Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dýchání během porodu: Psí dýchání

Dýchání během porodu: Psí dýchání

22.9.2018 - redakce Babinet.cz

Psí dýchání je rychlé povrchové dýchání, které vám umožňuje nezapojovat při dýchání tolik bránici, a tím celkově nadlehčuje oblast dělohy. Je to dýchání, které se využívá především v druhé půlce I. doby porodní. Je velký pomocníkem ve chvíli, kdy při kontrakcích pociťujete mohutný stah, který se projevuje tlakem na konečník. Tento stav je v poslední fázi I. doby porodní, ale je velice manifestní.

Budete mít opravdu pocit, že tlak, který přichází, je obrovský a jde hlavně do konečníku – jako když potřebujete na „velkou“. Tento tlak vás bude nutit tlačit, ale vy tlačit ještě nesmíte. Porodní cesty nejsou úplně otevřené, aby miminko mohlo na svět. Proto vás v porodnici budou motivovat k tomu, abyste netlačila. Zde je právě namístě „psí dýchání“! Jak psí dýchání provozovat? Není snadné to popsat, mnohem lepší je, když si to můžete vyzkoušet sama na vlastní kůži a někdo vás při tom kontroluje, např. v předporodních kurzech.

Je to účinná forma dýchání, ale zároveň velice vyčerpávající. Proto je nepoužívejte více, než je třeba. Začněte s ní v okamžiku, kdy při kontrakci pocítíte mohutný tlak do konečníku a máte pocit na tlačení. Po skončení kontrakce opět použijte uvolňující břišní dýchání. Psí dýchání přestává být účinné ve chvíli, kdy se porodní cesty úplně otevřou a začíná II. doba porodní. Zde je naopak na místě, abyste začala tlačit.

Jste v poslední fázi I. doby porodní a je velice důležité, abyste při každém novém stahu (kontrakci) povolila oblast porodních cest, rozkročila se, pokud stojíte a povolila se v kolenou. Pokud klečíte u míče, opět si dejte kolena od sebe a povolte porodní cesty, tedy oblast zadečku a pochvy. Nikdy neseďte!

Chytněte se nějakého madla, nebo se položte horní půlkou těla na míč a vždy začínejte s psím dýcháním ve chvíli, kdy je kontrakce v běhu. Počkejte si na její vrchol a pak začněte rychle a povrchově dýchat. Vzduch, který nadechujete a vydechujete se nedostane dál, než do krku. S tímto dýcháním skončete hned, jak skončí kontrakce. Mezi kontrakcemi dýcháte hlubokým břišním dýcháním. Techniku dýchání v předporodním období pravidelně procvičujte, abyste ji při porodu snáze zvládla.

--------------------------------

Zdroj: DVD „Cvičení pro těhotné“ podle Magdaleny Mikulandové nebo v knize Magdaleny Mikulandové : Těhotenství a porod – Průvodce české ženy od početí do šestinedělí

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip