Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Marihuana léčí i škodí

Marihuana léčí i škodí

17.9.2018 - redakce Babinet.cz

Marihuana neboli konopí. V zásadě je to celkem nenápadná zelená rostlina, kterou naši předci používali odnepaměti k léčení většiny zdravotních neduhů. Dnes se na její konzumaci pohled obrátil. Dokonce za užívání marihuany hrozí trestní postih i soud. Jelikož se v současné době opět rozmnožili řeči o účincích a povolení konopí, zaměřili jsme se na to, jak vlastně marihuana pomáhá i jak škodí.

Marihuana vás zbaví „Parkinsona“ i astmatu

Na první pohled by se dalo říci, že jde o zázračnou rostlinu, kterou je třeba nabízet všem lidem, které trápí moderní civilizační choroby. Jenže doopravdy to tak není. Lékařské výzkumy a laboratorní pokusy na nemocných pacientech však dokázaly, že marihuana má skutečně pozitivní a prospěšné účinky. Jen si vezměte, kolik starších lidí se potýká s nepříjemnou Parkinsonovou chorobou nebo roztroušenou sklerózou. Výbornými výsledky se konopí může pochlubit i při léčení astmatu, kašle nebo třeba epilepsie. Lidem se dokonce vylepšil spánek, přestali je trápit různé křeče a bolesti, lépe se jim hojila drobná zranění a podobně.

Zelená rostlina však může i škodit
Každý ví, že na světě neexistuje spravedlnost. Tato vlastnost se týká i užívání marihuany. Laicky řečeno – nelze ji naprosto svobodně užívat, protože ona sice pomáhá, ale na druhou stranu také organismu škodí. A tak je to se vším, o čem si myslíme, že je nepřekonatelný „všelék“. Marihuana nejčastěji poškozuje paměť a také vede k plicním onemocněním. Navíc zvyšuje i riziko infarktu. To je způsobeno už jednou vykouřenou cigaretou marihuany, která v organizmu zvýší hladinu apolipoproteinu. Právě tato látka má v lidském těle za úkol rozkládat tuk v krvi. Pokud se tedy v krvi vyskytne naráz větší množství tuku, organismus ho není schopen rozložit a hrozí, že se cévy ucpou.

Abychom toto aktuální vážné téma trochu odlehčili, vkládáme ještě slovníček základních pojmů, bez kterého se pravidelní „uživatelé“ marihuany neobejdou.

BLUNT – suchá marihuana je zabalená do listu tabáku. Někdo blunt nazývá také jako doutník z marihuany.

BONG – přenosná vodní dýmka. Voda tak spláchne většinu škodlivin a kouření je pak o něco více „bezpečnější“, jestli se to tak dá říct alespoň trochu nadneseně.

JOINT – klasická ubalená marihuana

SKLENĚNKA – skleněná trubička, která může mít různé barvy a délkou se podobá standardní cigaretě. Používá se tak, že se konec ucpe sušeným konopím a zapálí se.

ŠLUKOVKA – malá dřevěná dýmka se síťkou. Používá se stejně jako skleněnka

 

Napsala Lucie Janečková

Foto: ciscopa

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip