Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Padá na vás podzimní únava? Jak ji rozehnat a cítit se fajn? Vsaďte na tyto drobnosti!

Padá na vás podzimní únava? Jak ji rozehnat a cítit se fajn? Vsaďte na tyto drobnosti!

22.9.2018 - redakce Babinet.cz

Byť je podzim úžasně barevný, inspirativní a promítá se v něm  voňavý příslib adventu, mnoho lidí by ho z roku nejradši úplně vyšachovalo. Plískanice, déšť, pošmourno, vítr a bláto. Tyto nepříjemnosti se většině ihned vybaví, když je o podzimu řeč. A to jsme se ještě nedostali k té příšerné podzimní únavě. Už ráno padání víček začne a drží se vás až do večera? Nemáte žádný elán a všechno se zdá být stokrát namáhavější? Tento podzim se rozmazlujte a společně s našimi tipy s únavou zatočte.

Pořádně spěte, dodržujte pitný režim a pozor na jídelníček

Že jste to čekali? Pak jste odhadovali správně. Nicméně ano, tato zásadní pravidla jsou prostě neměnná. Nač se je také snažit měnit, když tak bezvadně fungují? Ať chcete nebo ne, ve spánku, vodě, vitaminech, hořčíku a jídelníčku tkví polovina úspěchu. Když přidáte ještě pohyb, jste šťastný a zdravý člověk nejen na podzim.

Dopálilo vás teď snad, že tohle přece víte a není to žádná rada? Výborně. Pak jste se jen utvrdili v tom, že o těchto základních stavebních kamenech úspěchu a zdraví sami máte to nejlepší povědomí a můžeme tak v klidu přejít ke kapesnímu seznamu rychlé pomoci proti podzimní únavě.

Jak rozehnat vyčerpání a únavu? Podzim si zpříjemněte.

 • Ač se to snad bude zdát jako nic moc tip a pro jiné je to naopak samozřejmostí … vsaďte na svíčky. Obzvláště ty vonné na lidskou psychiku fungují jako elixír života. Měkké, laskavé světlo, kterým na vás svíčky působí, vám vlijí novou krev do žil. Bude vám příjemně a na problémy se nebude nabalovat tma, která je ještě zveličuje a činí děsivějšími.
 • Neexistuje vlastně špatné počasí. Jen nevhodné oblečení. Pohodlně a vhodně se oblečte, obujte správné boty a vyrazte ven. Nadýchejte se čerstvého, ostrého vzduchu. Projděte se, mrkněte na barvy přírody, i když nejste zrovna tenhle bioekomegagigalesní typ. Vyčistíte si hlavu, protáhnete se a únavu rozchodíte, aniž byste to vlastně zaregistrovali.
 • Neuzavírejte se před světem. Samozřejmě, že když nemáte zrovna echt brilantní náladu, budete jen těžko příjemným společníkem. Ale tady skvěle zafunguje otrlejší kamarádka, sestra, kolegyně, nebo kamarád. Lidé, kteří to s vámi nevzdají a ještě vykouzlí na vaší tváři nenucený úsměv, jsou na podzim k nezaplacení. Nezapomeňte jim to pak vrátit. I vámi podaná ruka zlepší náladu a přináší dobrý pocit. A dobrý pocit určitě není nic, co by únavu prohlubovalo, nýbrž přesně naopak.
 • Vana, horká koupel a vonná sůl. Kdy jindy? Řekněte kdy? Najdete snad během roku ideálnější příležitost k vonné, dlouhé a maximálně relaxační koupeli?
 • Nezatracujte ani hudbu. Určitě máte svou oblíbenou notu, která vám k podzimu sedí. Tak sluchátka do uší, hlasitostí nešetřete a klidně hoďte nohy nahoru. Nebo si svižně a rychle ukliďte. Nebo v hudební společnosti klidně koukejte z okna, ale udělejte jednou bez ohledu na to, zda vás tlačí čas či ne, něco, co je vám právě teď příjemné.
 • Ani bylinné čaje nejsou k zahození. Zahřejí, zklidní a léčí. Pokud vám nepomohou, určitě vám neuškodí. Neváhejte se doptat odborníka na bylinky, co by vám proti únavě doporučil.
 • Pusťte si už konečně film, na který se celé léto nedostalo. Dost možná u něj usnete. A právě tady ať vás ani nenapadne, aby vám to bylo líto. Příjemné schrupnutí u filmu je skvěle investovaný čas.
 • Nehoňte se, zvolněte. Co počká, prostě nechte být a netrapte se tím. Nezatěžujte si hlavu zbytečnostmi.
 • Začněte pomalinku v hlavě dávat dohromady seznam vánočních dárků. Nemusíte hned vyrazit do obchodu. Jen si je hezky začněte sepisovat a příjemný pocit z toho, že jste letos v předstihu, vám uleví a pomůže.
 • Trochu se snažte. Hledejte si sami příležitosti, které pohladí vaši duši.
 • Když však cítíte, že únava nepolevuje, ať se snažíte sebevíc, dojděte si k lékaři.

Možná teď namítáte, že tohle všechno přece víte a není to nic nového pod sluncem. Možná není. Ale přes únavu člověk občas nevidí a nechce vidět kouzlo obyčejných věcí. Proto je od nás máte černé na bílém. Hodit se vám budou ve chvíli, kdy zase jednou nebude z únavy cesta ven.

Napsala Bára Klímová

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip