že L-karnitin nám může výrazně pomoci při boji s nadváhou, dokáže totiž velmi účinně spalovat tuky.Princip účinku spočívá v přenášení molekul mastných kyselin (tedy tuků) do buněk, kde dochází k jejich oxidaci.

Během několika posledních let se stal L-karnitin doslova hitem při řešení problémů s přebytečnou váhou, ale našel výrazné uplatnění i ve vrcholovém sportu.

To ale není vše, seriózní vědecké studie dokázaly nejen, že karnitin je skutečně účinným doplňkem pro spalování tuků, ale zvyšuje i odolnost k fyzické zátěži a zlepšuje duševní činnost.

Dalšími ,,vedlejšími" a pro nás přínosnými účinky je také prevence aterosklerózy, ochrana srdečního svalu (výborné pro kardiaky) a zlepšená obranyschopnost proti nemocím.

L-karnitin je také doporučen světovou Zdravotnickou organizací jako prevence infarktu.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip